האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליון דלג על בר עליון
EN عر

לה טראוויטה - תקציר עלילה

לה טראוויטה - תקציר עלילה

לה טראוויטה

מערכה ראשונה
ביתה של ויולטה
מסיבה רבת משתתפים מתקיימת בביתה של ויולטה ולרי, אחת "הנשים השמורות" היפות ביותר בפריס. גסטון מגיע בחברת ידידו אלפרדו ז'רמון והוא מספר לויולטה כי אלפרדו מעריץ אותה בסתר זה זמן רב ובעת מחלתה בא מדי יום לביתה כדי לדרוש בשלומה. ברון דופול, אחד מהמאהבים של ויולטה, זועם בשומעו את הדברים וכאשר גסטון מזמינו להרים את כוסו ולשאת ברכה, הוא מסרב. אלפרדו לעומתו נענה להזמנה ושר שיר יין המהלל את היופי והאהבה. מאוחר יותר עת כל האורחים עוברים לרקוד בחדר אחר, ויולטה משתעלת וכמעט ומאבדת את הכרתה לרגע קט. אלפרדו אינו מצטרף לחוגגים ומתוודה בפני ויולטה שהוא כבר מאוהב בה מזה למעלה משנה. ויולטה מוכנה להציע לו אך ורק ידידות בתמורה לאהבתו והיא מעניקה לו פרח בבקשה כי ישוב לבקרה עת הפרח יבול. אלפרדו מקבל את ההצעה בשממה ומברך את ויולטה עת הוא עוזב את ביתה. כאשר כל האורחים עוזבים אף הם, מהרהרת ויולטה באהבתו המוצעת של אלפרדו אבל לבסוף מחליטה להישאר נאמנה לאופייה האמיתי ומכריזה כי היא חייבת להישאר תמיד חופשייה בכדי לבלות ללא כל הגבלה.

מערכה שנייה
תמונה ראשונה
ביתם של ויולטה ואלפרדו בכפר
ויולטה ויתרה על חיי ההוללות והנוחות בפריס ועברה לגור עם אלפרדו בכפר. אנינה, המשרתת ובת הלוויה של ויולטה, מספרת לאלפרדו כי גבירתה שלחה אותה לפריס בכדי לארגן את מכירת רכושה של ויולטה הזקוקה לכסף בדחיפות בכדי לכסות את חובותיה הגדולים כתוצאה מהמגורים בכפר. אלפרדו מבין עתה את הקורבן הכספי העצום שויולטה נאלצה להקריב בכדי לחיות עמו והוא עוזב לפריס בכדי להשיג כסף. ויולטה שבה ולפתע מגיע אורח בלתי צפוי, ג'ורג'יו ז'רמון, אביב של אלפרדו, ומוכיח את ויולטה על כך שאלפרדו הורס עצמו כאשר הוא מנסה להישאר עמה כפילגשו. כאשר ז'רמון מעיר על בית הכפר המרווח, ויולטה מראה לו את המכתבים שהכינה המצביעים על מכירת כל רכושה. ז'רמון מבקש מויולטה כי תעזוב את אלפרדו לנצח בהסבירו כי הקשר ביניהם מסכן את נישואיה הקרבים של אחותו הצעירה של אלפרדו. לבסוף מתרצה ויולטה ונכנעת לעקשנותו של ז'רמון ומסכימה לעזוב את אהובה. היא מכינה מכתב פרידה ברגע בו אלפרדו שב בדיוק כאשר ז'רמון מסתתר בגן. אלפרדו, אשר אינו מודע לכך כי אביו כבר הגיע, מספר לויולטה כי קבל מכתב נוקב מאביו אבל מוסיף כי הוא משוכנע שאביו יאהב את ויולטה ברגע בו יראה אותה. ויולטה עוזבת באומרה כי אינה רוצה להיות נוכחת בפגישה בין אלפרדו לאביו, וכעבור דקות ספורות מגיע שליח המביא לאלפרדו את מכתב הפרידה של ויולטה. אלפרדו המיואש ממאן להתנחם גם כאשר אביו נכנס לחדרו ומנסה לשכנעו לשוב למשפחתו. אלפרדו מבחין בהזמנה לנשף שפלורה שלחה לויוללטה ומחליט לשוב לפריס ולמצוא את ויולטה.

מערכה שנייה
תמונה שנייה
ביתה של פלורה
אלפרדו מגיע לביתה של פלורה עת האורחים בנשף מתחילים להמר. ויולטה מגיעה אף היא בלווית ברון דופול. אלפרדו מרוויח כסך רב ליד שולחן ההימורים ומסביר כי הפיצוי על חוסר הצלחתו באהבה הוא בהצלחה הרבה בקלפים. הברון כועס על אלפרדו ומזמינו למשחק קלפים. אלפרדו נענה וממשיך להרוויח סכומי כסף גדולים. כאשר האורחים עוברים לחדר האוכל נשארת ויולטה ומתחננת בפני אלפרדו שיעזוב לפני שהברון יזמינו לדו קרב. אלפרדו מוכן לעזוב אך ורק בחברתה של ויולטה. כיוון שויולטה אינה מוכנה לגלות לאלפרדו את הסיבה האמיתית בגללה עזבה אותו, היא אומרת לו כי היא מאוהבת בברון. אלפרדו, בטירוף של קנאה, קורא לכל האורחים לשוב לחדר ומכריז כי מבלי שידע על כך הוא חי עם ויולטה ובזבז ללא הרף את כספה שלה. בכעסו הוא מטיח כסף לרגליה ודורש מהכל שיהיו עדים כי החזיר את חובו. ז'רמון נכנס בזמן להיות נוכח בהתנהגותו המבישה של בנו והכול מגנים את אלפרדו. אלפרדו עצמו מבין לרגע את תוצאות קנאותו המפורזת אך אינו מסוגל לעשות דבר. הברון מזמינו לדו קרב.

מערכה שלישית
ביתה של ויולטה
מחלתה של ויולטה הביאה אותה לסף המוות. הרופא גרנוויל מבקר אותה בביתה ואומר לאנינה כי נותרו לויולטה שעות ספורות בלבד לחיות. ויולטה קוראת מכתב שקיבלה מז'רמון בו הוא מספר כי אלפרדו נסע לחו"ל לאחר שפצע את הברון בדו קרב. לאחר שנודע לאלפרדו על הקורבן הגדול של ויולטה הוא מיהר לחזור לפריס והוא עתה בדרך אליה, לבקש את סליחתה. אלפרדו שב והשניים מאוחדים לבסוף, אבל זה מאוחר מדי. גם ז'רמון מגיע אבל ויולטה שלרגע קט מתעודדת מנוכחותו של אלפרדו, מתמוטטת ומתה.

עבור לתוכן העמוד