בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

מפיסטופלה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

מפיסטופלה

לראשונה בישראל
האופרה מפיסטופלה מאת בויטו
עם פאטה בורצ'ולדזה בתפקיד הראשי
ועם מישל קריידר ואנטונלו פלומבי
ולמעלה מ-300 תלבושות מרהיבות של בוקי שיף


האופרה הישראלית מעלה לראשונה בישראל את האופרה האיטלקית הקלאסית מפיסטופלה מאת אריגו בויטו, בהפקה חדשה בבימויו של ז'אן לואי גרינדה ועם למעלה מ-300 תלבושות מרהיבות של בוקי שיף.
בתפקיד הראשי יופיע זמר הבס הגאורגי פאטה בורצ'ולדזה.
הצגה ראשונה ב-28 בינואר 2009 בבית האופרה. האופרה תבוצע בשפה האיטלקית עם כיתוביות בשפה העברית ובשפה האנגלית.

פאוסט באופרה
מחזהו של יוהאן וולפגנג פון גתה (1749 – 1832), פאוסט, זכה לעיבודים רבים בז'אנרים שונים ובעולם האופרה זכה לשני עיבודים חשובים, האחד על ידי גונו הצרפתי בשנת 1859 (פאוסט) והשני על ידי בויטו האיטלקי בשנת 1868 (מפיסטופלה). השוני בשם היצירה מצביע על הדגש שכל מלחין בחר לאופרה שלו. בעוד גונו מתמקד בפאוסט, הד"ר המלומד הבא בימים המוכן למכור את נשמתו לשטן כדי לזכות מחדש בנעורים ועוד יותר במרגריט אותה הוא מפתה, הרי שבויטו מתמקד באופרה שלו בשטן עצמו ובמאבקו באל. לכן גם כל אחד מהמלחינים יוצר שטן שונה במקצת. בעוד גונו יוצר שטן צרפתי מקסים ואלגנטי, בויטו יוצר שטן הרבה יותר חומרי וארצי, שטן העושה את מלאכתו נאמנה באופן רציני ביותר ללא כל גינוני אצולה מאולצים. ובעוד גונו מבסס את האופרה שלו רק על החלק הראשון של מחזהו של גתה, בויטו משתמש גם בחלק השני של פאוסט.

אריגו בויטו  – מגדולי המלחינים והמשוררים של המאה ה-19
בויטו נולד בפדואה בשנת 1842 והוא ידוע בעולם האופרה בעיקר בשל הליבריות שכתב לשתי האופרות האחרונות של ורדי, אותלו ופלסטף. אבל בויטו היה לא רק משורר מוכשר אלא גם מלחין חשוב ומפיסטופלה היא האופרה החשובה ביותר שהלחין ושעלתה בבכורה בלה סקאלה במילנו ב-1868 אך זכתה להצלחתה הגדולה לאחר שהמלחין שינה אותה מעט ולאחר הופעות בוונציה, לונדון, ניו יורק וליסבון האופרה חזרה ללה סקאלה ב-1881 ומאז הפכה לחלק מרכזי ברפרטואר האיטלקי. בויטו עצמו כתב את הליברית לפי מחזהו של גתה כאשר העניין עבורו הוא הקרב החזק בין טוב לרע שעומד במרכז היצירה.
בויטו אמר כי עבורו מפיסטופלה הוא "עתיק כמו התנ"ך וכמו אייסכילוס. הוא הנחש בגן העדן, הוא הספק שמחלחל בכל למידה וידע, הרע שמתוכו צומח הטוב. גתה יוצר כאן דמות שהיא שטנית, גרוטסקית ורודפת תענוגות גם יחד. מפיסטופלה הוא ההתגלמות של הלא  הנצחי המתעמת עם האמת, היפה והטוב."

סיפור העלילה באופרה הזו מתמקד במאבק של השטן עם האל ומתחיל בפרולוג בשמיים בו השטן (הזמר בתפקיד הראשי) מתעמת עם האל (זמרי המקהלה). מפיסטופלה יורד לכדור הארץ, ומצליח להביא את פאוסט לכך שיסכים למכור את נשמתו כדי שיהפוך שוב להיות עלם צעיר. פאוסט הופך לבחור צעיר, מחזר בלהט אחר מרגריטה ומעניק לה סם שינה בו היא אמורה להשקות את אמה כדי שהוא יוכל לבוא לבקרה בחדרה בלילה. מפיסטופלה לוקח את פאוסט להרים כדי לחזות במכשפות החוגגות אך כאשר הוא רואה בשמיים את דמותה של מרגריט הכבולה בשלשלאות הוא דורש לחזור אליה. מרגריט הושמה בכלא באשמה שהרעילה את אמה והטביעה את התינוק שנולד לה. בעזרת מפיסטופלה פאוסט מגיע כדי להצילה אך ברגע האחרון היא דוחה אותו ומבקשת מחילה מהאל ומקהלת המלאכים מכריזה כי נשמתה נצלה. עתה מפיסטופלה לוקח את פאוסט, המשתוקק לחזות ביופי ובאמנות בשלמותם, ליוון העתיקה לראות את הלנה מטרויה והשניים מתאהבים. כשפאוסט חוזר לחדר העבודה שלו הוא מבין כי אהבת האישה האמיתית הביאה לסבל ואהבת האלה היתה אשליה בלבד. מפיסטופלה מיואש כי פאוסט עדיין לא חזה ברגע של יופי עילאי שהוא הבטיח לו. הוא דורש מפאוסט להצטרף אליו למסע נוסף, אך פאוסט מסרב ומת כשנשמתו שלו נצלה בעוד מפיסטופלה הפסיד במערכה. 

