בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

ווצק - סיפור העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

ווצק - סיפור העלילה

מערכה ראשונה

תמונה ראשונה
חדרו של הקצין
ווצק הוא חייל המרוויח כסף נוסף מגילוח הקצין, אשר מתפלסף על הזמן והנצח. במהלך הגילוח הקצין מרצה לו על מוסר ונוזף בו על שהוא אב לילד ללא ברכת הכנסייה. ווצק מצטדק כי "אנשים מסכנים ועלובים כמונו" אינם יכולים להרשות לעצמם מוסריות של עשירים.

תמונה שניה
שדה פתוח
ווצק וידידו אנדרס חותכים עצים עבור הקצין. לווצק יש הזיות אפוקליפטיות. אנדרס מנסה לעודד את רוחו בשיר.

תמונה שלישית
חדרה של מארי
מארי, אם בנו של ווצק, ומרגרט שכנתה מתבוננות בהערצה בחיילים הצועדים בסך. מארי מנופפת למתופף, ומרגרט ששמה לב לכך מקניטה אותה שיש לה ילד אך אין לה בעל. ווצק מגיע לביקור חטוף, אינו מביט בילד וממהר לדרכו. מארי נותרת לבדה בבדידות וייאוש.

תמונה רביעית
חדר העבודה של הרופא
הרופא משלם לווצק סכום זעום תמורתו הוא משמש עבורו שפן ניסיונות, כשהוא אמור לאכול אפונים בלבד. ווצק הפר את תנאי הניסוי כשהשתין, והרופא אינו מקבל את טענתו של ווצק כי מה שדחף אותו לעשות זאת הוא כורח הטבע: "האדם הוא חופשי". כשווצק מספר לרופא על הזיותיו, הרופא מתפעל מ"סטייתו הנפלאה". הרופא רק מקווה לזכות בזכות ניסוייו על ווצק בתהילת עולם.
 
תמונה חמישית
רחוב לפני דלתה של מארי
מארי משוחחת עם המתופף והוא מנסה לחבקה. תחילה היא מתנגדת לחיזוריו אך עד מהרה היא מתמסרת לו.

מערכה שניה
תמונה ראשונה
חדרה של מארי
מארי מנסה להרדים את בנה תוך שהיא מתבוננת בדמותה במראה שבורה. היא עונדת עגילי זהב שקיבלה מהמתופף. ווצק נכנס וחשדו מתעורר למראה העגילים, אך היא טוענת שמצאה אותם. הוא מתבונן ברכות בילד הישן, נותן לה מעט כסף ויוצא.

תמונה שניה
רחוב בעיירה
הקצין והרופא משוחחים. הקצין מתרגז מחיפזונו של הרופא, והרופא חוזה לקצין חיים קצרים. כשווצק חולף על פניהם, הם לועגים לו באכזריות תוך רמיזות מקניטות ליחסיהם של מארי והמתופף. ווצק רואה איך המעט שיש לו בעולם מתפורר לנגד עיניו.

תמונה שלישית
רחוב לפני דלתה של מארי
ווצק מתחקר את מארי על יחסיה עם המתופף. הוא מנסה להכות אותה, אך היא אינה מניחה לו לגעת בה: "יותר טוב שתתקע סכין בגופי מאשר שתיגע בי בידיך."

תמונה רביעית
בית המרזח
נשים וגברים שותים ורוקדים לצלילי תזמורת בבית המרזח. ווצק נכנס ומתרתח למראה מארי הרוקדת עם המתופף. שני גברים שיכורים נושאים דרשה מבולבלת על כוונתו של אלוהים כשהמציא את האנושות. אנדרס מנסה שוב לעודד את רוחו של ווצק. שוטה הכפר אומר לווצק שהוא מריח דם.

תמונה חמישית
חדר המשמר במגורי החיילים
החיילים ישנים בחדרה משמר, מלבד ווצק שאינו יכול להירדם. המחשבות על הריקוד בבית המרזח מענות אותו, וחזיון של סכין רודף אותו. אנדרס מבקש ממנו שיחזור לישון, וווצק מתפלל להגנה מהפיתוי. המתופף נכנס כשהוא שתוי, הוא נטפל לווצק, הם רבים, וווצק נזרק על הקרקע.

מערכה שלישית

תמונה ראשונה
חדרה של מארי
מארי, בחדרה עם הילד, קוראת בברית החדשה את סיפורה של מריה מגדלנה ועל גורלה של אישה נואפת. היא מספרת לבנה סיפור על ילד שאין לו אב או אם. ווצק לא ביקר אותה מזה יומיים. היא מתפללת לרחמים.

תמונה שניה
שביל אל היער ליד האגם
ווצק ומארי מטיילים מחוץ לעיר. ווצק מזכיר למארי את פגישתם הראשונה. היא נמלאת רגשות חרטה. ווצק שואל אותה כמה זמן לדעתה עוד תמשיך לחיות ומארי מנסה לברוח. לאחר נשיקה אחרונה, ווצק משסף את צווארה של מארי בסכין.

תמונה שלישית
בית המרזח
בבית המרזח החיים נמשכים כסדרם. ווצק, בניסיון לשכוח את המאורעות, מנסה לחזר אחר מרגרט. היא מבחינה בכתם דם על זרועו של ווצק, הקהל מתאסף סביבו והוא נמלט מהמקום.

תמונה רביעית
שביל אל היער ליד האגם
ווצק חוזר לזירת הרצח, מוצא את הסכין ליד גופתה של מארי ומשליכו אל תוך המים. הוא נכנס אל תוך המים בעקבות הסכין, מנסה להעלים אותו במים, וטובע. הקצין והרופא עוברים במקום ושומעים אנחות של אדם טובע מתוך המים, אך הם ממשיכים בדרכם ומסתלקים.

תמונה חמישית
רחוב לפני דלתה של מארי
ילדים משחקים ברחוב, ביניהם בנה של מארי. אחד הילדים אומר לבנה של מארי כי אמו מתה וכולם רצים לראות את הגופה. הילד ממשיך לשחק לבדו.

עבור לתוכן העמוד