האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליון דלג על בר עליון
EN عر
  אמנים

  גאורגיו אנג'לה, סופרן

  גאורגיו אנג'לה, סופרן

  זמרת הסופרן הנודעת אנג'לה גאורגיו, אחת מזמרות האופרה המובילות בעולם כיום, נולדה בעיר הקטנה אדג'וד שברומניה. מילדותה היה ברור שהיא תהיה זמרת וגורלה היה תמיד קשור במוסיקה. היא למדה בבית הספר למוסיקה בבוקרשט וסיימה את לימודיה בקונסרבטוריון למוסיקה בעיר שם למדה אצל המורה הנודעת מיאה בארבו. הקול הנפלא והנוכחות הבימתית המדהימה של אנג'לה גאורגיו הביאו אותה למעמד של כוכב על בעולם האופרה.
  גאורגיו החלה את הקריירה הבינלאומית שלה בשנת 1992 בבית האופרה המלכותי קובנט גרדן בלונדון בהפקה של לה בוהם. באותה שנה ערכה את הופעת הבכורה שלה במטרופוליטן אופרה בנוי יורק וכן באופרה הממלכתית בווינה. באופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון היא הופיעה לראשונה בתפקיד הראשי בלה טרוויאטה בשנת 1994, בהפקה שה-בי.בי.סי. שינה את לוח השידורים שלו כדי להעבירה בשידור ישיר בכל רחבי העולם. באחת החזרות, המנצח סר גאורג שולטי אמר: "דמעתו עמדו בעיניי. הייתי חייב לצאת. הילדה הזאת מדהימה. היא יכולה לעשות הכל." ההופעה גם הוסרטה ויצאה לאור כתקליטור ותקליטור DVD  על ידי חברת דקה. כל המבקרים הכריזו פה אחד: "כוכב נולד!". מאז אנג'לה גאורגיו מופיעה בקביעות בבתי אופרה ובאולמות קונצרטים בכל רחבי העולם כולל ניו יורק, לונדון, פריס, זלצבורג, ברלין, טוקיו, רומא, סאול, ונציה, אתונה, מונטה קרלו, שיקגו, פילדלפיה, סאו פאולו, לוס אנג'לס, ליסבון, ולנסיה, פלרמו, בעל בק, אמסטרדם, קואלה לומפור, ציריך, וינה, מדריד ברצלונה, ולנסיה, פרג, מונטראול, מוסקבה, טאיפיי, סן חואן ולובליאנה.
  בשנת 1995 חתמה על חוזה ההקלטות הבלעדי הראשון שלה עם חברת דקה עמה הלקיטה בין השאר את התפקיד הראשי בלה טרוויאטה (ורדי) , אדינה בשיקוי האהבה (דוניצטי), מימי בלה בוהם (פוצ'יני) ומספר תקליטורי רסיטל. בשנת 1998 היא חתמה על חוזה הקלטות בלעדי עם חברת אי.אמ.איי. עבורם הקליטה תקליטור דואטים עם רוברטו אלניה וכן את מגדה בחוגה (פוצ'יני), יוליה ברומיאו ויוליה (גונו), לאורטה בג'אני סקיקי (פוצ'יני), שרלוט בורתר (מסנה), התפקיד הראשי במנון (מסנה), לאונורה בטרובדור (ורדי), התפקיד הראשי בכרמן (ביזה), הרקויאם של ורדי ועוד תקליטורים רבים של קונצרטים, אריות ורסיטלים. כל התקליטורים שלה (כולל DVD) זכו בפרסים רבים כולל פרס הירחון גרמופון באנגליה, תקליטור הזהב בצרפת, פרס ססיליה בבלגיה וכן פרסים בגרמניה, איטליה וארצות הברית. בשנת 2001 היא זכתה בתואר האמן הנשי של השנה. בשנת 1999 היא השתתפה בקונצרט מייקל ג'קסון וחברים במינכן וכן הופיעה בקונצרטים בבתי האופרה בוונציה ובלונדון.
