האופרה הישראלית תל-אביב-יפו האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד
להזמנת כרטיסים לחצו על התאריך הרצוי
בר ניווט לשוניות
העטלף

העטלף
יוהאן שטראוס הבן


אין כמו אופרטה וינאית תוססת לשמח לבב אנוש. והאופרטה הווינאית בהא הידיעה היא ה"עטלף" של יוהאן שטראוס. חילופי זהויות, נסיך רוסי, משרתת חצופה והעיקר – הצ'רדש ההונגרי והוואלס הווינאי בחגיגה מבעבעת כשמפנייה בביצועם של אשפי האופרטה מבודפשט.

 

קטורזה, כפי שלא הכרתם: ראיון בלעדי לקראת האופרטה 'העטלף' | שי גל, חדשות 2


העטלף ושטראוס מזקקים את קסמיה של וינה | עידו ישעיהו, וואלה!

הפקה חדשה | השירה בגרמנית | משך המופע: כשלוש שעות כולל הפסקה

 

 

   

 


ליברית: ריכרד ז'נה על-פי הפרסה "בית הסוהר" 
עיבוד: אישטבן קאלאי, מ.ג. קריני

מנצח דניאל שומוגי-טוט
במאי   קרו KERO ®
מעצבת תפאורה   צ'ורס קל 
מעצבת תלבושות   טונדה קמנשי
כוריאוגרף  יאנו לוצ'אי
   
סולנים
   
רוזלינדה מוניקה פישל  
  טימאה וארמאש
אייזנשטיין             ז'ולט ואדאס
  ז'ולט הומונאי
אדלה אניטה לוקאץ'
אנאמריה זבראדי
ד"ר פאלקה שומה לאנגר
  אישטבן קרישטוף
אלפרד פטר בלצו
  ז'ולט ואדאס
פרנק אנדרש פאראגו
  שומה לאנגר
הנסיך אורלובסקי קארוי פלר  
אידה מריקה אוסוולד
בלינד אוטו מגוץ'
איוואן לאיוש פילר
בתפקיד הסוהר השיכור פרוש   ישראל קטורזה


מקהלת תיאטרון האופרטה הממלכתית של בודפשט

רקדני תיאטרון האופרטה הממלכתית של בודפשט

תזמורת תיאטרון האופרטה הממלכתית של בודפשט 

כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית

 

מועדים

יום תאריך שעה טוקבקים סיורים
*חמשי 11.2.16 20:00
שישי 12.2.16 13:00
שישי 12.2.16 20:30
מוצ"ש     13.2.16     20:30
שני 15.2.16 20:00           מיד אחרי המופע         18:30
שלישי 16.2.16 20:00 מיד אחרי המופע 18:30
רביעי 17.2.16 20:00 18:30
חמישי 18.2.16 20:00 מיד אחרי המופע
שישי 19.2.16 13:00
מוצ"ש 20.2.16 20:30
 ראשון 21.2.16 20:00    

*בכורה - חמישי, 11.2.16 בשעה 20:00

 

מחירים:

בכורה  210, 280, 345, 420, 470 ש"ח
א'-ו'  190, 252, 319, 388, 438 ש"ח
מוצ"ש  207, 269, 334, 404, 453 ש"ח

עלילה

ארבע שנים לפני תחילתה של עלילת האופרה
גבריאל פון אייזנשטיין, אדם בעל אמצעים, וידידו הנוטריון ד"ר אייזנשטיין מבלים יחדיו במסיבות מזה שנים רבות. לילה אחד, כשחזרו מנשף מסכות ססגוני לאחר שהתבסמו כדבעי, חמד לו אייזנשטיין לצון: את ידידו, קורבן התעלול, עזב בגן הציבורי, שם הניח לו לישון שנת ישרים בתחפושתו. בבוקר המחרת, כשנאלץ לעשות דרכו הביתה מחופש לעטלף - לקורת רוחם של הנקרים בדרכו ולמורת רוחו שלו - ידע פלקה כי יום יבוא והוא ינקום את נקמתו. חלפו ארבע שנים, ותוכניתו בשלה. עתה, בסיועו של הנסיך הרוסי אורלופסקי, המשתוקק תמיד למשובות חדשות, היות שבשפע מנעמי ההוללות המוכרים מאס מזמן, מביים פלקה את נקמתו המפוארת, נקמת העטלף!

