בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

כשתתחדש עונת הפסטיבלים

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

כשתתחדש עונת הפסטיבלים

אז לאן בדיוק נוסעים הקיץ? מינכן, ורונה, ברגנץ, אורנז', ביירוייט, זלצבורג, אדינבורו, סנטה פה ועוד אינספור פסטיבלי אופרה מתחרים בעוצמה רבה על כיסו של חובב האופרה הבינלאומי. וכמו תמיד האולמות יהיו מלאים ברובם, וקהל הפסטיבלים יחדש כמדי שנה את מסורת הצפייה באופרה באתרים אקזוטיים כאלו או אחרים. והשאלה היא בשביל מה אנו נוסעים לפסטיבל אופרה. בשביל החוויה הנוספת מעבר לצפייה באופרה או בשביל החוויה האופראית האולטימטיבית? יש מסיירי פסטיבלים כרוניים המקדישים כמה שבועות לנדידה מפסטיבל לפסטיבל. יש כאלו שנוסעים רק  לפסטיבל אחד ושבים אליו מדי שנה בשנה, ויש שמנסים מזלם במסע לא מתוכנן מתוך תקווה למצוא כרטיס ברגע האחרון.

אז לאן כדאי לנסוע הקיץ? מי שרוצה לראות הרבה אופרה בזמן קצר, וברוב המקרים ברמה הגבוהה ביותר, עדיף לו לנסוע למינכן. פסטיבל הקיץ של מינכן הוא בעצם תצוגה של המיטב מהרפרטואר של האופרה הממלכתית הבווארית כשבקיץ זה יוצגו בין השאר טריסטן ואיזולדה, לה טרוויאטה, אידומנאו, לואיזה מילר, טמרלנו, ארבלה ועוד. כאן ניתן לחזות בחמש אופרות לפחות תוך פחות משבוע ברפרטואר מגוון ביותר ועם כמה מכוכבי האופרה הגדולים בעולם. האווירה אינה שונה במינכן ביולי מאשר בשאר ימות השנה אבל העיר תמיד יפה ומציעה אינספור חוויות תרבותיות נוספות לתייר המזדמן.

רוב הפסטיבלים לעומת זאת לא מתרחשים בעיר גדולה. ורונה היא אמנם עיר איטלקית לא קטנה אבל פרט לאופרות בארנה הפתוחה והנפלאה אין שם הרבה מה לראות. בורונה לא מנסים להציג רפרטואר הרפתקני, נהפוך הוא. בורונה הולכים תמיד על בטוח והשנה יעלו שם את טוסקה, אאידה, נבוקו, כרמן וריגולטו. ובכל סוף שבוע נתון ניתן ליהנות שם משלוש אופרות שונות ומאווירה הרבה פחות מכופתרת מאשר בפסטיבלים רבים אחרים. כאן גם כמעט תמיד ניתן להישג כרטיסים ברגע האחרון כיוון שההיצע בארנה הענקית הוא גדול יותר מכל פסטיבל אחר.

לביירויט וגליינבורן כמעט ואי אפשר להשיג כרטיסים ברגע האחרון וגם הזמנה מראש מאוד מסובכת. ביירויט היא המכה הוגנריאנית והשנה ניתן יהיה לחזות שם בטבעת הניבלונג וגם בהפקה חדשה של פרסיפל ובהפקה המודרנית המדוברת של קתרינה וגנר של המייסטרזינגר. בגליינבורן ניתן יהיה ליהנות השנה מיבגני אונייגין, כרמן, הנזל וגרטל והכתרתה של פופיאה. בשני המקרים מדובר בחוויה אופראית מתמשכת הכוללת הפסקה או שתיים ארוכות במיוחד (שעה בביירויט ושעה וחצי בגליינבורן) במשכה סועדים הצופים על המדשאות הנפלאות המקיפות את בית הפסטיבל. ואם  חובבי וגנר נוהרים לביירויט חובבי רוסיני יכולים להגיע לעיירה האיטלקית פזארו שם מועלה פסטיבל רוסיני מדי שנה והשנה הוא מציע בין השאר הפקות של ארמיונה ושל מוחמד השני. ומי שלא היה אף פעם בברגנץ, במערבה של אוסטריה, חייב לבקר בפסטיבל ולו פעם אחת. השנה יעלו שם שוב את טוסקה על הבמה הגדולה בהפקה שהיא לחלוטין גדולה מהחיים ואת קרל החמישי מאת קרנק באולם התיאטרון. חוויית הצפייה באופרה בברגנץ לעולם לא תישכח כי הבמה הממוקמת על אגם קונסטנץ היא מהמרשימות ביותר שקיימות בעולם האופרה. וזה רק קצה המזלג. פסטיבל זלצבורג מרתק תמיד (חליל הקסם, דון ג'ובני, אותלו, רומיאו ויוליה), ואקס אן פרובנס (זיגפריד, כך עושות כולן) ואורנז' (כרמן,פאוסט) בדרום צרפת, סנטה פה (נישואי פיגרו, פלסטף, בילי באד) במערב ארצות הברית, מצ'רטה (טוסקה, כרמן, אטילה), הקרקלה ברומא (מאדאם בטרפליי ולוצ'יה די למרמור),וטורה דל לגו באיטליה (טורנדוט, טוסקה) הם דוגמאות נוספות לאינספור פסטיבלי אופרה בכל רחבי העולם שרק מחכים שהקהל יגיע לבקר בהם. אז שבו למול המחשב, גלשו באינטרנט ומצאו את הפסטיבל שמתאים לכם. שיהיה לכם קיץ אופראי נפלא.

עבור לתוכן העמוד