האופרה הישראלית תל-אביב-יפו האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד
להזמנת כרטיסים לחצו על התאריך הרצוי
בר ניווט לשוניות
נישואי פיגרו

נישואי פיגרו
מאת וולפגנג אמדאוס מוצרט

האם פיגרו וסוזנה יתחתנו? האם הרוזן ישוב אל הרוזנת שלו? האם כרובינו יתגייס? האם פיגרו ימצא את הוריו האבודים? וכמה חתונות בכלל יתקיימו היום? אופרת המופת של מוצרט מביאה לבמה עלילה פתלתלה ומוסיקה מהפנטת בהפקה קלאסית בביצוע בית האופרה של וילניוס מליטא.
הפקה חדשה – סיור בית האופרה של וילניוס | השירה באיטלקית | משך המופע: כשלוש ורבע שעות

ליברית: לורנצו דה פונטה

מנצח מרטינס סטאשקוס
במאי אמיליו סאחי
מעצב תפאורה דניאל ביאנקו
מעצבת תלבושות               רנאטה שוסהיים
מעצב תאורה אדוארדו בראוו
כוריאוגרפית נוריה קאסטיון

הרוזן אמלוויווה                   דאיניוס סטומבראס
יבגני חרבטוב
הרוזנת רוזינה סנדרה ינושייטה
רגינה שילינסקייטה
פיגרו לודאס מיקהלואסקאס
קוסטס סמורגינס
סוזנה אונה קולובובייטה
יוהנה גדמנטייטה
כרובינו דובילה קוזנייטה
מרטה לוקושוטה
מרצ'לינה ליימה יונוטיטר
יוליה סטופננק
ברטולו טאדס גירינינקס
דון בזיליו רפאילס קרפיס
דון קורציו מנדוגוס ינקאוסקס
אנטוניו אגידיוס דאוקורדס
ברברינה לינה דמברוסקייטה
יורגיטה לופפייטה

הסולנים, המקהלה והתזמורת של בית האופרה של וילניוס
כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
תרגום: ישראל אובל

* בכורה - חמישי, 5.11.15, 20:00, המופע בנדיבותם של שרה ופרופ' מיכאל סלע

 

מחירים:

בכורה  210, 280, 345, 420, 470 ש"ח
א'-ו'  190, 252, 319, 388, 438 ש"ח
מוצ"ש  207, 269, 334, 404, 453 ש"ח

עלילה

מערכה ראשונה

חדר בארמון
בבוקר יום נישואיו, פיגרו בודק את החדר שהרוזן אלמוויווה העניק לו. סוזנה, אשתו המיועדת, מודדת את ההינומה. להפתעתו של פיגרו, סוזנה איננה מרוצה מן החדר וטוענת שקירבתו לדירת הרוזן מיועדת בכדי להקל עליו לפתות אותה. פיגרו מחליט לנקום במעסיקו.
מרצ'לינה, מנהלת ביתו לשעבר של ד"ר ברטולו, הלוותה לפני זמן רב לפיגרו סכום כסף תמורת הבטחת נישואין, במידה שלא יפרע את החוב במועד. לאור נישואיו הקרבים של פיגרו, מחליטה  מרצ'לינה לגבות את הכסף. ד"ר ברטולו מסכים לעזור לה, שכן זו תהיה הזדמנות נפלאה לנקום בפיגרו שסייע בזמנו לרוזן לשאת את רוזינה, בת חסותו.
סוזנה ומרצ'לינה נפגשות ומנהלות שיחת נימוסין מעושה.
כרובינו הצעיר מתפרץ ומודיע לסוזנה שהרוזן גרש אותו מן הארמון משום שתפש אותו עם ברברינה, בת הגנן. הוא מתחנן שסוזנה תבקש מן הרוזנת להתערב למענו. הרוזן מגיע במפתיע וכרובינו הנפחד מסתתר מאחורי כורסא. הרוזן מתחיל לחזר אחרי סוזנה, אך עם כניסתו של דון בזיליו, המורה למוסיקה, מסתתר גם הוא מאחורי הכורסא. כרובינו מחליק במהירות לתוך הכורסא וסוזנה מכסה אותו בסדין. הרוזן מזנק ממחבואו כאשר דון בזיליו מזכיר שכרובינו מחזר אחרי הרוזנת, ומצווה על גרושו של כרובינו מהארמון, ובעודו מספר איך תפש אותו עם ברברינה, הוא מרים את הסדין ומגלה את כרובינו.
התפרצות הזעם שלו נקטעת מיד עם כניסתם של פיגרו ומשרתים אחרים, שבאו להודות לרוזן  על שביטל את "זכות הלילה הראשון". הרוזן מסכים לחגוג את חתונת פיגרו וסוזנה, אך מתעקש לדחותה מעט. כדי להפטר מכרובינו, מצווה עליו הרוזן להתגייס לצבא. פיגרו מהלל באירוניה את חיי הצבא באוזני הנער המבוהל.

