בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

המסע לרומא

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

המסע לרומא

כאשר יצא בן עטר עם שתי נשותיו ופמלייתו שכללה גם את הרב אלבז מביתו בטנג'יר בספינה לעבר פריז, לא תאר ודאי כי המסע מהאור של צפון אפריקה לחושך של מרכז אירופה, ימשיך בסופו של דבר גם לעברה של איטליה. אבל בחודש מאי הקרוב תגיע הפקת האופרה מסע אל תום האלף של האופרה הישראלית לבית האופרה ברומא, למופע חגיגי לרגל חגיגות 60 השנה למדינת
ישראל. ואין דרך ראויה יותר לאופרה הישראלית לציין את המאורע מאשר הפקה של אופרה ישראלית מקורית בבית אופרה מוביל באיטליה, מולדת האופרה.

שנים רבות עברו משנת 999 בה מתרחשת עלילת האופרה עד לשנת 2008 , שנים בהן החברה שלנו והאומה שלנו עוצבה בידי רבים וגדולים שהעניקו לה את הצביון המיוחד שלה. לאורך אותן שנים תועדה החברה שלנו בצורה ישירה או עקיפה על ידי יוצרים רבים שהעמידו לפנינו מראה שלעתים היה נעים לצפות במה שמשתקף ממנה ולעתים היה לנו קשה לקבל את שהועמד לנגדנו.
א.ב. יהושע ברומן המופלא מסע אל תום האלף מתריס נגד האומה חסרת הסובלנות שמעולם לא הסכימה לשמוע לאחר, שתמיד בזה לשונה, שתמיד דחתה את מה שלא נראה לה, ללא רחמים.  הוא מתאר מסע שהתרחש לפני למעלה מאלף שנים אך המרחק בזמן נמחק כלא היה כשאנו בוחנים את הדמויות והעלילה מקרוב. כי המסע הזה הוא מסע שמתחרש כאן ועכשיו, מסע של אומה וכחנית שלא מוכנה לסלוח, מסע של אומה שלא מצאה את השקט הנפשי בתוכה כדי להתמודד עם הסערות העוטפות ומאיימות עליה מבחוץ.

בעקבות הבכורה העולמית של האופרה מסע אל תום  האלף, עם המעטפה המוסיקלית הייחודית של יוסף ברדנשווילי ובהפקה המיוחדת במינה שביים עמרי ניצן עם התפאורה והתלבושות של רות דר, הגיעו ביקורות נלהבות לא רק מהארץ אלא גם  מעיתונות האופרה הבינלאומית. ועתה, בתמיכתו הנלהבת של שגריר ישראל באיטליה מר גדעון מאיר, תגיע ההפקה לרומא להופעה מיוחדת עם הצוות המקורי של הזמרים בניצוחו של אשר פיש. ולאחר המסע לרומא יחזרו בן עטר, נשותיו וחבר מרעיהם לויכוחים המתמשכים שלהם עם יהדות מרכז אירופה המיוצגת על ידי אסתר מינה, ויופיעו שוב בבית האופרה בתל אביב בפתיחת עונת המנויים הבאה של האופרה הישראלית, בחודש דצמבר 2008 .

עבור לתוכן העמוד