בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

באך ומנדלסון בעונה הווקאלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

באך ומנדלסון בעונה הווקאלית

באך ומנדלסון בעונה הווקאלית
של האופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור
המתיאוס פסיון והמגניפיקט של באך, אליהו ושיר תהילה של מנדלסון
שלושה קונצרטים עם סולנים, מנצחים ומקהלות מהארץ ומחו"ל
קונצרט הפתיחה ב-4 בדצמבר
המגניפיקט של באך והסימפוניה השנייה (שיר תהילה) של מנדלסון

הסדרה הווקאלית של האופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור מוקדשת השנה למלחין פליקס מנדלסון, לציון 200 שנה להולדתו ולמלחין שהשפיע רבות על יצירתו של מנדלסון ושמנדלסון פעל רבות למען ביצוע המוסיקה שלו – יוהאן סבסטיאן באך.
שתיים מהיצירות הווקאליות החשובות של המלחינים תבוצענה בהמשך הסדרה – המתיאוס פסיון מאת באך ואליהו מאת מנדלסון, שתיהן בניצוחו של ליאון בוטשטיין, המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור.

בקונצרט הפתיחה תבצע התזמורת יצירה אחת פרי עטו של באך (מגניפיקט) ואחת של מנדלסון (שיר תהילה). על קונצרט הפתיחה של הסדרה ב-3 בדצמבר בירושלים וב-4 בדצמבר בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב ינצח סטנלי ספרבר, מבחירי המנצחים בארץ שהרפרטואר המקהלתי שלו רחב ביותר. הסולנים יהיו מבכירי סולני האופרה הישראלית: זמרות הסופרן מירלה גרדינרו, נעה דנון ורינת גולדמן, זמר הקונטרה טנור אלון הררי, זמר הטנור פליקס ליבשיץ והבריטון נח בריגר. המקהלות בקונצרט תהינה המקהלה הקאמרית של האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים בהדרכת סטנלי ספרבר והמקהלה הקאמרית של אורטוריו ירושלים בהדרכת רונן בורשבסקי.

בחלק הראשון של הקונצרט יבוצע המגניפיקט של באך, אחת היצירות החשובות שהמלחין כתב, שיר הלל לאל המקובל בתפילות הנוצריות ואשר באך היה מחויב לחבר בעת עבודתו הרבה כמלחין החצר בכנסיות בגרמניה. היצירה כתובה למקהלה וחמישה סולנים: שתי זמרות סופרן, קונטרה טנור, טנור ובריטון. בחלק השני של הקונצרט תבוצע הסימפוניה השנייה של מנדלסון, המכונה שיר תהילה. את היצירה הזו הלחין מנדלסון בשנת 1840 ובעצם למרות מספורה, זו הסימפוניה האחרונה שסיים להלחין. שיר תהילה היא יצירה שמטרתה להלל את האל אך הפעם בסגנון מורחב יותר מזה של באך במגניפיקט. מנדלסון יוצר כאן סימפוניה ווקאלית המזכירה במידה רבה את הסימפוניה התשיעית של בטהובן אך אצל מנדלסון האלמנט הקולי משמעותי ורחב בהרבה. לדברי מנדלסון הוא הלחין את הסימפוניה באופן בו ראשית כל התזמורת מהללת את האל, לאחר מכן מצטרפת אליה המקהלה ובסופו של דבר מצטרפים הסולנים. הסימפוניה כתובה למקהלה עם שלושה זמרים: טנור ושתי זמרות סופרן. הטקסטים הם שילוב של פסוקים מתהלים (חלקם בנוסח חופשי), ישעיהו והברית החדשה.

עבור לתוכן העמוד