בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

בלט בוריס אייפמן חוזר לישראל

בלט בוריס אייפמן
חוזר לישראל עם שתי יצירות 
   בכורה ישראלית            הופעות נוספות לאור הביקוש
     השחף         +        אנה קרנינה
       לפי אנטון צ'כוב         לפי טולסטוי
במסגרת סדרת מחול במשכן

    המשכן לאמנויות הבמה תל אביב , מרכז הקונגרסים חיפה,
  בניני האומה ירושלים.
ינואר 2009

השחף
אייפמן שיצירותיו הדרמטיות התחבבו על הקהל בישראל, מציע הפעם עיבוד מסקרן ומפתיע לקלאסיקה של צ'כוב.
תוך שמירה על הרעיון המרכזי של "השחף" מעביר אייפמן את העלילה מן האחוזה הכפרית, אל האולם ועולם הבלט. טריגורין בעיבודו של אייפמן הוא כוריאוגרף אופנתי הנאבק מאבק איתנים עם היוצר טרפלייב בעוד שהרקדנית הצעירה זאריציאנה מתחרה ברקדנית הראשית ארקדינה.

היצירה החדשה חוקרת את הבעיות בהתפתחות האמנות, החיפוש אחרי צורות ביטוי חדשות, אמת אמנותית וערכים מקובלים, אהבה וקריירה.
יתכן שגרסת הבלט של "השחף" היא רחוקה מהמקור הספרותי / תאטרוני, אך במבט קרוב ניתן לחוש בחיבור ההדוק של הדמויות בבלט ליצירתו של צ'כוב/
לעמוד המופע

ארבע הדמויות הראשיות והחיים יוצאי הדופן שלהם, האמנותיים והפרטיים. באות לידי ביטוי בבלט שלנו בתנועה פלסטית מלאת רגשות, אשר מביעות את רוחו של צ'כוב אם הבנה בסיסית של עולם התיאטרון -אומר אייפמן על יצירתו.

בתפקיד הרקדנית הצעירה יופיעו ארבע רקדניות: מריה אבשובה, נינה זמייצב, נטליה פובורוזניק (אשר הרשימו את הקהל הישראלי ב "אנה קרנינה") וורה ארובוזובה, הסולנית המדהימה הקבועה של בוריס אייפמן החוזרת  לבמה אחרי לידה.

בהפקה זו נעזר בוריס אייפמן בשני מורים לריקוד היפ הופ, הצרפתי סלייד (סילביאן לה הרסן) שעבודתו נעשתה בסיוע המכון הצרפתי בסנט פטרסבורג וחברת אייר פרנס עם  המורה הרוסי להיפ הופ מקסים שאנוב.

אנה קרנינה
עיבודו המסעיר והמרגש של אייפמן הוצג בהצלחה רבה בעונה שעברה ואלפי צופים נותרו ללא כרטיסים עתה תינתן להם הזדמנות נוספת להינות מהעיבוד המיוחד לסיפורו של טולסטוי. ספור אהבתה האסורה  של אנה קרנינה הנשואה למאהבה ורונסקי. האשה שהעזה לצאת נגד החברה השמרנית בה חיה, והעדיפה את התשוקה והאהבה על פני חיי משפחה קרים ולא מספקים. ספור אהבה טרגי המסתיים בהתאבדותה של הגיבורה המנסה לשים קץ לחייה המיוסרים.
אייפמן  יצר את עבודתו תוך הזדהות מלאה עם אנה קרנינה, ומביא לבמה את שני הצדדים של אנה, הליידי מן החברה הגבוהה כפי שהכירו אותה בעלה, בנה, וכל הסובבים אותה, והצד השני אישה הנמשכת אל ים של תשוקה.
לצלילי המוסיקה של צ'ייקובסקי , עם עשרות רקדנים ועשרות תלבושות ותמונות מרהיבות. יוצר אייפמן שוב את אחד הבלטים המרגשים והמסעירים שלו. "אנה קרנינה" הפכה לאחת היצירות המצליחות ביותר של אייפמן.
"אנה קרנינה היא את היצירות הגדולות ביותר של אייפמן, האפקט הרגשי הוא כל כך גדול, ולא מניח לצופים, מהרגע הראשון בו אנה כורכת את זרועה סביב בנה ועד לסיום המרגש."(רוברט ג'והנסון, New york Lodger)
בוריס אייפמן הקים את להקת הבלט שלו בשנת 1977, כשהוא משלב בין בלט קלאסי לבלט בן זמננו בסגנונו המיוחד. אחרי שנים רבות שבהן נאבק באיסורים שונים שהגבילו את יצירתו, הצליח אייפמן לבסס את הלהקה, המונה היום כ-60 רקדנים, והקים מרכז יצירה משלו, הפועל בעיר סנט פטרסבורג. זו הלהקה היחידה הפועלת היום ברוסיה שיכולה להפיק שתי בכורות בשנה. מאז 1990 מסיירת הלהקה באסיה, גרמניה, אנגליה, דרום אפריקה, פולין, ספרד, אוסטריה, צרפת וארצות הברית. בשנת 2000 צירף בלט הבולשוי במוסקבה את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע של הלהקה.
לעמוד המופע

עבור לתוכן העמוד