בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

סלומה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

סלומה

פתיחת העונה ה-24 של האופרה הישראלית:

"סלומה" מאת ריכרד שטראוס –
110 דקות של שכרון חושים
בביצוע כ-200 אמני בית האופרה הלאומי מליטא
בהפקה עטורת השבחים של הבמאי דייויד אולדן

הצגה ראשונה ב-18 בנובמבר 2008

האופרה הישראלית פותחת את עונת 2008/2009, העונה ה-24 של האופרה, בהפקה חדשה של אחת מיצירות המופת של המאה ה-20 ,"סלומה" מאת ריכרד שטראוס לפי המחזה "שלומית" מאת אוסקר ויילד. תהיה זו אחת משלוש אופרות מודרניות חשובות שתוצגנה השנה באופרה הישראלית ביחד עם "מסע אל תום האלף" מאת יוסף ברדנשווילי ו"השועלה הערמומית הקטנה" מאת ינאצ'ק.

"סלומה" תבוצע בישראל על ידי בית האופרה הלאומי מליטא (וילניוס) שיגיע ארצה על כל צוותו ואמניו ויעלה כאן שמונה הצגות בהפקה עטורת השבחים והפרסים שביים דייויד אולדן. על ההפקה ינצח המנצח הפולני הנודע, יאצ'ק קספצ'יק, שכיהן כמנהל אמנותי ומוסיקלי של בית האופרה הלאומי בפולין ולאחר מכן כמנהל כללי באותו בית האופרה. כמו כן כיהן כמנצח ראשי בבית האופרה בדיסלדורף, התזמורת הסימפונית הלאומית בפולין ותזמורת רן בלונדון. את ההפקה עיצבו פול שטיינברג (תפאורה), קונסטנס הופמן (תלבושות) ואדם סילברמן (תאורה).

האופרה תועלה בין התאריכים 18 – 26  בנובמבר בבית האופרה במשכן לאמנווית הבמה ת"א ותבוצע בשפה הגרמנית עם כיתוביות בשפה העברית ובשפה האנגלית.

הפקות קודמות של ריכרד שטראוס באופרה הישראלית זכו תמיד להצלחה בקרב הקהל והביקורת כאחד: "רוזנקווליר" (מרס 2006) (בבימוי מקסימיליאן של ובעיצוב של גוטפריד הלנויין), "אריאדנה בנקסוס" (אפריל 2007) וכן "אלקטרה" בבימויה של רנה ירושלמי ובעיצובו של דוד שריר שהועלתה בפסטיבל האופרה הבינלאומי בקיסריה (יוני 2000) וכן בסיור האופרה הישראלית לפסטיבל האופרה בסבונלינה שבפינלנד. את "סלומה" העלתה האופרה הישראלית בשנת 1998בהפקה של בית האופרה קירוב (מרינסקי) מסט. פטרבורג בבימויה של ג'ולי טיימור.

בית האופרה תוסס ועכשווי עם מוניטין בינלאומי
 האופרה הלאומית של ליטא תגיע ארצה עם כ-200 אמנים: תזמורת, סולנים, שחקנים וצוותי תפעול כדי להעלות כאן את "סלומה".
בית האופרה הלאומי של ליטא, נוסד ב-1920, למרות שהפקות אופרה כבר הועלו באזור החל מהמאה ה-18. זהו אחד מבתי האופרה החשובים בעולם כיום העובד בשיתוף פעולה הדוק עם כמה מבתי האופרה המובילים בעולם כמו המטרופוליטן בניו יורק, האופרה הלאומית האנגלית, האופרה של ורשה ועוד. ההפקה המפורסמת של הבמאי אנתוני מינגלה ל"מאדאם בטרפליי" שזכתה להצלחת ענק במטרופוליטן בניו יורק נוצרה כשיתוף פעולה עם האופרה הלאומית של ליטא שם בוצעה הבכורה של ההפקה. האופרה הלאומית של וילנא מופיעה באופן קבוע בסיורים רבים בכל רחבי אירופה.

