בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

אודות אתר מצדה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

גן לאומי מצדה – אתר מורשת עולמית

ההר שהפך סמל לנחישות וגבורה

לדרכי הגעה למצדה - לחצו כאן

מיליוני מבקרים פקדו את מצדה מאז חשף בשנות השבעים של המאה הקודמת את סיפורה, הארכיאולוג יגאל ידין.  מצדה קיימת כמעט בכל תכנית סיורים של  קבוצת תיירים. חניכי תנועות נוער ישראלים ותלמידי בתי ספר ממשיכים כל העת, להעפיל למצדה, כמו גם יחידות צה"ל שחלקן עורכות את טקסי ההשבעה שלהם על פסגת ההר. מי לא התרשם מעוצמתו של המלך הורדוס, מלך שנוי במחלוקת, שבנה כאן ארמונות נשגבים, ומי נשאר אדיש למראה השרידים המעידים על סופה המר של קבוצת המורדים היהודים, שחבריה העדיפו את מותם במקום ליפול לידי הרומאים?

מצדה שוכנת בצוק מבודד במדבר יהודה, שמדרונותיו התלולים והזקופים מתנשאים לגובה של יותר מ- 400 מטרים מעל פני ים המלח. השילוב של צוקים ומתלולים באזור מדברי העניק למקום מערך הגנה טבעי מושלם שמשך לכאן את המלך הורדוס. אולם מצדה הייתה לא רק מבצר המוקף בחומות חזקות, אלא מצודה מלכותית ובה ארמונות גדולים, בית מרחץ משוכלל וארמונות קטנים יותר.

הארמון הצמוד לצוק הסלע הצפוני של מצדה, והבנוי שלוש מדרגות סלע שכאילו תלוית על פי התהום, הוא המבנה המרשים ביותר במצדה ואופן הקמתו מעורר השתאות גם בימינו.

למרות הפאר והעוצמה שמפגינים כאן מבניו של הורדוס, דומה כי הממצאים המרגשים ביותר הם דווקא החפצים הדלים שהותירו אחריהם המתיישבים היהודים, שכן בעזרתם ניתן לשחזר את סופו של המרד הגדול. האולמות הגדולים והמפוארים של ארמונות הורדוס הפכו למפקדות ומבני ציבור, המבנה שליד החומה הצפונית, ששימש בימיו של הורדוס כאורווה – הפך לבית כנסת – אחד מבתי הכנסת הקדומים של העם היהודי והוא פעל עוד בזמן שבית המקדש היה קיים.  מסביב להר מצדה נותרה מערכת המצור הרומית, אחת הדוגמאות המושלמות ביותר שנותרו בעולם מתקופה זו.
ערכה האוניברסאלי היוצא מן הכלל של מצדה גרם להכרזתה בשנת 2001 על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית הראוי להגנה ושימור למען האנושות. בנימוקים להחלטה זו נאמר, בין היתר, כי מצדה מהווה סמל לממלכת ישראל ולחורבנה האלים והיציאה לגלות לקראת סוף המאה הראשונה לסה"נ.

רשות הטבע והגנים משקיעה משאבים רבים לשימור מצדה וסיפורה ההיסטורי המופלא והיא נעזרת לשם כך במיטב אנשי המקצוע בעולם. השימור והשחזור של קירות שקרסו, ציורי קיר, פסיפסים והשלמת מבנים הרוסים נעשים בחומרים שהרכבם זהה לחומרים שהשתמשו בהם בימי קדם. במצדה גם מתבצעות כל העת תוכניות פיתוח שבאמצעותן מועשרת חוויית הביקור של המטיילים הרבים הפוקדים אותה, כאשר רק לאחרונה נחנך מוזיאון מצדה, המספק חוויית ביקור תיאטרלית הנעה בין תקופות היסטוריות בהן נשזרים ממצאים ארכיאולוגיים הרואים אור לראשונה.

עבור לתוכן העמוד