האופרה הישראלית תל-אביב-יפו האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד
להזמנת כרטיסים לחצו על התאריך הרצוי
בר ניווט לשוניות
משתתפים

כוחו של גורל

ג'וזפה ורדי

 

 

כדור תועה שנפלט מאקדח מניע את גלגלי הגורל ומביא לרצח, הרס, נקם ומאבקים הנעים בין ידידות לשנאה תהומית באחת האופרות האהובות והדרמטיות ביותר של ג'וזפה ורדי. דניאל אורן מנצח על הפקה חדשה של האופרה בה אהבת אמת מביאה למוות והרס עצמי.

 

ליברית: פרנצ'סקו מריה פיאווה


 

 מנצח   דניאל אורן
 במאי   פייר פרנצ'סקו מאסטריני
 מעצב תפאורה   חואן גויירמו נובה
 מעצב תלבושות   לוקה דל'אלפי
 מעצב תאורה              פסקל מרא
 כוריאוגרפית   מתילדה רוביו סגאדו

 

 לאונורה אירה ברטמן  12, 13, 15, 16, 19, 21, 24, 26 במאי
  סוזנה ברנקיני  18, 20, 23, 25, 27 במאי
דון אלווארו גוסטבו פורטה  12, 15, 19, 21, 23, 25, 27 במאי
  וולטר פרקארו  13, 16, 18, 20, 24, 26 במאי
דון קרלו ולדימיר סטויאנוב  13, 15, 18, 20  במאי 
יונוץ פאסקו  16, 19, 21, 23, 25, 27  במאי
  אמארטובשין אנקבט  12, 24, 26, במאי
פרציוסילה אנקליידה שקוזה  13, 16, 18, 20, 24, 26 במאי
  אוקסנה וולקובה  12, 15, 19, 21, 23, 25, 27 במאי
אב המנזר ג'ורג'יו ג'וזפיני  12, 15, 19, 21, 24, 26  במאי
  סיימון לים  13, 16, 18, 20, 23, 25, 27 במאי
הנזיר מליטונה בוריס סטאטסנקו  
המרקיז קרלו סטריולי  
קורה טל ברגמן  12, 15, 16, 18, 19, 23, 24, 25, 26, 27 במאי
  אפרת וולפסון  13, 20, 21 במאי
טרבוקו יוסף ארידן  
ראש העיר נח בריגר  
רופא אנטולי קרסיק  20, 21, 23, 24, 25, 26, 27  במאי
  יאיר פולישוק  12, 13, 15, 16 , 18, 19 במאי
קבצנית שקד סטרול  13, 15, 18, 20, 23, 25, 27 במאי
  מריה ברסלבסקי  12, 16, 19, 21, 24, 26 במאי


מקהלת האופרה הישראלית
מנצח המקהלה: איתן שמייסר

תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון


השירה באיטלקית
כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
תרגום: ישראל אובל

משך המופע: כשלוש שעות 

  

מחירי כרטיס

 בכורה   210, 280, 345, 420, 470 ש"ח
 א'-ו'   190, 252, 319, 388, 438 ש"ח
 מוצ"ש   207, 269, 334, 404, 453 ש"ח

 

מכירת המנויים בעיצומה

 

עלילה

העלילה מתרחשת בספרד ובאיטליה באמצע המאה השמונה-עשרה

 

מערכה ראשונה
ביתו של מרקיז קלטראווה בסוויליה
המרקיז מברך את בתו, לאונורה, בברכת ליל מנוחה ומביע דאגה ממצב רוחה העגום ופרש לחדרו. לאונורה מאוהבת בדון אלווארו, בן פרו שדם אצולת האינקה זורם בעורקיו, ומתעתדת לברוח עימו. אביה, שגזעו ומעמדו של אלווארו נחותים בעיניו, אסר עליה להינשא לבחיר לבה. המרקיז עוזב, ושפחתה של לאונורה, קורה, פותחת מיד בהכנות לבריחה המתוכננת. אלווארו יקר ללבה של לאונורה והיא רוצה להינשא לו, אך עם זאת היא אוהבת את אביה ויודעת כי אף הוא אוהב אותה. היא שרויה בחבלי התלבטות נוראה, אך קורה מזכירה לה את התוצאות הרות האסון שיהיו מנת חלקו של אלווארו אם תיטוש אותו כעת. קול דהרת סוסים מבשר את בואו של אלווארו, המטפס ונכנס לבית דרך החלון. אלווארו קצר רוח. הוא דוחק בלאונורה ומבקש כי ימהרו לצאת, אך נפשה של לאונורה עודה מסוכסכת והיא מבקשת כי יידחו את הבריחה ביום נוסף. אלווארו חושד בלאונורה כי אהבתה אליו דעכה, אך היא מפריכה את חשדותיו ומצהירה בלהט על רגשותיה, והשניים פונים לצאת. קול צעדים נשמע לפתע ואלווארו שולף את אקדחו. המרקיז נכנס, עולב באלוואורו ומזמינו לדו-קרב. אלווארו מסרב וזורק את אקדחו, אך הכדור שבקנה נפלט ופוצע את האב פצעי מוות. בנשימתו האחרונה מקלל המרקיז את בתו, הנמלטת עם אלווארו.

