בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

לרקוד את דידו

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

לרקוד את דידו

 

כאשר דידו, מלכת קרתגו, תשיר את קינתה נוגעת הלב, "זכור אותי אך שכח את גורלי", הקינה הפיוטית החותמת את האופרה דידו ואניאס מאת פרסל, לא יהיה זה פשוט לקהל הצופים להחליט במי לצפות. כיוון שעל במת האופרה הישראלית, שם תעלה ההפקה המיוחדת של דידו ואניאס בבימויה ובכוריאוגרפיה של סשה וולץ, תהיה לא רק דידו אחת - אלא לא פחות ולא יותר שלוש דידו. זמרת אחת (אורורה אוגולין) ועוד שתי רקדניות. הכיצד? זו הגרסא המיוחדת שוולץ ביימה עבור האופרה הממלכתית של ברלין בהשתתפות להקתה, הפקה שמאז סיירה בכל רחבי העולם ובחודש יוני תגיע לבית האופרה בתל-אביב, כחלק מעונת האופרה ועונת המחול של האופרה הישראלית.

מיכל מועלם, רקדנית ישראלית ילידת קריית חיים, רוקדת את דידו בהפקה זו ולצידה גם כן רוקדת את דידו  רקדנית ישראלית נוספת, יעל שנל.

שתי דידו ישראליות בהפקה גרמנית אחת. איך כל זה בדיוק קרה?
לאחר ארבע וחצי שנים של ריקוד עם להקתם של ניר בן גל וליאת דרור ושנתיים בלהקתה של נעה דר החליטה מועלם שהגיע הזמן לצאת החוצה. "הייתי בת 26 והבנתי שאם לא עכשיו, אז כבר לא יהיה מתי. שלחתי קורות חיים לכמה להקות וסשה וולץ הזמינה אותי לאודיציה. בתום האודיציה התקבלתי ואחרי פרוייקט ראשון עם הלהקה היא הציעה לי להצטרף ללהקה באופן קבוע." לרקוד את דידו היא מספרת כי תהליך העבודה הראשוני על דידו ואניאס היה כמו לקראת כל מופע אחר של הלהקה, בעבודה מתוך אימפרוביזציות. ההבדל המשמעותי ביצירה זו היה כי ביצירה זו מה שהוביל את התנועה הוא סיפור ברור ולא יצירה אבסטרקטית.

מה התפקיד שלך ביצירה בדיוק ואיך מסתדרות שתי רקדניות עם אותה הדמות?

"אני רוקדת את האריה הראשונה והאחרונה של דידו. אני הצד שרוצה להתמסר וללכת אחרי האהבה, הצד היותר רך ופחות כועס. סשה תמיד נותנת לרקדנים לרקוד את עצמם ולהביא את  חומרים שלהם. ואני גיליתי עם הזמן שאני דידו יותר רוחנית ופחות גשמית. ליעל יש משהו סוער ולוחמני יותר בדמות. יש כל הזמן מאבק רעיוני בין שתי הרקדניות, בין שתי הפנים של דידו, אבל בסוף אין ניצחון של אחת או השנייה."

הוויזואליות שמאוד מאפיינת את עבודותיה של סשה וולץ באה לידי ביטוי בדידו ואניאס באקווריום ענקי מלא במים במרכז הבמה בו רוקדים הרקדנים חלק מהזמן. "האקווריום קשור לים, לרגע ההגעה של אניאס ולעזיבה שלו. זה מעין סוג של ספינה וזה בהחלט מעניין לשחות/לרקוד בתוכו כחלק מההופעה."

בחודש יוני הקרוב הם ישחו גם על במת האופרה הישראלית. אל תחמיצו.

עבור לתוכן העמוד