האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליון דלג על בר עליון
EN عر
  אמנים

  זבה דוד, מלחין, מנצח וזמר בריטון

  זבה דוד, מלחין, מנצח וזמר בריטון

  הגדל

  דוד זבה, מלחין, מנצח וזמר בריטון, נולד בישראל. הוא בעל תואר מאסטר בקומפוזיציה ובזמרה בהצטיינות יתרה מהאקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בתל אביב. כתב מוסיקה ועיבודים לתיאטרון, למקהלות ולתזמורות, שר תפקידי סולו באורטוריות ואופרות עם רוב התזמורות בארץ. זכה במלגות קרן-שרת, קרן "מוסט" והאופרה הישראלית, המכון הישראלי לאומנות הזמרה ובמקום ראשון בתחרות האקדמיה בזמרה. לימד זמרה בבית הספר לשירת המקהלה ובתיכון אלון. השתתף בהפקות רבות של האופרה הישראלית כפסנתרן, סולן ומתרגם. בין תרגומיו לאופרה תרגומים לכתוביות של עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני (וייל) ובילי באד (בריטן), תרגומים לשירה על הבמה של העטלף (י. שטראוס), חליל הקסם (מוצרט) והמבול של נח (בריטן) ותרגומים/עיבודים לשירה על הבמה להפקות הקהילתיות של האופרה הישראלית של כרמן (ביזה), הספר מסוויליה (רוסיני), סינדרלה (רוסיני) ושיקוי האהבה (דוניצטי). הופיע בביצועי בכורה ובהקלטות של אופרות מקוריות. השתתף כקורפטיטור בפסטיבל "מוסיקה טיצ'ינו" בשוויץ. השתתף בסיורי קונצרטים רבים ופסטיבלים בינלאומיים כזמר, פסנתרן ומנצח. היה בין מייסדיי להקת "אופרה אחרת", זכה לשבחי הביקורות, וכיהן כמנהל המוסיקלי שלה.
  היה המנהל המוסיקלי, המתרגם והמעבד והשתתף במספר פרוייקטים של האופרה הישראלית בקהילה – הפקות קהילתיות של אופרות בשילוב אוכלוסייה מקומית ברמלה, אשקלון, ירושלים, נתניה, שכונת התקווה, נווה אליעזר, עפולה, רמלה ועוד. כיום מכהן כמנצח הבית של תזמורת סימפונט רעננה, מנצח על קונצרטים רבים באופרה הישראלית, ראש המחלקה הווקאלית של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ומרבה להשתתף בפסטיבלי מקהלות בעולם, להופיע בקונצרטים והקלטות כפסנתרן, זמר ומנצח. בשנים האחרונות הופיע עם רוב התזמורות בארץ בפרודיות מוסיקליות מפרי עטו: אופרה בטירוף והדיוות.

  דוד זבה הוא המנהל המוסיקלי של מיתר אופרה סטודיו, התכנית לזמרים צעירים של האופרה הישראלית והוא ניצח על הפקות רבות של מיתר אופרה סטודיו כולל, כך עושות כולן, דון ג'ובני, נישואי פיגרו (מוצרט), דון פסקואלה (דוניצטי), העטלף (י. שטראוס) ועוד.

  דוד זבה תורם לשימור נכסי התרבות של הזמר הישראלי באמצעות כתיבית עיבודים תזמורתיים וקוליים לשירים שנכתבו על ידי מיטב המשוררים והמלחינים שפעלו במדינה מאז ראשית ההתיישבות ובביצועם בפועל על במות שונות בניצוח, נגינה, שירה והנחיה. 
  בהזמנת האופרה הישראלית כתב דוד זבה והלחין את האופרה אליסה בארץ הפלאות וניצח על הפקות האופרה הן בבית האופרה, הן ברחבי המדינה ובחו"ל. כמו כן כתב והלחין את האופרה הקאמרית אימהות המעמידה במרכזה סיפור את דמויות האימהות המובילות בסיפורי המקרא.

  דוד זבה הוא חתן פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה לשנת 2020 וחתן פרס אנגל בתחום היצירה לשנת 2023


  באופרה הישראלית ניצח על הפקות:

  חנוך לוין - האופרה (2024)

  אליסה בארץ הפלאות (2010-2024)

  אמהות (2021)

  הספר מסוויליה (2014)
  הספר מסוויליה (2010)
  שיקוי האהבה הפקה קהילתית (2008-2010)
  סינדרלה אופרה נודדת (2007)
  מנון לסקו (2006)
  שיקוי האהבה בנמל (2006)
  לה טרוויאטה (2005)


  עבודותיו באופרה הישראלית:

  חנוך לוין - האופרה (2024)

  הרגע הזה בתיאטרון (מתוך סוחרי גומי) | משפחת שוורץ נהרסה (מתוך פופר) | את ואני והמלחמה הבאה

  אליסה בארץ הפלאות (2010-2024)

  אמהות (2021)

  תפקידיו כזמר באופרה הישראלית:
  הנערה מהמערב הפרוע: סיד (2004)
  הספר מהתקווה: ד"ר ברטולו (2001)
  חליל הקסם הקטן: פפגנו (2000)
  ההולל: שומר בית המשוגעים (1999)
  חליל הקסם הקטן: פפגנו (1999)
  טוסקה: אנג'לוטי (1999)
  לה טרוויאטה: הברון דופול (1998)
  חליל הקסם הקטן: פפגנו (1998)

  עבור לתוכן העמוד