בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

יש נביא בעירו

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

יש נביא בעירו

הכוריאוגרף הישראלי העובד בבריטניה חופש שכטר מגיע להופיע בישראל בפעם הראשונה

חופש שכטר מתרגש. הכוריאוגרף הישראלי שחי ועובד בבריטניה בשבע השנים האחרונות נמצא כעת בסיבוב הופעות חובק עולם עם להקתו. במסגרת המגה- סיור למעלה מ-80 הופעות, בארצות הברית ובאירופה, אבל להגיע לארץ בפעם הראשונה זה משהו אחר. "אחרי הופעות רבות כל כך ברחבי העולם, פתאום אתה חוזר להופיע מול הילדים מהשכונה. להופיע בבית זה מאוד מרגש, ומאוד חושף. סוג אחר של פרפרים בבטן. אני מאוד מקווה שזאת תהיה חגיגה."
שכטר יופיע בישראל בפעם הראשונה על במת בית האופרה, ועבור האופרה הישראלית, זהו סוג של סגירת מעגל. שכטר הופיע על במת האופרה כרקדן בשנת 1997 באופרה "שיקוי האהבה" בבימויו של עמרי ניצן. יותר מעשור מאוחר יותר, הוא חוזר לאותה הבמה כיוצר עצמאי הנחשב לכוכב עולה בסצינת המחול הבינלאומית בכלל, והבריטית בפרט.
קשה לשכטר להגדיר את עצמו ככוריאוגרף עם סגנון ישראלי, עם כי בעבודותיו יש איזה ניחוח של משהו חם ופורץ, שונה מאוד מההוויה הבריטית המנוכרת. "הרקדנים שאני עובד איתם הם מרחבי העולם. אני מחפש ברקדן משהו חם ואנושי. רקדן צריך להיות מבחינתי קודם כל אדם שיהיה לי מעניין להתחבר איתו, עם יכולת ורסטילית. הסגנון שלי הוא מאוד אקספרסיבי, פרוע. אין ספק שיש השפעה לבית הגידול שלי- בת שבע. ההשפעה של אוהב ברמה התאית ניכרת עלי. אבל אני גם מושפע מויליאם פורסיית', למשל, בעיקר מבחינה פיסית, ומפינה באוש, מבחינת האימג'ים.  
אני מנסה מאוד ללמוד מהטוטאליות של הקולנוע. מנסה לתרגם לעולם המחול את הסאונד, הויז'ואל והעריכה של עולם הקולנוע. אני מנסה ליצור עולם בכוריאוגרפיה שלי, כמו שנוצר עולם על המסך."
שכטר הוא יוצר טוטאלי. מעבר לכוריאוגרפיה הוא גם יוצר את המוסיקה לעבודות שלו. "יצירת מוסיקה מעניינת אותי באותה מידה כמו כוריאוגרפיה, וכיון שאני בא מעולם המחול, בכורה של יצירה מוסיקלית שלי הרבה יותר מרגשת מבחינתי. זה מאוד הרמוני לעשות את המוסיקה לעבודה של עצמך. צורת העבודה שלי לא היתה יכולה לקרות עם מלחין אחר. אני חוזר הביתה מחזרות ויושב לעבוד על המוסיקה. זה יוצר חיבור אחר, בלתי מתפשר. אווירת העבודה אצלי היא טוטאלית ולא נשארת במקום לרגע אחד". 
בתיאטרון הוא יצר כוריאוגרפיות לנשיונל תיאטר ולרויאל קורט והיד עוד נטויה. "כוריאוגרפיה עובדת עם הטקסט או נגדו. החיבור שנוצר בין טקסט, מוסיקה ומחול הופך את היצירה לשלמה." 

שכטר נמצא בלונדון בשבע השנים האחרונות. הוא הגיע לשם, לדבריו, לגמרי במקרה. "הגעתי לאנגליה בעקבות הצעת עבודה של חברה שלי, לא היתה איזו כוונה מוצהרת במעבר לשם. זה מקום נוח להיות בו. מרכז אירופי מצד אחד, שנוח להיות בו ולצאת ממנו לעבודות לפרויקטים ותיאטראות באירופה. מצד שני, זה לאו דווקא מרכז של מחול."
ומה הלאה? שכטר לא מתכנן. "אני אופורטוניסט. זז לאיפה שיש משהו מעניין שקורה.לא יודע לאן החיים יקחו אותי, רק שיהיה מעניין." בתחילת נובמבר על בימת בית האופרה, מה שבטוח, יהיה מעניין. 

  

 

עבור לתוכן העמוד