האופרה הישראלית תל-אביב-יפו האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד
להזמנת כרטיסים לחצו על התאריך הרצוי
בר ניווט לשוניות
דולי הפנינים

דולי הפנינים
ז'ורז' ביזה


אהבה עזה וחברות אמיצה לחוף הים בסרי לנקה. נדיר וזורגה החברים בלב ובנפש מתחרים על ליבה של כוהנת הדת ליילה באופרה האקזוטית של ביזה המלאה באריות ודואטים קסומים ובקטעי מקהלה סוחפים המגיעה לראשונה לאופרה הישראלית.

הפקה חדשה | השירה בצרפתית | משך המופע: כשעתיים וחצי 

 ליברית                                יוג'ין קורמון ומישל קארה

מנצח סטיבן סלואן  28 ,30 ביוני, 1 ,2 ,8 ,9 ,15 ,16 ביולי
   איתן שמייסר  4 ,6 ,7 ,11 ,12 ביולי
בימאית לוטה דה ביר                 
מעצבת תפאורה מארושקה לוי  
מעצבת תלבושות                 ז'ורין ון בק  
מעצב תאורה אלכס ברוק  
מעצב וידאו פין רוס  

סולנים (לפי סדר הופעתם):  

במאי טלוויזיה      אנדראס צימרמן  
 נוראבד      אינסוג סים  28 ביוני, 1 ,4 ,12 ,15 ,16 ביולי
   ולדימיר בראון  30 ביוני, 2 ,6 ,7 ,8 ,9 ,11 ביולי
 זורגה  ניקולה מיכאילוביץ'  28 ביוני, 1 ,6 ,8 ,12 ,16 ביולי
   מייקל אנתוני מגי  30 ביוני, 2 ,4 ,7 ,9 ,11 ,15 ביולי
 נדיר  רוברט מקפירסון  30 ביוני, 2 ,7 ,9 ,11 ,15 ביולי
   אלכסיי דולגוב  28 ביוני, 1 ,4 ,6 ,8 ,12 ,16 ביולי
ליילה כריסטינה פאסארויו                      28 ביוני, 1 ,6 ,8 ,12 ,15 ביולי
אלה וסילביצקי             30 ביוני, 2 ,4 ,7 ,9 ,11 ,16 ביולי

מקהלת האופרה הישראלית
מנצח המקהלה: איתן שמייסר

תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון
כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
תרגום: ישראל אובל

* לקראת בכורה - שבת, 25.6.16, 11:00
** בכורה (המופע מוקדש לדן דוד) - שלישי, 28.6.16, 20:00

 

מחירים:

בכורה  210, 280, 345, 420, 470 ש"ח
א'-ו'  190, 252, 319, 388, 438 ש"ח
מוצ"ש  207, 269, 334, 404, 453 ש"ח

 

לרכישת כרטיסים

עלילה

מערכה ראשונה
בערב לפני צאתם של דולי הפנינים למסע הצלילה השנתי שלהם בציילון, האנשים בוחרים בזורגה למנהיג שלהם. לאחר שנים רבות, נדיר הצייד בא לבקר את זורגה, חבר הילדות שלו. כגברים צעירים הם היו מאוהבים באותה אישה אבל השניים נשבעו לא לחזר אחריה כדי לא לסכן את החברות האמיצה שלהם. זורגה מבחין בסירה מתקרבת: זו הסירה המביאה את הכוהנת שתפקידה הוא לשמור על דולי הפנינים מסכנות בעת משימת הצלילה שלהם. הכוהנת, שפניה מכוסים, נשבעת להישאר טהורה ונאמנה כל עוד היא מתפללת לשלומם של דולי הפנינים.
נדיר והכוהנת מזהים זה את זו. הכוהנת היא ליילה, אותה אישה בה שני הגברים התאהבו בעבר. לבדו, נדיר שר על אהבתו לליילה אך מצפונו מייסר אותו כיוון שהוא בגד בחברותו עם זורגה. נוראבו, הכהן הגדול, מביא את ליילה לסלע המשקיף על המפרץ וממנו היא תשיר כדי להרגיע את הים הסוער. נדיר מתגנב למקום ומאזין לשירתה. ליילה שרה אך לא ברור אם היא שרה לאל או לאהובה נדיר.

מערכה שנייה
נוראבו מוביל את ליילה למקדש בו היא אמורה לשהות במהלך הלילה. ליילה מספרת לו כי פעם, כשהיתה עלמה צעירה, היא הצילה אדם שנס מאויביו והוא העניק לה בתודה תליון. ליילה פוחדת מהלילה ועורגת לזרועותיו המגינות של נדיר. נדיר מגיע אך ליילה מבקשת כי יעזוב אותה, כדי שלא תפר את נדריה. נדיר נשאר והשניים מתוודים על אהבתם זה לזו.
נוראבו מגלה את הזוג ושומרים תופסים את נדיר שמנסה לברוח. כל בני הכפר של דולי הפנינים דורש כי זוג האוהבים יוצא להורג, אבל זורגה סולח להם. בפקודתו של נוראבו ליילה מסירה את הצעיף המכסה את פניה וזורגה מבין כי זו היא האישה שהוא ונדיר היו מאוהבים בה בעבר. זורגה מבטל מיד את החנינה שלו – שני האוהבים נידונים למוות.

