בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

לבוא לקהילה באהבה - שיקוי האהבה בטבריה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

לבוא לקהילה באהבה - שיקוי האהבה בטבריה

שיחה עם אברהם נתן, ראש המועצה לתרבות ואמנות בקהילה במשרד התרבות

ב-19 בנובמבר זה יקרה שוב. המסך יעלה וצלילי הפתיחה לאופרה שיקוי האהבה של דוניצטי יהדהדו בחלל. על הבמה ינסה נמורינו, האיכר התמים, לזכות באהבתה של בת כפרו אדינה ולמרות שהסמל הרברבן בלקורה יעשה כל שביכולתו לכבוש את ליבה של אדינה ולהינשא לה, נמורינו יצליח בסופו של דבר בזכות שיקוי האהבה, או למען האמת בזכות אהבת האמת שלו, לכבוש את ליבה של אדינה. סוף טוב הכל טוב – באופרה!

על הבמה יהיו סולני האופרה הישראלית ונגני תזמורת סימפונט רעננה אבל הם יהיו המיעוט שחבורה. רוב המשתתפים בהפקת שיקוי האהבה הזאת יהיו תושבי העיר טבריה – רקדנים זמרים, שחקנים ומוסיקאים. כולם יחדיו יחברו להצלחת ההפקה הקהילתית של שיקוי האהבה. כן, כן האופרה מגיעה לטבריה – לעשות אופרה עם תושבי העיר.

ההפקה הקהילתית של שיקוי האהבה בוצעה כבר בהצלחה רבה בשנים האחרונות באשקלון, ברמלה, בשכונת גילה בירושלים, בנתניה ובעפולה ועתה היא מגיעה לטבריה כשכל העיר לובשת חג ומתרגשת לקראת האירוע והמשתתפים הרבים מבני העיר עסוקים בחזרות אינטנסיביות לקראת ההופעה בהדרכת הבמאי דני ארליך והמנצח דוד זבה.

אופרה בקהילה היא תופעה מרתקת – הפקה שמאפשרת לעשרות ומאות מתושבי יישוב כלשהו בכל הגילאים להשתתף בהפקת אופרה – לשיר אופרה, לרקוד אופרה, לנגן אופרה ולשחק אופרה. וההפקות האלו שהאופרה הישראלית גאה בהן עד מאוד לא היו יוצאות לפועל ללא התמיכה הכספית של המועצה לתרבות ולאמנות בקהילה במשרד התרבות.

מאז הגשימה חנה מוניץ מנכ"ל האופרה הישראלית את חזונה להביא אופרה לקהילה בהפקת כרמן בתל אביב בשכונת נווה אליעזר בשנת 2000, הפכו ההפקות הקהילתיות לאחת מהדרכים החשובות בהן האופרה הישראלית מגיעה עם האמנות שלה לקהילה ומלהיבה אנשים רבים כאשר היא הופכת אותם לאמנים של ממש על הבמה.

אברהם נתן, ראש המועצה לתרבות ואמנות בקהילה במשרד התרבות, אומר כי מבחינתו ההפקות הקהילתיות בכלל וההפקות הקהילתיות של האופרה הישראלית בפרט, הן אחד הפרוייקטים החשובים ביותר שהוא תומך בהם בתוקף תפקידו זה. "תקציב התרבות במדינה הוא 500 מיליון ₪. מתוך זה 50 מיליון ₪ הולכים לקולנוע ו-450 מיליון ₪ למוסדות התרבות הממסדיים: האופרה, התיאטרון, התזמורות וכו'. בתוך כל התקציב הזה נותרים בקושי 10 מיליון ₪ לתרבות ואמנות בקהילה ומבחינתי זה דבר חשוב ביותר." נתן מסביר את הפילוסופיה שלו: "כשאנשים הולכים לראות מופע כזה או אחר הם חווים חוויה רגעית, אבל הצפייה לא גוררת פעילות אקטיבית כלשהי. אני מאמין שתרבות ואמנות צריכים להביא לחוויה בלתי נשכחת וזה יכול לקרות רק דרך השתתפות אקטיבית בפרוייקט." נתן מוסיף ואומר כי מעבר לכך ברגע שמביאים הפקות אופרה לקהילה "נוצרת אפשרות להחדרת התודעה לציבור בפריפריה שאופרה זה לא  בשמיים, זה דבר שנוגע בסיפורי החיים שלהם אבל בצורת ביטוי אחרת. וכך אנו פותחים להם צוהר ונגישות לעולם התרבות והאמנות ומעבר לכך מאפשרים לאנשים רבים להגשים חלומות ולפתע למצוא את עצמם מופיעים על הבמה."
מעבר לכך חשובה מאוד מבחינת נתן העובדה שבהפקות הקהילתיות של האופרה משתתפים גם בני נוער רבים. "ההפקות האלו נותנות להם אלטרנטיבה חיובית להגשים חלום, לפורקן אישי, לחוויה יצירתית. אני מאמין בכל לבי שהפקות כאלו מקטינות את האלימות והפעילויות השליליות של הנוער בימינו לכן זה חשוב במיוחד."

נתן מסיים ואומר כי "אנו מודים לאופרה הישראלית מכל הלב שהיא עוזרת לנו להקטין פערים בחברה הישראלית כי הקטנת פערים נמדדת לא רק בכסף אלא גם בתרבות עצמה. מי שלא גר במרכז מאוד קשה לו להגיע וליהנות מתרבות כזאת. אבל בהפקות האלו אנו משיגים זאת ומביאים את האופרה לקהילה וזה נפלא."

עבור לתוכן העמוד