בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

ליידי מקבת ממצנסק - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

ליידי מקבת ממצנסק - תקציר העלילה

מערכה ראשונה
תמונה ראשונה
חצר בית איזמאיילוב
קתרינה, אשתו של הסוחר האמיד זינובי בוריסוביץ' איזמאיילוב, משועממת. נישואיה משוללי-אהבה, החיים בעיירה הקטנה חסרי כל עניין ופרט לאוכל ושינה דבר לא קורה. האביב אומנם נראה סביב, הכל פורח, אבל קטרינה מרגישה חנוקה וכבולה. חותנה, בוריס טימופייביץ', מעמיד אותה במקומה כשהוא דורש ממנה להכין לו פטריות לארוחה וגוער בה בגסות על שטרם ילדה. הוא אף דורש ממנה בבוטות לא לשכוח לפרוס רעל לעכברושים ויוצא, אך חוזר במהרה ביחד עם בנו וחלק מהפועלים. בטחנה אירעה תאונה ועל זינובי (בעלה של קתרינה) לעזוב מיד בכדי להשגיח מקרוב על התיקונים. זינובי מציג בפני כולם את הפועל החדש סרגיי ובוריס דורש מקתרינה במפגיע כי תישבע באוזני בעלה שלא תבגוד בו עד שישוב. אקסניה, המשרתת, מסבירה לקתרינה שסרגיי הוא דון ז'ואן ידוע אשר פוטר ממקום עבודתו הקודם, מכיוון שפיתה את אשת אדונו.

תמונה שנייה
חצר בית איזמאיילוב
סרגיי ושאר הפועלים מתעללים באקסניה ומנסים להשליכה לתוך חבית. זעקותיה נשמעות למרחוק וקתרינה יוצאת מהבית וגוערת בפועלים. סרגיי עונה לקתרינה בחוצפה ומציע לה להתאבק עמו. היא מסכימה ובדיוק ברגע בו חותנה חוזר, משליך סרגיי את קתרינה על האדמה. קתרינה מתרצת את המצב המוזר באופן לא משכנע ובוריס משלח את הפועלים לעבודתם ומזהיר את קתרינה כי הוא יספר לבעלה על מעלליה.

תמונה שלישית
חדר השינה של קתרינה
קתרינה המשועממת מציעה את מיטתה. סרגיי נכנס ומבקש לשאול ממנה ספר קריאה. הוא מנסה להציג עצמו כאדם משכיל ואינו מנסה להסתיר את חיבתו הגלויה לקתרינה. היא מבקשת ממנו לעזוב, אבל סרגיי מזכיר לה את ההתגוששות ביניהם בחצר ומציע סיבוב נוסף. בוריס, המשגיח על קתרינה מהחצר, שואל אם היא כבר נמצאת במיטה ועוזב. קתרינה מוצפת ברגשות עזים של פחד ותשוקה כאשר היא וסרגיי נופלים האחד בזרועות השנייה.

מערכה שנייה
תמונה ראשונה
בחצר בית איזמאיילוב
בוריס נמצא בחצר ומבחין באור הדולק בחדרה של קתרינה. הוא נזכר בהרפתקאות האהבים שלו כשהיה צעיר ומהרהר באפשרות לנסות וליהנות גם מכלתו. קתרינה וסרגיי נפרדים זה מזה וכאשר סרגיי קופץ מהחלון לחצר בוריס תופס אותו ומזעיק מיד את כל הפועלים. הוא מאשים את סרגיי בגניבה, קושר אותו ומלקה אותו בעוצמה רבה למרות תחנוניה של קתרינה המביטה מהחלון. כאשר סרגיי נישא חצי מעולף מתעמתת קתרינה עם חותנה. לאחר המאמץ הגדול שהשקיע בהלקאת סרגיי תיאבונו של בוריס גובר והוא דורש מקתרינה את מנת הפטריות האהובות עליו. קתרינה מכינה את הפטריות ומוסיפה להן מנה מרעל העכברושים. עם עלות השחר מגיעים הפועלים לחצר ומגלים את בוריס הגוסס. אחד מהם אץ להזעיק את הכומר ועם בואו מסבירה לו קתרינה כי בוריס גוסס כיוון שאכל פטריות. הכומר מתפלל בקצרה.


