האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליון דלג על בר עליון
EN عر
  אמנים

  גרגייב ולרי, מנצח

  גרגייב ולרי, מנצח

  הגדל

  מאז שהתמנה למנהל האמנותי של בית האופרה קירוב בסט. פטרבורג בשנת 1988, הוביל מאסטרו גרגייב את בית האופרה מרינסקי להכרה בינלאומית רחבה. ב-1996 התמנה למנהל האמנותי ולמנהל הכללי של בית האופרה מרינסקי (קירוב) ומאז מטרתו המרכזית של גרגייב היתה להפכו לבית האופרה הטוב בעולם. במהלך 15 השנים האחרונות רפרטואר בית האופרה גדל בצורה משמעותית ביותר כאשר גרגייב ניצח על הפקות של אופרות רבות מאת מוצרט, מוסורגסקי, ורדי, פרוקופייב, רימסקי-קורסקוב, ר. שטראוס, צ'ייקובסקי ווגנר.
  ולרי גרגייב ייסד מספר רב של פסטיבלים בינלאומיים למוסיקה כולל פסטיבל "למען השלום" בקווקזים בוולדיקווקז, פסטיבל מיקלי בפינלנד, פסטיבל הים האדום באילת, פסטיבל קירוב בלונדון, פסטיבל רוטרדם בהולנד, פסטיבל חג הפסחא במוסקבה, וכמובן "כוכבי הלילות הלבנים" בסט. פטרבורג, פסטיבל אותו ייסד בשנת 1993.
  גרגייב יזם הפקות משותפות לבית האופרה שלו עם בתי האופרה המובילים בעולם, בהם המטרופוליטן בניו-יורק, האופרה המלכותית קובנט גרדן, האופרה של סן פרנסיסקו, לה סקלה, האופרה הישראלית, השטלה בפריס ועוד. הוא ניצח על בית האופרה קירוב בסיורו הראשון בארצות-הברית ביולי 1992, במסגרתו הופיע במשך שבועיים בבית האופרה מטרופוליטן בניו-יורק. מאז סייר עם בית האופרה שלו ברחבי העולם. בעונת 1993-94 ניצח גרגייב בפעם הראשונה במטרופוליטן אופרה על הפקה חדשה של אותלו (ורדי) עם פלסידו דומינגו, ומאז ניצח על הפקות רבות בבית אופרה זה וכיהן כמנצח אורח ראשי בו. מאסטרו גרגייב מנצח בקביעות על התזמורות המובילות בעולם, בהן הפילהרמונית של ברלין, התזמורת הסימפונית של לונדון, התזמורת הפילהרמונית המלכותית, התזמורת הלאומית של צרפת, תזמורת הרדיו השוודי והתזמורות הסימפוניות של סן פרנסיסקו, בוסטון, טורונטו, שיקגו, קליבלנד, דאלאס, יוסטון, מינסוטה מונטראול ובירמינגהם. הוא מכהן גם כמנצח אורח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של רוטרדם. ולרי גרגייב מקליט באופן בלעדי עבור חברת פיליפס מאז 1989. הוא הקליט יצירות סימפוניות רבות וכן הפקות אופרה רבות של בית האופרה מרינסקי.
  ולרי גרגייב זכה בפרסים ואותות רבים במולדתו וברחבי העולם, כולל פרסים חשובים על הצטיינות באמנות בגרמניה ובאיטליה. בשנת 2003 הוא קיבל את התואר "אמן העולם" מטעם יונסקו.

  באופרה הישראלית ניצח על:
  חובנשצ'ינה (1996) בית-האופרה קירוב
  ליידי מקבת ממצנסק (קטרינה איזמאיילובה) (1997)
  סלומה (1998) בית-האופרה קירוב
  פיק דאם (1999) בית-האופרה מרינסקי (קירוב)
  מלאך האש (2004) בית-האופרה מרינסקי (קירוב)
  פלסטף (2006) בית האופרה מרינסקי (קירוב)

   

  עבור לתוכן העמוד