 

מערכה שנייה
תמונה ראשונה
הפונדק בהורנצ'ואלוס, כעבור שמונה-עשר חודשים
חבורה של נהגי-פרדות, חיילים שערקו, סטודנטים ונשותיהם מבלה את הזמן בנעימים בפונדק שבהורנצ'ואלוס. כולם מתיישבים לארוחת-הערב, ו"אחד הסטודנטים" (אחיה של לאונורה, דון קרלו די ורגס, בתחפושת) מברך על המזון. דרכיהם של לאונורה ושל אלווארו נפרדו בליל בריחתם. כל אחד מהם חושב את האחר למת, אך קרלו יודע כי שניהם בין החיים והוא נחוש בדעתו למוצאם ולנקום את מות אביו ואת העוול שנעשה למשפחתו. בעוד מוסיקת הריקודים מוסיפה להתנגן ברקע נכנסת לאונורה, המחופשת לעלם, כבת/בן חסותו של הרוכל טרבוקו. בהיכנסה לחדר היא מזהה את אחיה ונרתעת. פרציוזילה, צוענייה צעירה, מדרבנת את הבחורים להצטרף למלחמה בגרמנים ונאותה לקרוא את עתידם. היא מנבאת עתיד קודר לקרלו, שחזותו מעוררת את חשדה. תפילת צליינים נשמעת ברקע, בעוד לאונורה פונה למרומים בתחינה לחסד אלוהי. הצליינים עוזבים את המקום, וקרלו מנסה לדלות מטרבוקו פרטים אודות חברו למסע. הדבר לא עולה בידו; אדרבה, הוא נקרא לספר על עצמו בפני החבורה כולה. הוא אומר ששמו פרדה, ומספר לקהל מאזיניו כי הוא סטודנט המסייע לידיד לעלות על עקבותיהם של אחותו ושל אהובה, אשר, לדבריו, חזר למולדתו, לאמריקה. דבריו מגיעים לאוזניה של לאונורה, והיא מבינה כי אלווארו חי וחשה עצמה נטושה ונבגדת. עליצותם של האחרים עומדת בעינה; הם נפרדים אלה מאלה בשמחה ופורשים למיטותיהם.

תמונה שנייה
בשערי מנזר המדונה של המלאכים

לאונורה מבקשת לה מקום מחסה בו תוכל לכפר על חטאיה בבדידות. היא קרבה לשערו של מנזר ומצלצלת בפעמון. מליטונה, נזיר פרנציסקני, פותח את השער. באי-רצון ובחוסר חשק הוא נעתר לבקשתה ומסכים לקרוא לאב המנזר, המגיע ומשלח את מליטונה לדרכו. כשהם נותרים בגפם, חושפת לאונורה את זהותה בפני אב המנזר ושוטחת בפניו את רצף האירועים שהביאוה אליו. הוא מציע לה להצטרף למנזר, אך היא דוחה את הצעתו ומתעקשת לחיות חיי פרישות בבדידות מוחלטת. אב המנזר מסכים לבסוף להובילה למערה סודית בהרים. הוא אומר כי את כל מחסורה יספק רק הוא לבדו, ומוסיף ומדגיש שבפעמון שבמערה עליה לצלצל רק בשעת סכנה גדולה. הנזירים מתקבצים, ואב המנזר אומר להם כי נזיר מתבודד יתגורר מעתה במערה הקדושה וכי אל לו לאיש להפר את בדידותו. הכל מקללים את מי שיעז לעשות כן וחותמים במזמור למדונה של המלאכים

מערכה שלישית
תמונה ראשונה
שדה-קרב בצפון איטליה, 5 שנים מאוחר יותר
דון אלווארו התגייס לשורות הצבא הספרדי בזהות בדוייה, כקפטן דון הררוס, ושמו כבר הולך לפניו כגיבור-חייל. הוא מקונן על מר גורלו ומבקש כי לאונורה, אותה הוא חושב למתה, תשפיל אליו מבט של חסד ממרום. קריאות לעזרה קוטעות את מחשבותיו והוא יוצא לברר מה ארע. הוא שב ועימו קרלו (הפעם מחופש לשלישו של גנרל ספרדי), אותו חילץ מידי מרצחים. השניים מציגים את עצמם זה בפני זה בשמותיהם הבדויים ונשבעים זה לזה אמוני נצח. קריאות רמות מבשרות על התחדשות הלחימה, והם ממהרים לצאת לשדה הקרב.

