בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים
עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

העלילה מתרחשת בצ'רלסטון שבדרום קרוליינה, ארצות הברית בראשית שנות השלושים של המאה העשרים.

מערכה ראשונה
קלרה שרה שיר ערש לתינוקה, בעוד חלק מהגברים משחקים בקוביות, ביניהם סוחר הסמים ספורטין לייף וג'ייק, בעלה של קלרה, אשר גם הוא שר שיר ערש לתינוק. פורגי הקבצן הנכה מגיע ומצטרף למשחק ותוך כדי כך מגן על בס, חברתו של קראון, עליה כל בני המקום מרכלים. כאשר ג'ייק מאשים את פורגי שהוא מחבב את בס, פורגי עונה כי הוא לא יכול לחבב אף אישה כיוון שהאל גרם לו להיות נכה ובודד. קראון השיכור מגיע עם בס, וכאשר הוא מפסיד במשחק הוא תוקף בפרץ אלימות את רובינס, ורוצח אותו. קראון ממהר לברוח טרם תגיע המשטרה, אך מבטיח לבס כי הוא ישוב לקחת אותה. פורגי חומל עליה ומציע לה מקלט בעוד יתר חברי הקהילה מסרבים לתת לה מחסה.
מאוחר יותר פורגי ובס מצטרפים לשאר חברי הקהילה בליל שימורים עתיר שירי-דת שמטרתו לאסוף כספים להלווייתו של רובינס. מהלך הדברים נקטע לפתע כשחוקר משטרה מגיע למקום ולוקח עימו את פיטר, מוכר הדבש המזדקן, לבית-הסוהר כ"עד מרכזי" להריגתו של רובינס. סרינה משכנעת את הקברן הרחום לערוך לבעלה רובינס טקס קבורה מכובד ובס מובילה את כולם בשיר תפילה לעילוי נשמת המת. 

מערכה שנייה
ג'ייק והדייגים מתקנים את הרשתות שלהם בעוד פורגי משווה את חייו שלו לחייהם. מריה מגרשת את ספורטין לייף המנסה למכור את "אבקת האושר" שלו במקום. עורך הדין מגיע ומוכר לבס שטר גירושין במחיר של דולר אך כאשר הוא מגלה כי היא בעצם לא היתה נשואה לקראון המחיר של השטר עולה לדולר וחצי. מר ארצ'יבלד לבן העור מביא כסף לשחרר את פיטר מבית הסוהר והכול מתאספים לרגל פיקניק באי קיטיווה. ספורטין לייף מנסה לשכנע שוב את בס להצטרף אליו לניו יורק ואפילו מוכן לתת לה סמים בחינם, אך היא מסרבת. פורגי מגרש אותו והוא ובס שרים על אושרם הרב. הכול עוזבים לפיקניק.

מערכה שלישית
ספורטין לייף משעשע את בני החבורה בפיקניק. כאשר כולם עומדים לשוב, קראון מופיע לפתע ומעכב את בס האומרת לו שהיא עתה חיה עם פורגי. אך התנגדותה הראשונית לחיזוריו נחלשת והוא לוקח אותה אל סבך השיחים. מאוחר יותר הדייגים מתכוננים לצאת לדייג כאשר מצריפו של פורגי נשמע קול אנקותיה של בס, הקודחת מחום מאז שובה מן האי. סרינה נושאת תפילה למען בס. היא מאמינה בכוחותיה הרוחניים יותר מאשר בטיפול שהיתה בס מקבלת "בבית-החולים של האדם הלבן". הרחובות מתמלאים ובס מרגישה טוב יותר. היא מסבירה לפורגי שהיא רוצה להישאר עמו אך כאשר קראון יבוא היא תהיה חייבת להצטרף אליו.
פעמון האזעקה המודיע על סופת הוריקן הקרבה מצלצל וקלרה חוששת לגורלו של ג'ייק הנמצא בדייג. התושבים מתקבצים בחדרה של קלרה, בשעה שבחוץ משתוללת הסערה. קראון פורץ לחדר. הוא מתכוון לקחת את בס, כשלפתע מבחינים בני הקהילה בסירתו של ג'ייק, המטלטלת הפוכה בנהר. קראון בז לפחדים של בני הקהילה וכאשר קלרה נחפזת לצאת החוצה, אל הסערה, גם קראון יוצא לעזרה, בהיותו הגבר היחיד שיש לו הן הנתונים הפיזיים והן האומץ הדרושים לכך. קראון הצליח לשרוד את הסערה והוא חוזר לקחת את בס. פורגי ממתין לרגע הזה. הוא מפתיע את קראון בחסות החשכה ומצליח להרגו. למחרת בבוקר, בעוד התושבים עסוקים בתיקון נזקי הסערה, מגיעים למקום החוקר המשטרתי ועימו חוקר מקרי המוות, על מנת לברר את נסיבות מותו של קראון. הם לוקחים את פורגי לבית-הסוהר כדי שיזהה את הגופה.

ספורטין לייף מנצל את ההזדמנות לשכנע את בס שפורגי יורשע, בסופו של דבר, ושבעקבות זאת ידון אותו בית המשפט של האדם הלבן למוות. ספורטין לייף נותן לבס מנה מ"אבקת האושר" שלו, ובסופו של דבר הם עוזבים את סמטת השפמנון יחדיו לעבר ניו-יורק. פורגי, ששוחרר מבית-הסוהר, שב לסמטת השפמנון עם מתנות רבות שקנה לכל חבריו מהכסף שהרוויח ממשחקי הקובייה בכלא. כאשר הוא מגלה כי בס עזבה אותו. לבו שבור, אך הוא נחוש בהחלטתו למצוא את בס. הוא מבקש שיביאו את עגלתו, בה  הוא מתכוון לעשות את הדרך הארוכה לניו-יורק לבדו.

עבור לתוכן העמוד