בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

דניאל עזרלו - כוריאוגרף שרואה את הדברים קצת אחרת

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

דניאל עזרלו - כוריאוגרף שרואה את הדברים קצת אחרת

  לא צריך להיות כוכב נולד כדי להצליח
 
בעידן בו כל אחד רוצה להיות מיליונר, בזמן בו השאיפה של כל אם עברייה, וגם אמהות בניכר, היא לראות את צאצאיהן זוכים בתחרות כוכב נולד כזאת או אחרת, בזמן בו אחד מתמודד נגד מאה, כולם רוצים לשרוד ואף אחד לא מסתפק בלהיות סתם הוא עצמו – דניאל עזרלו החליט שנמאס לו מכל הכאילו כוכבים שמתעקשים לרדוף אחר הפרסום והתהילה. והמחשבה הזו, שהתעצמה בעת שהתבקש להופיע בתוכנית ריאליטי בטלוויזיה האיטלקית, הביאה אותו ליצור את WHY או בשמה המלא "מדוע להיות יוצא דופן כשאתה יכול להיות עצמך?" יצירה שעלתה בבכורה באיטליה ומגיעה לישראל בחודש הבא במסגרת הסדרה מחול במשכן.


בשיחת טלפון מניו יורק, לשם הגיע עזרלו שנולד ומתגורר בקליפורניה ויוצר הרבה באיטליה, לפגישת עבודה לקראת פרוייקט חדש שלו, הוא מספר על WHY ובעיקר על התחושה שבעולם רודף הפרסום והפרסומות של היום אפשר לראות דברים גם קצת אחרת. אולי זה נובע גם מהעובדה שהוא הגיע מעט מאוחר אל עולם המחול והאמנות. "כילד וכנער מתבגר הייתי בדרך להיות רופא. רק ב גיל 19 גיליתי את המחול. עד אז לא הייתי מודע לעולם הזה ולא חונכתי על ערכי האמנות."


הביוגרפיה האמנותית של דניאל עזרלו מרשימה ביותר וחובקת סגנונות וז'אנרים. הוא רקד בלהקות של פול טיילור, לאר לובוביץ' ובפילובולוס והיה בין מייסדיה של להקת המחול האמריקאית הנודעת מומיקס. הוא עבד עם להקת בת שבע ויצר עבור להקת המחול הקיבוצית, והוא עובד הרבה בקולנוע(מעבר ליקום), בתיאטרון, באופרה, בטלוויזיה ובכל ז'אנר אפשרי שקיים כולל עולם האופנה כשהוא עובד עם אמנים כגון ג'ולי טיימור, ויטוריו גסמן, סטינג, 2U, ריקי מרטין, לינה ורטמולר ואפילו הוגו בוס. הוא נע ונד מפרוייקט לפרוייקט בכל רחבי העולם ובעת העבודה במסגרת תכנית מציאות בטלוויזיה האיטלקית נולד הרעיון לפרוייקט החדש – WHY? "אני באמת ובתמים חושב שעדיף להיות אתה עצמך מאשר להיות כוכב. בני אדם צריכים לעשות את מה שהם אוהבים לעשות ולא את מה שמכתיבים להם לעשות. וגם כאשר עובדים במסגרת אמנותית שיש לה את החוקים והכללים שלה עדיף לתת לאמנים ליהנות מהעבודה ולא להישאר מקובעים בתוך שיטה מסויימת, בתוך מסגרת כללים כזו או אחרת." ביצירה החדשה יש שילוב של כמה מהיצירות המוקדמות של עזרלו. אבל למרות שמדובר ביצירה שלו עצמו הוא מאפשר מרחב מחייה עצום לרקדנים שלו. "אני נותן לרקדנים שלי המון חופש ליצור את מה שהם מאמינים בו. אני נותן להם מסגרת מסוימת אבל הם הם היצירה לא פחות ממני."
והוא גם מוסיף שהוא לא רקדן או כוריאוגרף צרוף. "אני עוסק בקולנוע, בטלוויזיה וגם במחול אני לא עוסק במחול בתור מחול בלבד. אני מאמין בשילוב האמנויות בשילוב של אלמנטים רבים בכל יצירה שהיא. היצירה שלי צריכה להיות פשוטה בתכלית, לא משהו מורכב, לא משהו מקובע במסגרות שאנשים אחרים יצרו, אלא משהו פשוט זורם ומהנה לאלו שמבצעים אותה ולאלו שצופים בה."

כשהוא מתבקש לדבר על הלהקה שלו אומר עזרלו: "שוב אתה מדבר במוסכמות של עולם המחול שבו לכל כוריאוגרף יש להקה ואיתה הוא עובד, אבל אני לא יוצר באופן כזה. אני עובד על פרוייקטים ולכל פרוייקט יש את מי שמשתתף בו. את הפרוייקט הזה יצרתי באיטליה וזו קבוצה שאני מאוד אוהב אבל אני לא יכול לומר שהם הלהקה שלי. בקבוצה הזו יש כיום חמישה רקדנים מאיטליה וחמישה מארצות הברית אבל בפרוייקט הבא ללא כל ספק יהיו רקדנים אחרים."
ומה עם עזרלו האמן המופיע? "אני לא מרגיש צורך להיות על הבמה אבל כאשר משהו מעורר אותי מבחינה יצירתית אני שמח להופיע. כיום עולם הקולנוע מושך אותי במיוחד ואני רוצה לביים סרטים. אני גם בטוח שאם אביים סרט אמצא בו תפקיד בשבילי."

האם ההופעה בישראל חשובה לו במיוחד? "בתור ילד הייתי מגיע לארץ באופן קבוע. אמי ישראלית ויש לי כאן משפחה גדולה. אחר כך עבדתי כאן לפרקים אבל האמת שלא הייתי בישראל הרבה זמן. ישראל היא מקום נפלא עבורי. זה מקום נפלא – נקודה. זה גם מקום נפלא להופיע בו. בכלל אני חושב שישראלים ויהודים יודעים להעריך אמנות בצורה נפלאה וזה כיף גדול להופיע כאן. יש לי משהו עם ישראל – אני לא כל כך ידע להגדיר את זה, אבל זה משהו רוחני, משהו שעושה לי טוב כשאני מופיע כאן."

עזרלו שב ומדבר על WHY, פרוייקט שמאוד קרוב ללבו לא רק בגלל התהליך או התוצאה הסופית אלא בגלל האמת שהוא נושא בקרבו – אין דבר יותר נפלא מאשר להיות עצמך. "אין כל צורך לנסות להיות כוכב, להיות מישהו אחר, זה לא עושה טוב לאף אחד גם אם לרגע מרגישים בתהילה הנושקת. אם תהיה אתה עצמך - אז תהיה הכוכב הגדול מכולם!" או כפי שהוא כותב בתיאור היצירה: "כיצד ניתן לברוח מהומוגניות ולהיות אינדיבידואל? החיים שלנו הם קליידוסקופ נפלא של אינספור פעולות פשוטות שהן ייחודיות כיוון שכל אחד ואחד מאיתנו הוא ייחודי. כל ביטוי של חיים הוא מחול בזכות עצמו, אני רוצה לגלות את הפלא החבוי מתחת לשגרה."

עבור לתוכן העמוד