"סלומה" היא אחת האופרות המבוצעות ביותר של ריכרד שטראוס בכל העולם וגדולות זמרות הסופרן נכספות לבצע את  התפקיד הראשי באופרה זו הנחשבת לאחת מיצירות המופת של המאה ה-20.

מאז הבכורה שלה  בדרזדן, בשנת 1905 זכתה אופרה זו להצלחה אדירה . האופרה "סלומה" היתה יצירתו השלישית של שטראוס והוא בן 31 בלבד. שטראוס לא השתמש בליברית מוזמן אלא ביסס את האופרה על המחזה של אוסקר ויילד שנכתב בהשראת סיפור שלומית מהברית החדשה. הוא ערך והידק את המחזה וכל הטקסט המולחן כולו של אוסקר ויילד. האופרה הולחנה לתזמורת גדולה במיוחד ולמרות שאין בה מקהלה, משתתפים בה מספר גדול של סולנים בתפקידים ראשיים ומשניים כאחד.
דמותה של שלומית, עליה מתבססת האופרה, הלהיבה, ריתקה והיפנטה את שני היוצרים שטראוס וווילד. האופרה מספרת את סיפורה של הנסיכה שלומית, בתה של הרודיאס ובתו החורגת של הורדוס ואת תשוקתה העזה לנשק את יוחנן המטביל שהושלך לבור על ידי הורדוס, כיוון שהוקיע את התנהגותה של אשתו. למרות לחציה שיוציא את יוחנן המטביל להורג, הורדוס חושש לפגוע באיש הקדוש. סלומה הצעירה מוקסמת מקולו של יוחנן הבוקע מהמרתף בו הוא מוחזק ומפתה את אחד השומרים הצעירים לאפשר לה לשוחח עם יוחנן שמסרב להתפתות לנסיכה הצעירה.
 
בנשפים המתקיימים בארמון דורש הורדוס מסלומה כי תרקוד לפניו וגורם לה להסכים לאחר שהבטיח לה בתמורה כל מה שתבקש. היא מסכימה לרקוד את ריקוד שבעת הצעיפים המפורסם וכשהיא מסיימת היא דורשת לקבל על טס של כסף את ראשו של יוחנן. הורדוס הנדהם מנסה לשכנע את סלומה לוותר על דרישתה זו אך היא מתעקשת. הורדוס הכבול בהבטחתו, נאלץ למלא את בקשתה האכזרית. כאשר סלומה מקבלת את הראש הכרות היא שרה לו את תמונת הסיום רבת העוצמה של האופרה: אריה לזמרת סופרן וראש כרות. הורדוס, שאינו מסוגל לחזות במראה, מצווה על חייליו לחסל את סלומה.

הבמאי דייויד אולדן הוא אחד מבמאי האופרה המובילים בעולם כיום. הוא מוכר לקהל חובבי האופרה בארץ מההפקות הרבות שביים לאופרה הישראלית בהן: "סיפורי הופמן", "פאוסט", "סוויני טוד","קטיה קבנובה", "הכתרתה של פופאה" וכן בכורות עולמיות לאופרות של מלחינים ישראלים :"יוסף" מאת יוסף טל ו"אלפא ואומגה" מאת גיל שוחט.

תפיסת הבימוי של אולדן מנסה תמיד להעניק לכל אופרה מימד עכשווי: "חלק מהמשיכה שלי לאופרה קשורה לכך שמדובר באמנות מן העבר. אני נהנה לעסוק בז'אנר עתיק יומין באופן מודרני. אני אוהב את המתח האסתטי שנולד כאשר אתה מתחיל לשמוע ולראות משהו שונה לחלוטין ביצירה מן העבר. זה כמו ניסוי בכימיה, אתה שם את כל האלמנטים השונים האלו יחדיו כדי ליצור תגובה, והתגובה יכולה להיות קיצונית ביותר ובעקבותיה נוצר אירוע מפתיע שדורש מהקהל להגיב".

