האופרה הישראלית תל-אביב-יפו
בר עליון דלג על בר עליון
EN عر
  אמנים

  ברנבוים דניאל, מנצח

  ברנבוים דניאל, מנצח

  נולד בבואנוס איירס,, ארגנטינה בשנת 1942 ובגיל חמש החל ללמוד נגינה בפסנתר אצל אמו ולאחר מכן המשיך את לימודי הנגינה שלו אצל אביו שהיה המורה היחיד עמו עבד מאז. בגיל שבע ערך את הופעת הבכורה הפומבית שלו בעיר הולדתו. בשנת 1952 עלה עם משפחתו לישראל. בגיל 11 השתתף בכיתת אמן של איגור מרקביץ' בזלצבורג. בשנת 1954 פגש לראשונה את וילהלם פורטוונגלר ולמד אצלו. במשך שנתיים למד הרמוניה וקומפוזיציה אצל נדיה בולנז'ה בפריס. בגיל 10 ערך את הופעת הבכורה שלו כפסנתרן ברומא ולאחר מכן בפריס, בלונדון ובניו יורק בניצוחו של לאופולד סטוקובסקי. בשנות ה-60 של המאה ה-20 הקליט את הקונצ'רטי לפסנתר של בטהובן בניצוחו של אוטו קלמפרר, את הקונצ'רטי של ברהמס בניצוחו של ג'ון ברבירולי ואת הקונצ'רטי לפסנתר של מוצרט עם התזמורת הקאמרית האנגלית כשהוא מנצח מן הפסנתר. בשנת 1967 ערך את הופעת הבכורה שלו כמנצח עם תזמורת פילהרמוניה בלונדון ומאז הוא מנצח בקביעות על תזמורות מובילות בכל רחבי העולם כולל התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בין השנים 1975 – 1989 היה המנהל המוסיקלי של תזמורת פריס.
  הופעת הבכורה האופראית של ברנבוים היתה בשנת 1973 עת ניצח על דון ג'ובני (מוצרט) בפסטיבל אדינבורו ובשנת 1981 בפסטיבל ביירויט שם ניצח במשך קרוב לשני עשורים על רוב האופרות המרכזיות של וגנר כולל טריסטן ואיזולדה, טבעת הניבלונג, פרסיפל והמייסטרזינגר מנירנברג. בין השנים 1991 ל-2006 כיהן כמנצח ראשי של התזמורת הסימפונית של שיקגו ואז התמנה למנצח כבוד של התזמורת. בשנת 1992 התמנה למנהל מוסיקלי של האופרה הממלכתית אונטר דן לינדן ברלין ובשנת 2000 הוא התמנה למנצח ראשי של התזמורת של בית האופרה הממלכתי ברלין לכל ימי חייו. בברלין ניצח על אינספור אופרות ויצירות סימפוניות שרבות מהן הוא גם הקליט לתקליטורים ולקלטות די.וי.די. הוא ניצח על כל הרפרטואר הקלאסי רומנטי וכן על יצירות מודרניות עם התזמורת.
  בשנת 1999 ייסד ביחד עם האינטלקטואל הפלסטינאי אדוארד סעיד את סדנת דיוואן מזרח מערב אשר מדי קיץ מזמינה מוסיקאים מישראל וממדינות ערב לנגן יחדיו בתזמורת. מעבר לפן המסויקלי בסדנה זו המטרה היא ליצור דיאלוג בין העמים במזרח התיכון. בשנת 2005 תזמורת הדיוואן נגנה בקונצרט ברמאלה. התזמורת זכתה בפרסים רבים בכל רחבי העולם. דניאל ברנבוים זכה אף הוא בפרסים רבים בכל רחבי העולם כמנצח ופסנתרן וכן עבור ההקלטות הרבות שעשה כולל אלו עם התזמורת הממלכתית ברלין. הוא כתב מספר ספרים ביניהם חיים במוסיקה ביחד עם אדוארד סעיד ולאחרונה דיאלוגים בין מוסיקה לתיאטרון – טריסטן ואיזולדה ביחד עם הבמאי פטריס  שארו. מאז 2007 הוא מופיע בקביעות עם בית האופרה לה סקאלה כמנצח על הפקות אופרה, קונצרטים סימפוניים וגם כפסנתרן סולן. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר: www.danielbarenboim.com
  עבור לתוכן העמוד