מערכה שלישית
זורגה נקרע בין כעס וחמלה. הוא לא רוצה להעניש את ידידו הטוב ואת האישה של חלומותיו. ליילה מתחננת בפני זורגה שישחרר את נדיר ואומרת שרק היא אשמה בכך שהפרה את נדריה. אך הקרבה זאת היא הוכחה נוספת לזורגה עד כמה ליילה אוהבת את נדיר והקנאה שלו מתפתחת לזעם עז. הוא מסרב להיעתר לתחינותיה.
ליילה נותנות לאחד השומרים את התליון שלה ומבקשת כי ימסור אותו לאימה לאחר הוצאתה להורג. זורגה מזהה את התליון. במהלך הלילה בני הכפר מכינים את מקום ההוצאה להורג. ליילה ונדיר נפרדים זה מזו ומחייהם. זורגה צועק כי שרפה פרצה במחנה וכל דולי הפנינים ממהרים לראות מה קרה.
זורגה משחרר את ליילה ונדיר. הוא מחזיר לליילה את התליון. כיוון שהיא הצילה בעבר את חייו הוא עתה יציל את חייה שלה. הוא עצמו הצית את האש במחנה. השלושה נפרדים וליילה ונדיר בורחים. זורגה נותר לבדו כשהוא ממתין לנקמתם של דולי הפנינים

הסודות שמאחורי הקלעים

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה


רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.


לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.


סיור לפני מופע

מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777. 
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@tapac.org.il

 

אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה. 
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

מועדים

יום תאריך שעה                 סיורים              טוקבקים
*שבת 25.6.16 11:00
**שלישי             28.6.16            20:00
חמישי 30.6.16 20:00
שישי 1.7.16 13:00
מוצ"ש 2.7.16 21:00
שני 4.7.16 20:00 מיד אחרי המופע
רביעי 6.7.16 20:00  18:30
חמישי 7.7.16 20:00 18:30 מיד אחרי המופע
שישי 7.8.16 13:00
מוצ"ש 9.7.16 21:00
שני 11.7.16 20:00 18:30 מיד אחרי המופע
שלישי 12.7.16 20:00 18:30 מיד אחרי המופע
שישי 15.7.16 13:00
מוצ"ש 16.7.16 21:00

* לקראת בכורה - שבת, 25.6.16, 11:00
** בכורה (המופע מוקדש לדן דוד) - שלישי, 28.6.16, 20:00

פרטים נוספים

האופרה הישראלית מסיימת את עונתה ה- 31 עם הפקה חדשה של:
'דולי הפנינים' מאת ז'ורז' ביזה
לראשונה באופרה הישראלית

 

בניצוחו של המנצח הישראלי הבינלאומי סטיבן סלואן ובבימויה של לוטה דה ביר.
דואטים ולחנים כובשים וקטעי מקהלה סוחפים בהפקה מודרנית עם קריצה ברורה לתרבות הטלויזיה של ימינו.

"האופרה דולי הפנינים נכתבה בתקופה בה האופרה הייתה עסק משגשג ביותר בדומה לתעשיית הטלוויזיה בימינו. הקהל של ימינו מעדיף ריאליטי, מעדיף תכניות מציאות על האגדות של פעם. ולכן כדי להביא את הסיפור של האופרה הזו לקהל עכשווי צריך להכניס את האגדה לתוך הקשר שמתקשר לימינו אנו". (לוטה דה ביר, במאית ההפקה)

האופרה 'דולי הפנינים' הוזמנה מביזה על ידי התיאטרון הלירי בפריס בסתיו 1863. האופרה בוצעה 18 פעמים במהלך ההפקה הראשונה שלה בפריס ומאז בוצעה בכל בתי האופרה ברחבי אירופה ובארה"ב דולי הפנינים' בוצעה לראשונה בישראל בהפקה של האופרה הישראלית בשנת 1962 כאשר בתפקיד נדיר הגיבור הראשי הופיע פלסידו דומינגו-אז טנור צעיר ולא ידוע.
האופרה מתרחשת בכפר דייגים בסרילנקה (ציילון כפי שנקראה בתקופה בה נכתבה). שני דייגים,

 