  בשנת 2000 היא ביצעה את התפקיד הראשי בטוסקה (פוצ'יני) בסרט שביים בנואה ז'אקו. הסרט הוקרן באולמות קולנוע בכל רחבי העולם וזכה להצלחה אמנותית רבה. בעיתון אופרה ניוז כתבו עליה: "היא אחת הטוסקות החושניות ביותר שניתן לתאר... התשוקה והיופי של אנג'לה גאורגיו מושלמים לתפקיד טוסקה וזה כאילו התכונות הטובות של קאלאס וטבלדי השתלבו אצלה." כמו כן ביצעה את תפקיד יוליה ברומיאו ויוליה (גונו) בסרט של האופרה והופיעה בקונצרט היסטורי של הפרומז בארמון ב-1 ביוני 2002 בפני מלכת בריטניה, אליזבת השנייה. היא שרה פעמים רבות בפני חברי בית המלוכה בריטי ובשנת 2003 הופיעה בקונצרט בעת הענקת פרס נובל לשלום. רוב הקונצרטים האלו יצאו לאור כתקליטורים וכקלטות DVD. כמו כן הופיעה בקונצרט פתיחה בית האופרה החדש בוולנסיה בשנת 2005 בפני סופיה, מלכת ספרד.
  בין ההופעות החשובות שלה בשנים האחרונות ניתן למנות את מגדה בחוגה (פוצ'יני) ונדה בפליאצ'י (לאונקוולו) באופרה המלכותית קובנט גרדן, יוליה ברומיאו ויוליה (גונו) בפסטיבל אורנז', מרגריט בפאוסט (גונו) במטרופוליטן אופרה, בקובנט גרדן ובמונטה קרלו, אמליה בסימון בוקנגרה (ורדי) בקובנט גרדן וכן רסיטלים בפסטיבל זלצבורג  ובווינה וקונצרטים באמסטרדם, ניו יורק,  פילדלפיה ולוס אנג'לס. בשנת 2006 היא ביצעה את התפקיד הראשי בלה טרוויאטה (ורדי) במטרופוליטן אופרה, את התפקיד הראשי בטוסקה (פוצ'יני) בקובנט גרדן, מימי בלה בוהם (פוצ'יני) באופרה הממלכתית בווינה, אמליה בסימון בוקנגרה (ורדי) במטרופוליטן אופרה, לה טרוויאטה (ורדי) ברומא ובלה סקאלה במילנו וכן קונצרטים בפריס ובלוס אנג'לס. לא מזמן ביצעה את התפקיד הראשי במריוס ופאני (ולדימיר קוסמה) בבכורה עולמית במרסיי. הופעותיה השונות בתפקידי מגדה בחוגה, לה טרוויאטה ועוד הוקרנו בשידור ישיר בבתי קולנוע בכל רחבי העולם.
  בעשור האחרון היא היתה נשואה לזמר הטנור רוברטו אלנייה לו נישאה על במת המטרופוליטן אופרה בניו ירוק במהלך הופעה של לה בוהם בשנת 1996. יחדיו זוג הזהב של עולם האופרה הופיע באינספור קונצרטים והפקות אופרה בכל רחבי העולם והקליטו אינספור תקליטורים.
  אנג'לה גאורגיו הופיעה בהפקות של מיטב הבמאים והמנצחים ועם מיטב זמרי האופרה בעולם. לאחרונה הופיעה בתפקיד הראשי בכרמן (ביזה)  במטרופוליטן בניו יורק, בתפקיד הראשי באדריאנה לקוברר (צ'ילה) בקובנט גרדן ובעתיד היא תבצע את לוצ'יה די למרמור (דוניצטי), מנון לסקו (פוצ'יני),  לוקרציה בורג'יה (דוניצטי), אלצ'סט (גלוק), אליזבטה בדון קרלו (ורדי) ודונה אנה בדון ג'ובני (מוצרט).
  אנג'לה גאורגיו זכתה בפרסים ובאותות כבוד רבים בכל רחבי העולם כולל מדליית העיר פריס, אביר מסדר האמנויות בצרפת וברומניה ועוד.

   

   

  עבור לתוכן העמוד