מערכה ראשונה

חדר בבית אייזנשטיין
מן החוץ עולה קול סרנדה. רוזלינדה, אשתו של אייזנשטיין, מזהה בתדהמה את המזמר לה: הלא הקול קולו של אלפרד, מאהבה לשעבר, זמר אופרה אשר כולם חשבו כי נעלם ולא ישוב. עתה, משחזר, הוא מאמץ כל מיתר ממיתרי קולו בתקווה כי בצלילים יצליח לפתות את זו לה הוא נכסף עדיין ולשכנעה להיפגש עימו ביחידות. אדלה, המשרתת בבית אייזנשטיין, קיבלה מכתב מאידה, אחותה, ובו היא מזמינה אותה למסיבה שעורך הנסיך אורלופסקי. עתה מטרידים אותה שני עניינים: ראשית, מה תלבש לאירוע המפואר, שנית, איזה תירוץ יהיה בו כדי לזכות אותה בערב חופשי. ואולם תחינותיה לשווא הן: דבר, אפילו "דודה חולה מאוד", אינו מועיל לה. רוזלינדה מסרבת לשחררה, היות שבאותו הערב אמור בעלה להתחיל לרצות חמישה ימי מאסר, גזר דינו בגין תקיפה. כשאדלה עוזבת את החדר מופיע אלפרד, המואיל לעזוב רק משמבטיחה לו רוזלינדה כי יוכל לשוב בערב, עם צאת אייזנשטיין לבית-הסוהר.

אייזנשטיין שב מבית-המשפט נרגז ונסער, שכן עורך דינו הלא-יוצלח, ד"ר בלינד, לא זו בלבד שלא הצליח להפחית מעונשו, אלא בטפשותו אף הביא להחרפת העונש: עתה צפויים לאייזנשטיין שמונה ימים בכלא. פלקה צץ בדיוק ברגע המתאים. הוא משכנע את אייזנשטיין להתחיל בריצוי העונש רק למחרת היום, ובינתיים להפיק את המרב מרגעי החופש האחרונים ולהתלוות אליו למסיבה של הנסיך אורלופסקי. רוזלינדה ואדלה שבות לחדר. רוזלינדה אינה רוצה בשום פנים שאדלה תהיה עדה למפגש האסור שלה עם אלפרד, ועל-כן היא מחליטה לשחררה, למרות הכל. אדלה יוצאת לדרכה, ואיייזנשטיין ופלקה פונים אף הם לצאת. לאן? לבית-הסוהר, כמובן (כך, על-כל-פנים, חושבת רוזלינדה).

אלפרד מגיע ומתקין עצמו לליל עינוגים בחברת אהובתו. הוא חש כבתוך שלו, ואף מרשה לעצמו, בלי כל היסוס, ללבוש את חלוקו של אייזנשטיין. ואולם לפתע מגיע אל הבית פרנק, מנהל בית-הסוהר. בדרכו למסיבה של הנסיך אורלופסקי, החליט לעבור בבית אייזנשטיין על-מנת ללוות בעצמו את האדון למאסר. רוזלינדה, המבקשת למנוע שערורייה בכל מחיר,  דוחה בתוקף את הרעיון כי גבר לבוש חלוק הנמצא עימה ביחידות בשעת ערב עשוי להיות מישהו מלבד בעלה, ואלפרד נאלץ לשתף פעולה ולהתלוות לפרנק, לבל יוכתם שמה הטוב של הגברת אייזנשטיין.

מערכה שנייה

ביתו של הנסיך אורלופסקי
בביתו של הנסיך אורלופסקי שמחה והילולה. השמפניה זורמת כמים, ותוכניתו המתוחכמת של פלקה מתחילה לקרום עור וגידים. אדלה, בשמלה מפוארת ש"שאלה" מגבירתה, ניגשת אל אידה, הטוענת תחילה כי המכתב ששלחה לא היה ולא נברא, אך בהמשך מבטיחה להציג את אדלה כזמרת מפורסמת בשם אולגה. אייזנשטיין, שהוצג כמרקיז רנר, מבחין מיד באדלה. כשהוא אומר לה עד כמה היא מזכירה לו משרתת שהוא מכיר, דוחה אדלה את רמיזותיו מכל וכל, ולבסוף מסכימים כולם כי מקור הבלבול בדמיון שהוא, אומנם, מפתיע,  אך עם זאת מקרי בהחלט. עתה נכון לאייזנשטיין מפגש מביך פי כמה: פלקה מציג בפניו  את האביר שגרן - אשר טרם הגיע למסיבה היה מוכר לכל כפרנק - ואייזנשטיין מוצא עצמו מגלגל שיחה עם מנהל בית-הסוהר, בו היה אמור להימצא מזה כמה שעות.