קלאסיקה במיטבה - בוקי שיף – מהחשובות במעצבות האופרה בעולם כיום
מעצבת התלבושות הישראלית בוקי שיף החלה את דרכה באופרה הישראלית כאשר עיצבה את התלבושות להפקות האופרה באולם נגה כולל סיפורי הופמן בשנת 1989 וכן פאוסט, סוויני טוד, קוולריה רוסטיקנה ופליאצ'י, בוריס גודונוב בפתיחת המשכן לאמנויות הבמה, מאדאם בטרפליי, דון ג'ובני והכתרתה של פופאה. מאז עובדת בוקי שיף בקביעות בכל בתי האופרה החשובים בעולם כולל האופרה הממלכתית ברלין אונטר דן לינדן, האופרה הבווארית הממלכתית במינכן, לה סקאלה במילנו, השאטלה בפריס, סן פרנסיסקו, האופרה המלכותית קובנט גרדן, מדריד ועוד בתי אופרה רבים. עבודותיה זכו בפרסים יוקרתיים רבים מטעם מגזיני אופרה בינלאומיים. בין האלמנטים המייחדים את עבודתה של בוקי שיף היא העובדה כי כל חבר מקהלה מקבל עיצוב אינדיבידואלי ודמות אישית על הבמה. את התלבושות להפקה זו של מפיסטופלה עיצבה להפקה הקלאסית של במאי האופרה הצרפתי ז'אן לואי גרינדה שביים באופרה הישראלית את דון קרלו ואת לה ג'וקונדה.

פאטה בורצ'ולדזה באופרה הישראלית
זמר הבס הגאורגי פאטה בורצ'ולדזה, הוא אחד מזמרי הבס המובילים בעולם כיום המופיע דרך קבע בכל בתי האופרה החשובים בעולם כולל המטרופוליטן בניו יורק, האופרה הממלכתית של וינה, האופרה הגרמנית ברלין, לה סקאלה במילנו, האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, האופרה הבווארית הממלכתית במינכן ועוד. הוא ערך את הופעת הבכורה שלו באופרה הישראלית בתפקדי רמפיס באאידה בשנת 1993 ומאז ביצע באופרה הישראלית את רוב תפקידי הבס החשובים של ורדי כולל זכריה בנבוקו, בנקו במקבת, ספרפוצ'ילה בריגולטו, פייסקו בסימון בוקנגרה, התפקיד הראשי באטילה, פיליפו השני בדון קרלו ואב המנזר בכוחו של גורל. כמו כן ביצע באופרה הישראלית את התפקיד הראשי בבוריס גודונוב בפתיחת המשכן לאמנויות הבמה ואת אלוויזה בלה ג'וקונדה בשנה שעברה. התפקיד הראשי במפיסטופלה הוא התפקיד ה-12 של פאטה בורצ'ולדזה באופרה הישראלית.

אופרה למקהלה וסולנים
האופרה מפיסטופלה כתובה לשלושה סולנים ראשיים ובמיוחד למקהלה גדולה הממלאת שורת תפקידים חשובים בהפקה ובעיקר את מלאכי השמיים המסמלים את אלוהים בדיאלוג המקיים בין האל לשטן. מפיסטופלה היא אחת מהחשובות באופרות המקהלה ברפרטואר האיטלקי ולצד 80 חברי מקהלת האופרה הישראלית (בניצוחו של ישי שטקלר) ישתתפו בהפקה 30 חברי מקהלת הילדים אנקור (בניצוחה של דפנה בן יוחנן).

סולני אופרה מהשורה הראשונה בעולם
לצידו של פאטה בורצ'ולדזה יופיעו בהפקה זו של מפיסטופלה זמרת הסופרן הנודעת מישל קריידר בתפקיד מרגריט (לאחר שביצעה באופרה הישראלית תפקידים רבים כולל אמליה בנשף מסכות, לאונורה בטרובדור ולאחרונה את התפקיד הראשי בלה ג'וקונדה) ובתפקיד פאוסט הטנור האיטלקי הנודע אנטונלו פלומבי שזו הופעת הבכורה שלו באופרה הישראלית והמופיע בקביעות בבתי האופרה המובילים בעולם כולל לה סקאלה במילנו. כמו כן יבצע את תפקיד פאוסט הטנור האמריקאי קרלו שיבלי (דה גרייה במנון לסקו באופרה הישראלית). זמר הבס הגאורגי רמאז צ'יקבילדזה (התפקיד הראשי באטילה באופרה הישראלית) ישיר את התפקיד הראשי באופרה זו במספר הצגות ובתפקיד מרגריט תופיע בחלק מההצגות זמרת הסופרן הישראלית לריסה טטוייב שכבר שרה אינספור תפקידים ראשיים באופרה הישראלית כולל לאחרונה התפקיד הראשי במאדאם בטרפליי וטטיאנה ביבגני אונייגין. עוד משתתפים מירלה גרדינרו בתפקיד הלן מטרויה וכן פליקס ליבשיץ ושירה רז וגלינה מלינסקי. על ההפקה ינצח המנצח האיטלקי הנודע מסימיליאנו סטפנלי שכבר ניצח באופרה הישראלית על לה טרוויאטה ועל הטרובדור כשעל חלק מההצגות ינצח המנצח הישראלי הצעיר יובל צורן המשמש עתה כמנצח בית באופרה של פרנקפורט.

עבור לתוכן העמוד