מערכה שנייה

חדרה של הרוזנת, מאוחר יותר באותו בוקר
הרוזנת מהרהרת בעצב בבוגדנותו של בעלה. סוזנה מספרת לה על נסיונות הפיתוי שלו. פיגרו מגיע ומדווח לשתיהן על המלכודת אותה הוא מתכנן לטמון לדוכס. הוא שלח לו מכתב אנונימי המודיע לו על מפגש כביכול בין הרוזנת ו"מאהבה". סוזנה תעמיד פנים שהיא מסכימה למפגש אוהבים עם הרוזן באותו ערב, בגן. כרובינו, הנמצא עדיין בארמון, יתחפש לסוזנה והרוזנת תתפוש את הרוזן בקלקלתו. כרובינו מגיע, ולבקשת סוזנה הוא שר את השיר שחיבר לכבוד הרוזנת. שתי הנשים נועלות את הדלת ומלבישות את כרובינו בבגדי אשה, כדי להכינו למפגש בגן. הרוזנת מבחינה שאחת מן החותמות חסרה על-גבי צו הגיוס של כרובינו ושאחד מסרטיה משמש תחבושת לחתך על זרועו. כשסוזנה עוזבת את החדר כדי למצוא שמלה מתאימה לכרובינו, הרוזן נוקש על הדלת. הרוזנת נועלת בבהלה את כרובינו בארון, ופותחת לבעלה את הדלת.
בעודו מבקש הסבר על המכתב האנונימי, שומע הרוזן רעש מן הארון. הרוזנת מבטיחה לו שזו רק סוזנה, שאיננה יכולה לצאת כי היא מודדת את שמלת הכלולות שלה. סונה זה עתה חזרה אל החדר בלא שהרוזן או הרוזנת יבחינו בה, והיא מתחבאת במהירות. מול התנגדותה הנחרצת של הרוזנת לפתוח את דלת הארון, הרוזן מתעקש שהיא תצטרף אליו בכדי להביא כלים לפרוץ אותו והוא נועל אחריהם את דלת החדר. כרובינו יוצא ממחבואו ובמוצאו את הדלתות נעולות, הוא קופץ מן החלון. סוזנה נכנסת במקומו לארון. הרוזנת, מפוחדת מקנאת בעלה, מודה כי אכן כרובינו מסתתר בארון. הרוזן מכריח אותה לתת לו את המפתח, פותח את הארון ומגלה את סוזנה. בתדהמתו הוא מתחנן שהרוזנת תסלח לו. גם התרמית של המכתב האנונימי מתגלה וכולם סולחים לכולם.
פיגרו מגיע להכין את נישואיו. הרוזן מנסה להבהיר את נושא המכתב. פיגרו מנסה להקדים את מועד החתונה. הגנן אנטוניו מגיע זועם וטוען כי מישהו קפץ מחלון חדרה של הרוזנת והרס ערוגת פרחים. פיגרו מאשים אותו בהזיות שכרות, אבל אז מודה שהיה זה הוא שקפץ מן החלון, בהוסיפו צליעה לשכנוע. הגנו מראה לרוזן פיסת נייר שמצא בערוגה. בעזרת הרוזנת וסוזנה, פיגרו נחלץ גם מזה: זהו צו הגיוס של כרובינו שהוא לקח על מנת להשלים את החותמת החסרה. ברגע זה מגיעים מרצ'לינה, ד"ר ברטולו ודון בזיליו. מאחר שפיגרו לא החזיר את חובו, היא תובעת שיישא אותה לאשה. המערכה מסתיימת בעימות בין שתי הקבוצות. האחת מנצחת והשנייה מיואשת.

