בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

עונה חלומית באופרה לרגל 25 שנה לאופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

עונה חלומית באופרה לרגל 25 שנה לאופרה הישראלית

חלומות שמתגשמים וחלומות באספמיא. חלומות שיש להם סיכוי וחלומות כנגד כל הסיכויים. בעונה הקרובה של האופרה הישראלית, עונת ה-25 של האופרה, יועלו על במת אופרה שמונה הפקות כשבמרכז כל אחת מהן חלום גדול. החלומות כמעט תמיד עוסקים באופן ישר או עקיף באהבה, בתשוקה, ברצון שלנו להיות צעירים, יפים ומאוהבים. והחלומות לעתים מתגשמים ולעתים מתנפצים כרסיסים ומותירים את החולמים בפני מציאות מאכזבת וכואבת. מי הם החולמים ועל מה החלומות? מסע בין החלום לשברו לחלום ומימושו.

פאוסט - החלום לנעורים ואהבה באופרה המופלאה של גונו על פי גתה

ד"ר פאוסט הזקן מוכן לעשות הכל כדי להיות שוב צעיר, לחזר אחרי נשים יפות ולזכות באהבתן. ולכן כאשר השטן מדפק על דלת ביתו ומציע לפאוסט עסקת חליפין, פאוסט לא מסוגל לסרב. השטן ישרת אותו עלי אדמות ויעשה כל מה שפאוסט מבקש, אך לאחר מותו פאוסט יהיה עבדו של השטן. פאוסט מסכים בלי היסוס, חותם על השטר והופך לעלם צעיר. הוא מחזר בלהט אחר מרגריט אך מהר מאוד החלום שהתחיל בתקווה לאושר אין קץ מתנפץ לרסיסים. רק שבסופו של התהליך פאוסט מצליח לבקש מחילה ונשמתו מזוכה וכך השטן מפסיד את חלקו בעסקה ונשמתו של פאוסט עולה למרומים במקום לשרת את השטן בשאול.

פיק דאם - החלום לעושר חסר גבולות באופרה

הדרמטית של צ'ייקובסקי על פי פושקין הרמן, הקצין המהורהר, נמנע מלשחק בקלפים עם כל חבריו. הוא נמשך לקלפים אך מהסס להמר בכל כספו. אבל כאשר הוא שומע כי הרוזנת הזקנה מחזיקה בסוד שלושת הקלפים, הוא מוכן לעשות הכל כדי לגלות את הסוד, וכאשר במותה מגלה לו אותו הרוזנת, הוא בטוח שמעתה חייו יהיו מלאים לא רק בעושר אלא גם באושר. אך ליזה, בה הוא חושק, מבינה עד מהרה כי למהמר הכפייתי הזה אין שום רגש אנושי וכי הוא בעצם כלל אינו אוהב אותה. והרמן - הוא רץ לשחק מתוך תקווה כי עם הסוד הונו מבוטח לעד. אך הסוד מתנפץ בפניו בעת משחק הקלפים, הוא מפסיד את הונו ומתאבד.

הילד חולם - החלום לעתיד טוב יותר

באופרה החדשה של חנוך לוין וגיל שוחט אמנם שמו של המחזה של חנוך לוין ושל האופרה המבוססת עליו הוא הילד חולם, אך בעולם של לוין כל הדמויות חולמות. כולן רוצות עתיד טוב יותר, כולן מוכנות לעזוב את ביתן ולנסוע כדי לחפש מקום טוב יותר, מקום בו חלומות מתגשמים. אבל בכל פעם בו החלום כמעט מתגשם הוא מתפורר לאבק. אין כל דרך להגשים את החלום, אין כל דרך למצוא עתיד טוב יותר. וגם הילד התמים, המאבד את תומו מהר מאוד בעולם האכזר אליו הוא נקלע, מבין כי אין כל קשר בין החלום למציאות, כי הוא יכול להמשיך לחלום לעד על אהבה וחום, אבל כל אלו הם חלומות באספמיא. האמת המרה כואבת עד מאוד ובסיומה רק המוות מחכה לו.

היהודיה - החלום לחיים של שלווה באופרה

המרתקת של הלוי האם עמים שונים יכולים לחיות יחדיו בדו קיום? האם מיעוט יכול להתקיים כאשר סביבו רוב כועס וזועם? ההיסטוריה של העם היהודי מלאה בסיפורי זוועה על אנטישמיות גואה ופוגרומים רצחניים. ובאופרה היהודיה אנו נזכרים באירועים מן הסוג הזה. הצורף היהודי אלעזר חי בגרמניה של ימי הביניים בחברה נוצרית צמאה לדם. אלעזר מנסה לשמור על פרופיל נמוך בביתו, אבל גם הוא לא מהמתונים שבבני האדם. בתו רחל רוצה לברוח עם אהובה מבלי שהיא יודעת שהוא בעצם נוצרי ומעבר לכך אף בעלה של הנסיכה ואבי ילדיה. אבל רחל אוהבת את לאופולד ומוכנה להקריב את חייה למענו בעוד אלעזר מוכן להקריב את חייו ולא לכרוע ברך בפני הנוצרים הממררים את חייו. כל אחד רוצה את פינת אלהים הקטנה שלו אבל להשיגה בעולם מלא שטנה זה דבר בלתי אפשרי.