זורגה ונדיר, דולי פנינים נפגשים שוב לאחר זמן רב. השניים חברי ילדות שדרכיהם נפרדו כאשר התאהבו באותה אישה ולא רצו שהאהבה תעמוד ביניהם ותהרוס את חברותם. האישה שבה התאהבו היא ליילה, כוהנת מקומית, שמעצם תפקידה ומעמדה אסור לה לבוא במגע עם גברים. אבל, ליילה אוהבת את נדיר ונדיר מאוהב בה והאהבה של פעם ניצתת לה מחדש.
הרעיון המקורי למיקום האופרה 'דולי הפנינים' היה מקסיקו, בסופו של דבר החליט ביזה להעביר את  העלילה לציילון. בעיניו האירופאיות לא היה מראה מרהיב יותר ממפרץ קונדאטצ'י בעונת דליית הפנינים. עם אלפי אנשים בעלי גוון עור שונה ממדינות רבות שגודשים את החוף, אוהלים קטנים ובקתות קש, הסירות הרבות החוזרות לחוף ממסעות דליית הפנינים ובעלי הסירות המצפים בדריכות לגלות את כמות הפנינים שכל אחד מהם יוכל להתהדר בה.

הבימאית לוטה דה ביר מספרת על הפרשנות המיוחדת שלה להפקה זו: "האופרה דולי הפנינים נכתבה בתקופה בה האופרה הייתה עסק משגשג ביותר בדומה לתעשיית הטלוויזיה בימינו. כמו בקליפ של בקרוב לסרט קולנוע, הסיפור של האופרה מתחיל מהר מאוד. קבוצת אנשים בוחרת במנהיג על החוף, המנהיג פוגש את חברו האבוד, החבר מזכיר לו את האישה ששניהם אהבו ואותה אישה בדיוק מגיעה לאותו החוף בסירת קנו, וכל זאת במשך עשר הדקות הראשונות של האופרה. במקום לנסות לתת פרוש אינטלקטואלי עמוק לרצף המאורעות האלו ולמצוא תוכן ריאליסטי להם, עדיף פשוט לראות אותם כדרך ראויה להתחיל סיפור מעניין ומבדר גם יחד. בזמנו של ביזה אגדות היו מקובלות כסגנון רגיל על ידי הקהל. הקהל של ימינו מעדיף ריאליטי, מעדיף תכניות מציאות על האגדות של פעם. ולכן כדי להביא את הסיפור של האופרה הזו לקהל עכשווי צריך להכניס את האגדה לתוך הקשר שמתקשר לימינו אנו. הדבר המרתק ביותר באופרה הזו עבורי הוא תפקיד המקהלה. הם נוכחים ברוב הזמן ויש להם חלק חשוב בהתפתחות הסיפור. המקהלה, קבוצה של אנשים על הבמה, מאפשרת לי לעצב חברה שלמה. החברה בדולי הפנינים היא חברה דמוקרטית. הכוח הוא בידי האנשים עצמם. הם בוחרים במנהיג שלהם, זורגה, ובסופו של דבר דורשים ממנו ליישם את החוקים שלהם (ההוצאה להורג של לילה ונדיר)."
להפקה זו חוזר במיוחד לישראל המנצח הישראלי בינלאומי סטיבן סלואן.

 

סלואן הוא המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית של בוכום. הוא היה  המנהל המוסיקלי של פסטיבל ספולטו, של אופרה נורת' בלידס, של התזמורת הסימפונית של המלחינים האמריקאים והמנצח הראשי של התזמורת הסימפונית של סטאבאנגר. הוא ניצח על אינספור הפקות אופרה בכל רחבי העולם כולל החיילים (צימרמן) בפסטיבל לינקולן סנטר בניו יורק, נישואי פיגרו (מוצרט) באופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, גרנדל (גולדנטל) בלוס אנג'לס, אנה ניקול (טורנאייג') באקדמיה למוסיקה של ברוקלין, מחכים לגברת מונרו (דה ראף) באמסטרדם, מקבת (ורדי) בשטוטגרט, האהבה לשלושה תפוזים (פרוקופייב) בברלין, והפקה של שתי האופרות טירתו של כחול הזקן (ברטוק) ודידו ואניאס (פרסל) בפרנקפורט ובלוס אנג'לס. הוא ניצח על תזמורות סימפוניות ועל תזמורות נוער רבות באינספור קונצרטים בכל רחבי העולם. באופרה הישראלית ניצח על ההפקות: 'ינופה' ו- ה'ספר מסוויליה'.

הבימאית לוטה דה ביר נולדה בהולנד. היא ביימה הפקות אופרה רבות כולל נישואי פיגרו, כך עושות כולן (מוצרט), סלומה (ר. שטראוס), מנון (מסנה), יבגני אונייגין (צ'ייקובסקי), לה בוהם (פוצ'יני), רוסלקה (דבוז'ק), שדרת הבדידות (הנצה) וכן אופרות מודרניות רבות כולל הנסיכה הערבית (ארייגה), מחכים לגברת מונרו (דה ראף) ועוד. היא עובדת בבתי האופרה של וינה, אמסטרדם, קופנהגן, אסן, טוקיו, לייפציג ואחרים. זו עבודתה הראשונה באופרה הישראלית.

סוף בר ניווט לשוניות
מחירים: 470-190 ש''ח
עבור לתוכן העמוד