מערכה שלישית

חדר בארמון. אחר הצהריים
הרוזן, עדיין מבולבל מאירועי היום, מחליט לכפות על פיגרו להינשא למרצ'לינה. סוזנה מגיעה כדי להמשיך ולפתח את המזימה נגד הרוזן. היא מעמידה פנים שהיא נענית לרוזן ומסכימה להיפגש איתו בערב בגן. בעוזבה, היא פוגשת את פיגרו וצופה את הצלחת מזימתם. הרוזן שומע אותם ומחליט בזעם לנקום. ברברינה מציעה לכרובינו שילבש שמלה ויצטרף למשרתות שעומדות להגיש פרחים לרוזנת. הרוזנת מודאגת ממזימתו של פיגרו. היא נזכרת באהבתו של הרוזן ומחליטה לעוררה מחדש.
דון קורציו, שופט, מכריז שעל פיגרו לשלם את חובו למרצ'לינה או לשאתה לאשה. פיגרו מכריז שאינו יכול לעשות זאת ללא הסכמת "הוריו האצילים" מהם נחטף כשהיה תינוק. כשהוא מראה לכולם את סימן הלידה על זרועו, מרצ'לינה וברטולו מזהים אותו כבנם. סוזנה מגיעה ומוצאת את פיגרו ומרצ'לינה מחובקים ומאמינה שפיגרו בגד בה. אי ההבנה מתבהרת במהירות. כשהרוזן יוצא מן החדר בזעם, נופלת החלטה על חתונה כפולה: ד"ר ברטולו החליט למסד את קשריו עם מרצ'לינה. אנטוניו מספר לדוכס שכרובינו התחפש לנערה ולא עזב את סוויליה. הרוזנת, שמחה על התפתחות העניינים, מכתיבה לסוזנה מכתב לרוזן ובו הוראות לגבי המפגש בגן. היא חותמת את המכתב בסיכה שעל הרוזן להחזיר לסוזנה, כסימן שימלא אחרי הכתוב בו. המשרתות נכנסות וכשהן מגישות את הפרחים נכנסים הרוזן ואנטוניו ומגלים את תחפושתו של כרובינו. פיגרו נכנס ובהתעלמו משאלות הרוזן, הוא מכריז על תחילת חגיגות החתונה. ברגע שהרוזן מכסה את ראשה של סוזנה בהינומה, היא מעבירה לו את המכתב. להנאתו של פיגרו, הרוזן דוקר עצמו בסיכה. הרוזן מזמין את כולם למסיבה מאוחר יותר בערב.

מערכה רביעית

בגן הארמון. לילה
ברברינה איבדה את הסיכה שהרוזן נתן לה על מנת שתחזיר לסוזנה. פיגרו מגיע עם מרצ'לינה ולומד מברברינה על תוכניותיה של סוזנה. נדהם מבגידתה של אשתו הטרייה, הוא נשבע לנקום. מרצ'לינה מאמינה בחפותה של סוזנה ומחליטה להזהיר אותה. פיגרו מתמרמר על שסוזנה הצמיחה לו קרניים. סוזנה, שהוזהרה על-ידי מרצ'לינה, מחליטה להעניש את פיגרו בזמרה שיר אהבה אשר הוא יחשוב שמיועד לרוזן. הרוזנת וסוזנה החליפו בגדים. כרובינו חושב שסוזנה היא הרוזנת ומנסה לחלץ ממנה נשיקה. הרוזן שהגיע מקבל את הנשיקה במקומה והמכה המכוונת לכרובינו נוחתת על פיגרו. כשסוף סוף הוא נשאר לבד עם הרוזנת המחופשת לסוזנה, הרוזן מחזר אחריה ומציע לה טבעת יהלום. הרוזנת נמלטת עם הישמע רעש. פיגרו חושב שסוזנה המחופשת היא הרוזנת ומספר לה שהרוזן הצליח לפתות את אשתו. למרות שהוא מזהה את קולה של סוזנה, הוא מעמיד פנים שהוא מחזר אחרי "הרוזנת". סוזנה הזועמת מכה אותו לפני שהם נופלים מפויסים זה בזרועות זו.
בינתיים, הרוזן מנסה למצוא את "סוזנה". בראותו את הרוזן מתקרב, פיגרו מטיל עצמו לרגלי "הרוזנת", ומכריז על אהבתו. הרוזן הזועם על "ההוכחה" לבוגדנותה של הרוזנת תופס את פיגרו ו"הרוזנת" מתחמקת ומתחבאת. הרוזן מנסה להשיבה אך הוא גורר, אחד אחרי השני, את כרובינו, ברברינה, מרצ'לינה וסוזנה, כולם מאותו מחבוא. סוזנה, עדיין בתחפושת, מתחננת לסליחתו של הרוזן. הוא מסרב בתוקף, כשלפתע מופיעה הרוזנת האמיתית. שוב נאלם הרוזן דום. הוא מבקש את סליחת אשתו ומקבלה. היום המטורף מסתיים בצהלה כללית.