בינתיים הספיק פלקה לבשר לרוזלינדה כי בעלה יצא את הבית כשפניו אינם לבית-הסוהר, כי אם למסיבה של הנסיך אורלופסקי, ואף להזמינה להצטרף לחגיגה מחופשת לרוזנת הונגריה. רוזלינדה מגיעה למסיבה ומחליטה להציג עצמה דווקא כזמרת מפורסמת. האורחת האקזוטית צדה חיש מהר את עינו של אייזנשטיין. הוא ניגש אליה ומנסה לפתותה בעזרת תכסיס שכבר הוכיח את יעילותו, משחק קטן עם השעון שלו. אך שותפתו למשחק פיקחית מכפי שהוא חושב: אגב פלירטוט היא מצליחה להוציא מידיו את השעון ולשומרו אצלה. פלקה דוחק ברוזלינדה שתוכיח כי היא אכן זמרת; היא נענית לו ופוצחת בצ'רדש סוער. אורלופסקי קורא לכל לשתות לחיי מלך היינות, השמפניה.  ההילולה נמשכת, ואולם כשהשעון מכה שש, ממהרים פרנק ואייזנשטיין לצאת לבית-הסוהר - האחד נחפז לעבודה, השני, להתחיל בריצוי עונשו.

מערכה שלישית

משרדו של מנהל בית-הסוהר
הסוהר השיכור פרוש מנסה לשווא להשתיק את אלפרד, השר בלי הפסק. חרף המטרד מצליח פרוש, כרגיל, ליהנות מן המשקה שלו. פרנק מגיע למשרד במצב-רוח מרומם, ומיד בעקבותיו מופיעות אדלה ואידה. אדלה מודה כי אינה שחקנית… עדיין. כל שדרוש לה, היא אומרת, הוא פטרון בעל ממון והשפעה. פרנק הוא, לדידה, מועמד שאין מתאים ממנו, ועל-כן היא מציגה בפניו בו במקום את כישוריה, והוא, בתורו, ממהר להשתכנע. אייזנשטיין מגיע כדי להתחיל בריצוי עונשו. הוא מופתע לפגוש במקום את "האביר שגרן", ומופתע עוד יותר לשמוע מפיו כי כבר אמש הוביל את אייזנשטיין למעצר בכבודו ובעצמו. פלקה מופיע, ואחריו גם ד"ר בלינד. אייזנשטיין משתוקק לדעת מיהו זה שהתגלה בחברת אשתו, ופלקה מציע לו שימהר ויחליף את בגדיו באלה של בלינד. כשרוזלינדה מגיעה לבית-הסוהר, נודע לאייזנשטיין כל שביקש לדעת ממקור ראשון. הוא אינו יכול להבליג על העלבון הצורב, וחושף בכעס את זהותו האמיתית. ואולם לרוזלינדה הפתעה משלה: בידיה שעון אשר לקחה, לאו דווקא בטעות, ממרקיז אחד, רנר. יתר בני החבורה מגיעים אף הם, ופלקה מגלה לאייזנשטיין כי כל התסבוכת כולה אינה אלא "נקמת העטלף" שלו. אייזנשטיין נאלץ לקבל זאת ברוח טובה, וכולם מסכימים שהאשם בכל העוונות הוא המלך שמפניה, הוא ואיש בלתו.

הסודות שמאחורי קלעים

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה


רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.


לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.


סיור לפני מופע

מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777. 
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@tapac.org.il

 

אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה. 
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.


מועדים

יום תאריך שעה טוקבקים סיורים
*חמשי 11.2.16 20:00
שישי 12.2.16 13:00
שישי 12.2.16 20:30
מוצ"ש     13.2.16     20:30
שני 15.2.16 20:00           מיד אחרי המופע         18:30
שלישי 16.2.16 20:00 מיד אחרי המופע 18:30
רביעי 17.2.16 20:00 18:30
חמישי 18.2.16 20:00 מיד אחרי המופע
שישי 19.2.16 13:00
מוצ"ש 20.2.16 20:30

*בכורה - חמישי, 11.2.16 בשעה 20:00

סוף בר ניווט לשוניות
מחירים: 470-190 ש''ח
עבור לתוכן העמוד