בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

העונה החדשה בסדרת ג'אז במשכן

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

העונה החדשה בסדרת ג'אז במשכן

הרכבי הג'אז מהצמרת העולמית במפגשים עם מוסיקה מעולמות מוסיקליים אחרים: ג'אז וטנגו, ג'אז ושופן, ג'אז ונשמה, ג'אז וביטלס וג'אז וסשה ארגוב

 

אם טרם ביקרתם בקונצרטי הג'אז במשכן המתקיימים בימי שישי בערב, אחת לחודש בבית האופרה, העונה הבאה בסדרת הג'אז היא זמן טוב לנסות ולהגיע. בית האופרה המהודר לובש פרצוף מעט אחר, כשכבר בשעה 21:00 אפשר להגיע לאכסדרת המשכן, ללגום יין ולהאזין להרכבי ג'אז צעירים מבית הספר לאמנויות תלמה ילין. גם מאוחר יותר, בקונצרט הג'אז שבאולם, החוויה היא שונה מכל אירוע אחר שבמשכן. מצד אחד, זהו אינו מופע ג'אז המתקיים בבר אפלולי, ואיש לא לוגם בירה או מכרסם בוטנים במהלך המופע. זהו קונצרט לכל דבר, וככזה הוא מעניק את הכובד הראוי לאמני הג'אז כמו לכל תזמורת סימפונית המופיעה בבית האופרה. מהצד השני, מתגלה כוחו של אולם בית האופרה ביכולתו להיות אינטימי וגדול בו זמנית, להעניק הוד והדר למופיעים בו, ולאפשר את המפגש הקרוב והבלתי צפוי אל האמנים המופיעים בו, בלי לגרום לצופיו אי נוחות.

ובעונה הבאה, יותר מתמיד, מציעה סדרת הג'אז מסע לכל המחוזות האפשריים שמוסיקה יכולה להגיע אליהם. הג'אז בעונה הבאה מוכיח את יכולתו להיות הז'אנר המוסיקלי הגמיש ביותר, המושפע והמשפיע, הנותן והלוקח, כשאלמנט האלתור דומיננטי כל כך במוסיקת הג'אז הופך למגשר בינו לבין סגנונות מוסיקליים ועולמות רחוקים ממנו לפעמים כמה אלפי מילין. ואיפה יערך המפגש הזה אם לא על במת המשכן לאמנויות הבמה. וכך יקחו אותנו הקונצרטים אל אמריקה הלטינית במפגש בין ג'אז למוסיקת הטנגו והמוסיקה של פיאצולה, למרכז אירופה למפגש עם לחניו הקלאסיים של פרדריק שופן, לדרום ארצות הברית למפגש עם מוסיקת נשמה שחורה, לבריטניה למפגש עם הלחנים האלמותיים של הביטלס, ואת המסע מסביב לעולם נסיים כאן בבית, במפגש חד פעמי ומרגש בין אמן הג'אז האיטלקי סטפנו בולאני ללחניו של סשה ארגוב.

הסדרה תפתח עם שלישיית אדריאן יאייס מארגנטינה ונגן האקורדיון הארגנטינאי ראול ברבוזה במופע המשלב את הג'אז עם הקסם של הטנגו ואסטור פיאצולה. הפסנתרן, המלחין והמעבד הארגנטיני אדריאן יאייס משלב באופן מבריק ביצירתו את שורשיה העממיים עם שפת הג'אז. בחלקו הראשון של המופע יתמקדו יאייס וחברי הטריו שלו בעיבודי ג'אז ליצירותיו העשירות בקסם של המלחין ונגן הבנדונאון האגדי אסטור פיאצולה. בחלקו השני של המופע יחלוק יאייס את קדמת הבמה עם נגן האקורדיון הוותיק ראול ברבוזה שנחשב לנציגו הבכיר של סגנון הטנגו והמוסיקה הארגנטינית העממית של ימינו. השניים יחברו בין עולם הג'אז והמוסיקה הארגנטינית באופן מקורי ומפתיע בדואטים ובליווי ההרכב המלא לחילופין.