הסודת שמאחורי הקלעים

מגוון אפשרויות לכל מי שרוצה להעשיר את חוויית האופרה


רוצים לדעת יותר על האופרה שאתם הולכים לראות? רוצים לגלות את הסודות שמאחורי הקלעים? רוצים לפגוש את האמנים לאחר ההופעה? האופרה הישראלית מאפשרת לכם להעצים את החוויה האופראית עם שלל אירועים לפני ואחרי ההופעה.


לקראת בכורה
בשבת בבוקר שלפני הפרמיירה, יוצרי ההפקה וחלק מהסולנים מספרים על האופרה, על ההפקה, על הקריירה שלהם ועל עולם האופרה בימינו. זו ההזדמנות לשמוע כמה שיותר פרטים על ההפקה עצמה ולהכיר את הבמאי, המנצח, המעצבים וסולנים המשתתפים בהפקה. בין השיחות והדיבורים הזמרים ישמיעו קטעים נבחרים מהאופרה.

הרצאה מקדימה
שעה לפני כל תחילת הופעת אופרה מתקיימת באולם הרצאת מבוא בת 30 דקות. ההרצאה, המועברת על ידי נציגים מצוות האופרה, מתמקדת לעתים באופרה וברקע ההיסטורי שלה, לעתים בהיבטים המוסיקליים של היצירה, לפעמים בהפקה עצמה ומאפשר לצופים לקבל תוספת אינפורמציה לקראת הצפייה באופרה שעה קלה לפני תחילת ההופעה.
ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת כל הופעת אופרה. אורך ההרצאה: 30 דקות.
הכניסה חופשית לבעלי הכרטיס לאופרה באותו יום.


סיור לפני מופע

מה קורה מאחורי הקלעים בזמן שהקהל עוד לא מגיע לבית האופרה? איך מתכוננים להופעת הערב? מה עושים הזמרים? המנצח? הצוותים הטכניים? התכונה מאחורי הקלעים לפני הופעה תמיד רבה. זו ההזדמנות לטעום קצת מההתרגשות של לפני העלייה לבמה. חצי שעה מרוכזת במקומות שבדרך כלל הקהל אינו מגיע אליהם.
הסיור מתחיל שעה וחצי לפני תחילת האופרה. משך הסיור: 30 דקות.
מחיר כרטיס:  25 ₪ (מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – כמות הכרטיסים בכל סיור מוגבלת).
הסיורים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה. לרכישה בקופת האופרה: 03-6927777. 
ניתן להזמין סיורים לקבוצות, לפניות בנושא: sarah@tapac.org.il

 

אופרה טוקבק
ההופעה נגמרה. השעה כבר מאוחרת. ובכל זאת החוויה היתה מסעירה, מאתגרת, מרגשת. זה הזמן לפגוש את כמה מהמשתתפים במפגש בלתי פורמאלי. בוא לשמוע ולהשמיע. בואו לשאול שאלות. בואו להכיר את הסולנים מקרוב. הזדמנות יוצאת דופן להתקרב אל האמנים שריגשו אתכם זה עתה על הבמה. 
אופרה טוקבק מתקיים בתום המופע במפלס השני של אכסדרת בית האופרה. משך הטוקבק: כחצי שעה.
הכניסה חופשית.
הטוקבקים מתקיימים כמה פעמים בכל הפקה. המועדים רשומים באתר האופרה.

 

יום         תאריך        שעה         טוקבקים סיורים
רביעי 4.11.15 20:00
*חמישי 5.11.15 20:00
שישי 6.11.15 13:00
מוצ"ש 7.11.15 20:00
ראשון 8.11.15 20:00 מיד עם סיום המופע            18:30
שלישי 10.11.15 20:00 18:30
רביעי 11.11.15 20:00
חמישי 12.11.15 20:00 מיד עם סיום המופע
שישי 13.11.15 13:00
מוצ"ש 14.11.15 20:00 מיד עם סיום המופע
ראשון 15.11.15 20:00 18:30

* בכורה - חמישי, 5.11.15, 20:00, המופע בנדיבותם של שרה ופרופ' מיכאל סלע

סוף בר ניווט לשוניות
מחירים: 470-190 ש''ח
עבור לתוכן העמוד