בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

הילד חולם - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

הילד חולם - תקציר העלילה

חלק ראשון – האב
משפחה בביתה, אב, אם וילד קטן. ההורים מתבוננים באהבה בילד הישן. לפתע ממלאים אנשים נרדפים את הבית. מלחמה, העולם בלהבות. אחד הנרדפים, פצוע אנוש, נופל שותת דם ומת ליד מיטת הילד.
לחדר פורצים חיילים ומפקדם ומתלווה אליהם אהובת המפקד, צעירה, שזו לה ההזדמנות הראשונה לראות מקרוב מחזות של מוות וחורבן. המפקד המצווה על כל הנוכחים להתלוות אל החיילים רואה לפתע את הילד הממשיך בשנתו. ברוך ובעדינות הוא מעיר אותו, מציג לפניו עם חייליו הצגה של ליצנות כדי לא להחרידו. אהובת המפקד מתגרה באב לעיני הילד, וכמו מנסה להגשים את חלומות הביעותים שלו, הורגת אותו לבסוף בירייה. כמחווה של חסד מתיר המפקד לאם ולילד להימלט. הם אף לא יספיקו להיפרד כיאות מגופת האב.
 
חלק שני – האם
האם והילד מגיעים לספינה שבה הם עתידים לברוח אל מעבר לגבול, אך רב החובל אינו מוכן לקחת את הילד עם אמו. האם מתחננת בפניו, מבקשת למצוא מסילות לליבו באמצעות הילד, אך הוא אוטם את ליבו. רק כשמתעורר בו יצרו למראה האם הוא מוכן לקחתם תמורת חסדי גופה. האם מנסה להרגיע את בנה ומבטיחה לו שלעולם לא ייפרדו. רגע לפני ההפלגה היא מוכנה לתנאיו של רב החובל. הם מורשים לעלות, רב החובל לוקח את האם לתאו ובעוד הוא מתעלס איתה, מנסה נוסעת על הסיפון לנחם את הילד ולהרדים אותו.

חלק שלישי – הילד
הספינה, הדומה לאוניית רפאים, מגיעה לאי נידח ונוסעיה משתוקקים לפיסת אדמה מוצקת מתחת לרגליהם לאחר חודשים של טלטולים בים. לתדהמתם מתברר שהם לא יורשו לעלות אפילו לאי שכוח אל זה. בין תושבי האי, כולם מוכים וסחופים, בעלי מום ועניים, נער פיסח הכותב שירים על ספינות הפליטים הבאות וחוזרות. מושל האי מופיע בלוויית פמליית עיתונאים וצלמים ובמחווה של יחסי ציבור ניאות להעלות לאי את הילד ואותו בלבד. האם מנסה לנתק ממנה את הילד, אך הוא מסרב. הוא אינו מבין איך זו שהבטיחה לו כל ימיו שלא תיפרד ממנו מוכנה לנטוש אותו לפתע. הוא צועק, בועט ואינו מרפה ולבסוף הוא מוחזר לזרועות האם להפליג אתה בחזרה כלעומת שבאו.

חלק רביעי – המשיח
שדה פתוח ובו ילדים מתים בערימה, מתלחשים, מחכים לתחיית המתים. אחד מהם שמע מפי מלאך שעוד מעט תושלם המכסה, עוד ילד מת אחד והמשיח יבוא. נכנסת האם ומביאה את גופת הילד לערימה. אף במותו ממאן הילד להיפרד ממנה. בילדים אוחזת התרגשות גדולה. מגיע איש נרדף והילדים בטוחים שהוא המשיח ומפצירים בו לגשת מדי למלאכה. נכנסים החיילים הרודפים, המפקד ואהובתו. המפקד יורה באיש אותו מדמים הילדים למשיח. המפקד לוקח את האם עמו והאי מתמסרת לו. אחד הילדים המתים מסביר לילד שהגיע זה עתה והצטרף אליהם כי למרות רצונו לא לוותר ולהמשיך לחיות הוא לאט לאט יאבד את הרצון הזה.  

עבור לתוכן העמוד