הקונצרט השני בסדרה יפגיש את הג'אז עם שופן כשעל הבמה הפסנתרן הפולני לשק מוז'דר, אשר התמקם בשנים האחרונות בשורה הראשונה של פסנתרני הג'אז באירופה. לצידו יופיעו הצ'לן והבסיסט הדני לארס דניאלסון ונגן כלי ההקשה הישראלי זוהר פרסקו. חלקו הראשון של המופע יוקדש לפרשנות של מוז'דר בנגינת סולו פסנתר ליצירות של המלחין פרדריק שופן ולדואט שלו עם הבסיסט והצ'לן הדני לארס דניאלסן. השניים הקליטו לאחרונה את הדיסק "פסדובלה" שזוכה להצלחה עצומה. בחלקו השני של המופע יצטרף אליהם נגן כלי ההקשה זהר פרסקו, יחד תבצע השלישייה, שנחשבת לאחד ההרכבים המבוקשים באירופה בימים אלה, קטעים מתוך שני האלבומים המצליחים שלהם וכן עיבודים למוסיקה של שופן.

הקונצרט השלישי בסדרה יחבר ג'אז עם מוסיקת נשמה ויארח את חמישיית "טוק טוק טוק", הרכב המעמיד במרכז את השילוב בין נגן הסקסופון והמלחין מורטן קליין לזמרת הנשמה טוקונבו אקינרו שקולה ה"שחור" ויוצא הדופן מעמיד אותה בשורה אחת עם זמרות הנשמה הגדולות בהיסטוריה דוגמת ארטה פרנקלין ונינה סימון. רפרטואר ההרכב מתבסס על יצירות מקוריות לצד גרסאות חדשות ורעננות ללהיטי פופ ונשמה ידועים הקונצרט הרביעי בסדרה ישלב את הג'אז עם נכסי צאן הברזל שהשאירה להקת החיפושיות שהיוותהשנים רבות השראה למבצעי ג'אז רבים ומגוונים. במופע זה יופיעו הרכב הג'אז ביטלג'אז עם נגן הגיטרה הבינלאומי יליד ישראל מורדי פרבר.

ביטלג'אז הוקם על ידי המתופף בראין מלווין הזכור משיתופי הפעולה שלו עם ענק הבס ג'אקו פסטוריוס, בין השאר שיתפו פעולה עם הרכב זה אמנים כג'ון סקופילד, ג'ו לובאנו, מייק סטרן וטוטס טילמנס. הגיטריסט מורדי פרבר, שגדל על המוסיקה של החיפושיות לפני הפיכתו לאחד הגיטריסטים הבולטים בסצנת הג'אז העולמית ינגן עם ההרכב לאורך כל הקונצרט.

הקונצרט החמישי בסדרה יציג הפקה מקורית בלעדית וחד פעמית המפגישה את סטפנו בולאני, מאמני הג'אז האהובים של מינו ללחניו של ענק הזמר העברי סשה ארגוב. כתיבתו הפתוחה ובעלת ההרמוניות הבלתי שגרתיות של ארגוב מאפשרת עיבודים ופרשנויות מרתקות, וסטפנו בולאני, פסנתרן העל האיטלקי ואהוב קהל חובבי הג'אז בישראל, ששמע לראשונה את שיריו של ארגוב כשביקר בישראל לפני כשנתיים, נטל על עצמו את האתגר ויחד עם חבריו להרכב החמישייה (קלרנית, אקורדיון, פסנתר, בס ותופים) העשיר בצליל ובהבעה, יגיש ערב שלם הבנוי מיצירותיו של ארגוב הנפתחות לאלתור ולפרשנות של ג'אז מודרני במיטבו.

עבור לתוכן העמוד