אירוסין במנזר - החלום לאהבת אמת באופרה

הקסומה של פרוקופייב באופרה הקומית הקלילה של פרוקופייב, המתבססת של מחזה של שרידן האנגלי, הסיפור הוא קלאסי ומוכר. זוג אוהבים צעירים מנסים להתגבר על כל המכשולים העומדים בדרכם ולהינשא זה לזו ולחיות באושר ובעושר. אך המכשולים רבים כי לשאר הדמויות בעלילה הפתלתולה הזו יש תוכניות משלהן. אבל בסופו של דבר במקרה זה אהבת הנעורים מנצחת ובגדול והחלום הופך למציאות מאושרת. שני זוגות האוהבים הצעירים מצליחים להגשים את חלומם ולחיות באושר ובעושר על אפם וחמתם של הוריהם והדמויות האחרות שניסו לעצור את האושר אבל ללא הצלחה. זו אופרה יוצא דופן המראה שלפעמים האהבה בכל זאת כן מנצחת.

הספר מסוויליה - החלום להיות אישה משוחררת

באופרה החיננית והאהובה של רוסיני רוזינה כלואה בביתו של ד"ר ברטולו. הוא דואג לכל מחסורה אך אוסר עליה לצאת החוצה פן תפגוש בחורים צעירים שיחזרו אחריה. אבל הרוזן אלמוויווה לא מוכן לוותר ומחזר בלהט אחר רוזינה שרק לשמע קולו כבר מתאהבת בו וחולמת לצאת מהבית, לעזוב את ברטולו ולהינשא לגבר בעל הקול היפה כל כך ששר לה סרנדות רבות. הספר מסוויליה היא אחת האופרות האהובות ברפרטואר ובהפקה בעונה הקרובה נוכל כולנו ליהנות מהאוהבים הצעירים העושים הכל ואף מצליחים להערים על ברטולו ולהגשים את חלום אהבתם. ורק מי שממשיך את המשך הסיפור (באופרה נישואי פיגרו של מוצרט) יודע עד כמה חלום האהבה יתנפץ במהרה בפני הגיבורה שהפכה מרוזינה נחשקת לרוזנת שבעלה כבר מזמן מאס בה.

נבוקו - החלום לחרות באופרה היהודית של ורדי

על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו בזכרנו את ציון . מי לא מכיר את התפילה המרגשת הזו של בני ישראל הגולים בבבל? ואיזה חובב אופרה אינו מכיר את המקהלה הנפלאה שג'וזפה ורדי יצר בהשראת התפילה הזאת? מקהלת העבדים היהודים השרים על ערגתם לציון, לחופש ולדרור באופרה היהודית של ורדי המתחילה בהרס בית המקדש בירושלים בידי חייליו של נבוקו ועוברת לבבל שם נפרשת בפנינו עלילה אופראית רגילה אבל עם אלמנים יהודים רבים, היא אחד מקטעי המקהלה המרגשים ביותר בספרות האופרה. וכאשר כל אלו יוצגו למרגלות המצדה החלום המתמיד של בני ישראל והעם היהודי לחופש ולדרור בארץ ציון יקבל משמעות היסטורית לאומית מרגשת במיוחד.

סיפור הפרברים - החלום לאהבה בעולם מלא

שנאה במחזמר המדהים של ברנשטיין כמעט כל אופרה מסתיימת בסצנת מוות וחובבי האופרה רגילים לאריית ההתאבדות או לאריית המוות של הגיבורות השונות. אבל הסוף של סיפור הפרברים מעט שונה. נכון, טוני נרצח בידי צ'ינו, אבל מריה לא ממשיכה באופן האופראי הרגיל ומתאבדת. נהפוך הוא. היא לוקחת את אקדחו של צ'ינו, האקדח בו נרצח אהובה, ומאיימת על כולם - מנסה להבין למה הוא נרצח, מנסה להבין למה רק אלימות מסוגלת לפתור ניגודים ומתחים, רוצה לקוות כי יכול להיות גם אחרת. טוני ומריה חלמו על מקום בו יוכלו לחיות יחדיו ללא קשר למוצאם וללא החברה שתעמיד בפניהם מכשולים. הם כבר לא יזכו לזה. אבל מריה מוכנה לתת לעולם צ'אנס נוסף וחלום שאולי פעם יכול להיות גם אחרת. האמנם? האם יש סיכוי לכך? אם כן, הפתרון לכך נמצא אצל כל אחד ואחת מאתנו. ואם העולם ישתנה - אולי החלום הזה שנשבר יזכה לתחייה מחודשת.

עבור לתוכן העמוד