האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליון דלג על בר עליון
EN عر

הרקויאם של מוצרט

הרקויאם של מוצרט

14/02/2013 20:00

הרקויאם של מוצרט

תלמי: ממעמקים (בכורה ישראלית)
מוצרט: רקויאם

יואב תלמי, מנצח
אלה וסילביצקי, סופרן
נעמה גולדמן, מצו סופרן
נמרוד גרינבוים, טנור
נח בריגר, בריטון

האנסמבל הקולי החדש
מקהלת שחר
מקהלת עדי
התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור

הרקויאם של מוצרט, אחת מפסגות היצירה הליטורגית ברפרטואר, יעמוד במרכז הקונצרט הבא של הסדרה הליטורגית, המשותפת לאופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור. בקונצרט תבוצע בבכורה ישראלית גם היצירה "ממעמקים" של יואב תלמי, שגם ינצח על ערב זה.

שלוש מקהלות חברו לביצוע קונצרט זה:"האנסמבל הקולי החדש", "מקהלת השחר" ו"מקהלת עדי". הסולנים בקונצרט הם סולני האופרה הישראלית: אלה וסילביצקי (סופרן), נעמה גולדמן (מצו סופרן), נמרוד גרינבוים (טנור) ונח בריגר (בריטון). יואב תלמי, שהחל מהשנה הבאה ישוב ויכהן כמנהל המוסיקלי של התזמורת הקאמרית הישראלית, הוא המנהל המוסיקלי הראשון של האופרה הישראלית וניצח על ההפקות הראשונות שלה של "דידו ואניאס" ו"נישואי פיגרו". כיום תלמי, שהיה מנהל מוסיקלי של תזמורות רבות בכל רחבי העולם (כולל המבורג, סן דייגו וקוויבק), מחלק את זמנו בין ניצוח והוראה בישראל, לבין ניצוח על תזמורות סימפוניות בכל רחבי העולם.

על אף היות הרקויאם אחת מיצירותיו הידועות של מוצרט, נסיבות כתיבתה אפופות מסתורין.  מיתוסים רבים נוצרו סביב כתיבתה, אשר הובילו לכתיבת המחזה הידוע של פיטר שפר - "אמדאוס", שאף הוסרט, בבימויו של מילוש פורמן.

היצירה היא האחרונה שכתב המלחין ב-1791 לפני מותו, בהיותו על ערש דווי. על אף שלא הספיק להשלימה, נחשב הרקויאם למגנום אופוס של מוצרט ולאחת מיצירות המופת הליטורגיות בכל הזמנים. הרקויאם היא המיסה הקתולית המבוצעת לזכרו של אדם שמת ולא מעטים טוענים כי בעת הלחנת היצירה מוצרט חש כי הוא בעצם כותב את הרקויאם של עצמו. מוצרט לא הצליח לסיים את תזמור הרקויאם לפני מותו והמלאכה הושלמה בעיקרה על ידי תלמידו, פרנץ זוסמאייר. הרקויאם כתוב לארבעה סולנים, מקהלה ותזמורת.

התכנית בקונצרט זה בסדרה הליטורגית תיפתח בביצוע הבכורה הישראלי  ליצירה "ממעמקים"  ("דה פרופונדיס") מאת המנצח והמלחין יואב תלמי. זוהי יצירה למקהלה מעורבת ותזמורת המושרת בעברית ובלטינית, כשהטקסטים לקוחים מספר תהילים (הפרק הראשון והרביעי) ומהמשוררות לאה גולדברג (הפרק שני) ורחל (הפרק השלישי). את היצירה הקדיש תלמי לאביו והיא בוצעה לראשונה במאי 2011 עם התזמורת הסימפונית של העיר קוויבק בקנדה, שם כיהן תלמי כמנהל מוסיקלי במשך 13 שנים.
הפרק הראשון של "ממעמקים" מבוסס על המדריגל המפורסם של מונטוורדי, "הנח לי למות", ובמרכזו הפסוק "אלי, אלי למה עזבתני" מספר תהלים, המבוצע בעברית ובלטינית.

הפרק השני מוקדש לשירה של לאה גולדברג "מחלומי זועקת הצפירה" מתוך הקובץ "בלהות" ומתאר חלום בלהות של אישה המוצאת עצמה בעיר זרה, כשבזרועותיה ילד לא לה.

הפרק השלישי מהווה אינטרמצו מסערת הנפש של שאר פרקי היצירה והוא כתוב על פי שירה של רחל "לא שרתי לך ארצי".
הפרק האחרון כתוב לפי פסוקי תהלים "ממעמקים קראתיך ה' " ו"נאלמתי דומיה החשיתי מטוב." הוא כולל בתוכו גם קטע מעין אלתורי, בו חברי המקהלה מתפללים-קוראים את הפסוקים בו זמנית בארבע שפות – עברית, לטינית, צרפתית ואנגלית.

חמישי | 14.2.13 | 20:00

עבור לתוכן העמוד