תמונה שנייה
חדר השינה של קתרינה
סרגיי, ראשו חבוש, חושש כי הרומן שלו עם קתרינה יסתיים עם שובו של בעלה. הוא נרדם וקתרינה רואה בהזיותיה את רוחו של חותנה המאיים עליה. לפתע נשמעים צעדים מבחוץ: זינובי שב באופן מפתיע לביתו ומצווה על אשתו כי תפתח את הדלת הנעולה של חדר-השינה. סרגיי מתחבא אבל כאשר זינובי מתחיל לחקור את אשתו ולהלקות אותה היא קוראת לו לעזרה. סרגיי הורג את זינובי ובעזרתה של קתרינה מחביא את הגופה במרתף.

מערכה שלישית
תמונה ראשונה
בחצר בית איזמאיילוב ליד הכניסה למרתף
יום הנישואין של קתרינה וסרגיי. קטרינה מלאה חרטה על מעשיה ומביטה באופן אובססיבי לעבר המרתף בו חבויה גופת בעלה. כאשר קתרינה וסרגיי יוצאים לעבר הכנסייה מגיע שיכור הכפר. הוא הבחין במבטיה המתמשכים של קתרינה לעבר המרתף וחושד כי היא החביאה שם את בקבוקי הוודקה לחתונה. השיכור פורץ את דלת המרתף ונכנס פנימה אך כעבור זמן קצר הוא יוצא כולו נבעת ונסער לאחר שגילה את גופתו של זינובי ורץ לקרוא למשטרה.

תמונה שנייה
בתחנת המשטרה
המפקח והשוטרים מתלוננים על גורלם האומלל: שכרם עלוב, שוחד הם כמעט שאינם מקבלים ומעבר לכך הם זועמים על כך שלא הוזמנו לחתונה. הניהליסט המקומי נעצר על-ידי השוטרים כשלפתע נכנס בסערה השיכור המודיע לשוטרים על הגופה המצויה במרתף של בית איזמאיילוב. השוטרים מאושרים שלמרות הכל הם כן יהיו נוכחים בחתונה ויוצאים לכיוון ביתה של קתרינה.

תמונה שלישית
חצר בית איזמאיילוב
האורחים שותים לחיי החתן והכלה. הכומר משבח את יופיה של קתרינה אבל לפתע היא מבחינה שהמנעול של דלת המרתף נפרץ. קטרינה מספרת על כך לסרגיי ושניהם מחליטים לברוח אבל בדיוק באותו הרגע מגיעים השוטרים. קתרינה מודה מיד ונוטלת את האשמה כולה על עצמה בלבד. סרגיי מנסה לברוח אך הוא נאסר ביחד עמה.

מערכה רביעית
לחוף אגם בדרך לסיביר
שיירת אסירים צועדת לסיביר ובתוכה קתרינה וסרגיי. אסיר זקן מביע את סבלו והגברים והנשים מופרדים אלה מאלו. קתרינה משחדת את השומר המאפשר לה להתקרב לסרגיי אבל זה גוער בה ומאשים אותה בכך שהרסה את חייו. סרגיי עוזב אותה ופונה לסונייטקה היפה, אותה הוא מנסה לצרף לרשימת כיבושיו. סונייטקה מוכנה להיענות לסרגיי אבל רק אם ידאג לה לזוג גרבי צמר שיחממו את רגליה. מבלי להניד עפעף שב סרגיי אל קטרינה ומעמיד פנים כי רגליו קפואות וכי הוא אינו מסוגל להמשיך ולצעוד. בכדי שלא תיאלץ להיפרד מאהובה, נותנת קתרינה לסרגיי את גרביה והוא כמובן מעביר את הגרביים לסונייטקה כשהנשים לועגות לקתרינה. סונייטקה אף היא ניגשת לקתרינה ו"מודה" לה על הגרביים. קטרינה דוחפת את סונייטקה לנהר וקופצת למים בעקבותיה, האסירים האחרים נבעתים אך ברור כי אין כל אפשרות להצילן והם ממשיכים במסעם הרגלי ונעלמים לעבר האופק.

עבור לתוכן העמוד