את האופרה "סלומה" יבצעו בעיקר סולני האופרה הלאומית של ליטא ולידם גם סולנים אורחים. את תפקיד סלומה תבצע זמרת הסופרן סיגוטה סטוניטה, מהכוכבות הראשיות של האופרה של ליטא. לסירוגין תבצע תפקיד זה זמרת הסופרן הפינית אילנה לפאליינן שביצעה בהצלחה רבה את תפקיד מארי ב"ווצק" באופרה הישראלית. את תפקיד יוחנן יבצעו לסירוגין הבריטון הפולני מיקולאי זלסינסקי (ששר את דון קרלו ב"כוחו של גורל" באופרה הישראלית) והבריטון הגרמני יוהאנס פון דואיסברג. את תפקיד הורדוס יגלם הטנור הגרמני פאבל וונדר ואת תפקיד הרודיאס תשיר ליגיטה רצ'קאוקאיטה. 

סטודנטים מאיירים "סלומה" 
זו השנה השנייה שהאופרה הישראלית משתפת פעולה עם בית הספר הגבוה לאמנות "מנשר". במסגרת שיתוף הפעולה איירו כ-30 סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית כרזות בהשראת סיפור האופרה והמוסיקה. הצוות המקצועי של האופרה הישראלית העביר הרצאות לסטודנטים בנושא אופרה בכלל ו"סלומה" בפרט, והסטודנטים אף ביקרו בבית האופרה בסיור מאחורי הקלעים ובחזרות גנרליות. הסטודנטים המאיירים יגיעו לצפות באופרה לסיום התהליך, שהחל לפני כחצי שנה.
תערוכת הכרזות לאופרה סלומה תוצב בקומה השנייה של אכסדרת בית האופרה לאורך הצגות "סלומה".

הרצאות לפני מופע ושיחות עם היוצרים לאחר המופע
לכבוד פתיחת העונה מזמינה האופרה הישראלית את קהל רוכשי הכרטיסים להצטרף להרצאה מקדימה לאופרה, שתתקיים שעה לפני כל מופע (מלבד ערב הבכורה החגיגית) באולם בית האופרה. את ההרצאות יעבירו חברי הצוות המוסיקלי של האופרה הישראלית.
לאחר חלק מן המופעים תמשיך האופרה לקיים את "אופרה טוק בק", שיחה עם היוצרים וחלק מן המשתתפים לאחר המופע, בה מוזמן הקהל לשאול את כל העולה על רוחו וליצורה דיון עם היוצרים והאמנים המשתתפים על המופע. ההרצאות והטוק בק הם ללא תשלום ומיועדים לרוכשי הכרטיסים למופעים בלבד.  
 

"סלומה" באופרה הישראלית
תאריכים:
יום ג',  18.11.08    בשעה  20:00
יום ד',  19.11.08    בשעה  20:00
יום ה',  20.11.08    בשעה  20:00
יום ו',   21.11.08    בשעה  13:00
מוצ"ש,  22.11.08   בשעה  20:00
יום ב',   24.11.08   בשעה  20:00
יום ג',   25.11.08    בשעה 20:00
יום ד',  26.11.08     בשעה 20:00
השירה בגרמנית, תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית
כרטיסים: 175- 428 ₪ (תוספת 15 ₪ במוצ"ש)

"סלומה"- לקראת בכורה
שיחה עם היוצרים בשילוב קטעים מן האופרה בהנחיית מיכאל אייזנשטדט
יום שבת,  22.11.08 בשעה 11:00
כרטיסים: 70 ₪

שעה לפני הרמת המסך
סיורים מאחורי הקלעים של ההפקה "סלומה"
יום ה',  20.11.08  בשעה 19:00
יום ב',  24.11.08  בשעה 19:00
יום ד',  26.11.08  בשעה 19:00
כרטיסים: 20 ₪

להזמנות: 036927777
או באתר האופרה: www.israel-opera.co.il

עבור לתוכן העמוד