תמונה שנייה
הקרב מתחדש; אחד החובשים הצופים בו מתאר את מהלכו. הצבא הספרדי-איטלקי מנצח, אומנם, אך במהלך הקרב נפצע אלווארו/הררוס פציעה קשה. קרלו מצילו ממוות ומבטיח לו כי יעניק לו את אות מסדר קלטראווה. אלווארו רוטט מזעם למשמע השם, והדבר לא נעלם מעיניו של קרלו. אלוואורו נותן בידי קרלו מפתח לתיבה ובה מכתבים שעליו לשרוף אם אלווארו ימות מפצעיו, על-מנת שיישמרו כבודו ואלמוניותו. כשהוא בגפו, נזכר קרלו בתגובתו של אלווארו למשמע השם קלטראווה ועולה בו החשד שמא ידידו החדש אינו אלא אהובה של אחותו. הוא חש פיתוי עז לקרוא במכתבים, אך נקיפות כבוד מונעות זאת בעדו. ואולם בפותחו את התיבה הוא מגלה בה דיוקן של אחותו. באותו הרגע ממש מודיע החובש כי אלווארו יצא מכלל סכנה. קרלו מאושר: עתה יוכל לנקום את נקמתו.

תמונה שלישית
מחנה צבא
המחנה נמלא חיילים, צוענים ורוכלים. פרציוזילה חושפת עתידות וטרבוקו מציע את מרכולתו לכל חפץ. למקום מגיעה חבורת קבצנים שהמלחמה נשלה אותם מרכושם ובעקבותיה חבורה של מגוייסים מוכי גורל, אך פרציוזילה ובני חבורתה מרוממים חיש מהרה את מצב-הרוח. מליטונה מופיע ונוזף בהם על התנהגותם המופקרת. כעבור זמן מה קצה נפשם של החיילים במליטונה ובנאום המוסר שלו והם מסלקים אותו מהמקום, בעוד פרציוזילה סוחפת את הכל בשיר ניצחון.
אנשי משמר מסיירים במחנה. קרלו בא לאוהלו של אלווארו, אשר החלים כליל מפציעתו, קורא לו בשמו האמיתי ואחר חושף בפניו את זהותו שלו. אלווארו מנסה להסביר לקרלו כי אינו אשם במותו של המרקיז וכי לאונורה חפה מכל חטא, אך נסיונות השכנוע שלו עולים בתוהו. קרלו מגלה לאלוואורו כי לאונורה חיה ומזמינו לדו-קרב. אלווארו, המאושר לגלות כי אהובתו בין החיים, ממאן, אך משקרלו מאיים לשפוך חמתו על שני האוהבים גם יחד, הוא נענה להזמנה. הם מתחילים בקרב, אך אנשי המשמר מפרידים ביניהם וגוררים את קרלו מן המקום. אלווארו מחליט לחיות חיי פרישות ולבלות את שארית ימיו במנזר.


מערכה רביעית
תמונה ראשונה
מנזר המדונה של המלאכים, כעבור חמש שנים
מליטונה מחלק מרק לנזקקים. אב המנזר קורא לנהוג בעניים האומללים בחסד וברחמים, אך סבלנותו של מליטונה פוקעת והוא משלחם לדרכם. קרלו עלה על עקבותיו של אלווארו - שהיה לנזיר באותו מנזר שבסביבותיו חוסה לאונורה והמוכר כעת לכל כאב רפאלה - והוא מגיע למנזר ודורש לראותו. אלוואורו מופיע וקרלו מזמינו לדו-קרב. אלוואורו מציע כי ישלימו, אך קרלו עולב בו בדברים על מוצאו המפוקפק ואלווארו נענה לאתגר. השניים עוזבים את המנזר בסערה לדו הקרב.


תמונה שנייה
עמק ליד מערת המסתור של לאונורה
לאונורה, הכמהה למנוחה שבמוות, שבה והוגה את דבר אהבתה לאלווארו ופונה למרומים בבקשה כי יעניקו לה שלוות נפש. מאבקם של קרלו ואלווארו הובילם אל המתלולים שבקרבת משכנה המבודד. משק החרבות מגיע לאוזניה של לאונורה והיא ממהרת להסתתר במערה. אלווארו פוצע את קרלו פצעי מוות וחש למערה, בבקשו כי הנזיר המסתורי יברך את הגוסס. לאונורה ואלווארו מזהים זה את זה. אלווארו מספר לה על אשר אירע, והיא רצה החוצה כדי לאמץ אל לבה את אחיה הנוטה למות. בכוחותיו האחרונים נועץ בה קרלו את חרבו. אב המנזר מגיע למקום לאחר ששמע את צלצול פעמונה של לאונורה הקורא לעזרה. הוא מורה לאלווארו לחדול מלקלל את גורלו ולהיכנע לרצון האל. לאונורה מפצירה בו אף היא כי יעשה כן. בעודה נופחת נשמתה חש אלווארו כי עתה נגאלה נשמתו.

הסודות שמאחורי הקלעים

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה

 

רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.

 

לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

 

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.

 

סיור לפני מופע
מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@tapac.org.il
 
אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה.
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

   תאריך שעה  
 לקראת בכורה 6.5.17 11:00
הרצאה מקדימה שעה לפני כל תחילת מופע
 סיורים

16.5.17
21.5.17
24.5.17
25.5.17

18:30
18:30
18:30
18:30
 טוקבקים

16.5.17
21.5.17
23.5.17
25.5.17

 מיד בתום המופע
 מיד בתום המופע
 מיד בתום המופע 
 מיד בתום המופע
סוף בר ניווט לשוניות
עבור לתוכן העמוד