בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

עונה חדשה, מנהל חדש וזמרים חדשים לאופרה סטודיו

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

עונה חדשה, מנהל חדש וזמרים חדשים לאופרה סטודיו

עונה חדשה, מנהל חדש וזמרים חדשים לאופרה סטודיו
התוכנית לזמרים צעירים של האופרה הישראלית

 

בראשית חודש ספטמבר תחל שנת הפעילות התשיעית של "האופרה סטודיו", התוכנית לזמרים צעירים של האופרה הישראלית.
החל מעונה זו המנהל המוסיקלי של האופרה סטודיו הוא דוד זבה, אחד המוסיקאים הישראלים המוכשרים ביותר שעובד כמנצח, פסנתרן וזמר עם כל הגופים המוסיקליים המובילים בארץ וכבר ניצח על הפקות אופרה באופרה הישראלית.
בעונה הקרובה מתוכננות לזמרי האופרה סטודיו מגוון גדול של פעילויות כולל קונצרטים עם התזמורת הקאמרית הישראלית, תזמורת סימפונט רעננה וכן מגוון קונצרטים והפקות בכל רחבי הארץ.

האופרה סטודיו הוא בית ספר עיוני/מעשי לזמרי אופרה ישראלים שסיימו את לימודיהם באקדמיה למוסיקה מוכרת ונמצאים על סף ראשית הקריירה שלהם. בדומה לתוכניות דומות המתקיימות בבתי אופרה שונים ברחבי העולם (פריס, אמסטרדם, מינכן, קופנהגן, סיאטל, יוסטון ועוד), מתקבלים לאופרה סטודיו זמרי אופרה הנבחרים בקפידה מבין עשרות מועמדים כאשר המטרה היא להכשיר אותם, במשך שנתיים של עבודה עיונית ומעשית אינטנסיבית ביותר, לקראת קריירה אופראית.
המטרה המרכזית של האופרה סטודיו היא לטפח עתודה אופראית ולעזור לזמרים צעירים לעבוד במקצוע שלהם. כיוון שמדובר בתוכנית לימודים/התנסות לזמרים שכבר סיימו את לימודי הבסיס האקדמיים שלהם, תוכניות הלימוד באופרה סטודיו מבוססות על הרחבת הניסיון והקניית ידע מוסיקלי/דרמטי ברמה האישית ובעיקר על התנסות בעבודה אופראית כאנסמבל. במהלך השנתיים בהם נמצאים הזמרים באופרה סטודיו הם לומדים ומתנסים בפנים השונים של אמנות האופרה, שאת חלקם הגדול הם רוכשים לראשונה במסגרת התוכנית, ומתנסים בהופעות שונות בפני קהל באופן קבוע.
המשתתפים בתוכנית האופרה סטודיו מתקבלים לאחר תהליך אודיציות ארוך וממושך במסגרתו נבחנים בשלב הראשון כשבעים תלמידים ולאחר מכן נותרים בשלב השני בין 10 ל-15 מועמדים מהם נבחרים הזמרים הצעירים המשתתפים בתוכנית. האודיציות פתוחות לכל זמר אופרה ישראלי מעוניין ובמהלכן על הזמר או הזמרת לשיר מספר אריות אופראיות בפני צוות הבוחנים. אלו שעוברי לשלב השני עובדים יחדיו במשך יומיים מרוכזים בהם נבחנת לא רק הרמה הקולית של הזמרים הצעירים אלא גם היכולת שלהם לעבוד כקבוצה, ומידת הגמישות של כל זמר וזמרת בעבודה האופראית. צוות הבוחנים כולל את מנכ"ל האופרה הישראלית, המנהל האמנותי של האופרה סטודיו, המתאם האמנותי של האופרה הישראלית וחברי הצוות המוסיקלי של האופרה הישראלית.
זמרי האופרה סטודיו מופיעים בדרך קבע בהפקות האופרה הישראלית הן בזמן לימודים באופרה סטודיו והן עם תום השתייכותם לתוכנית. כל אחד מהזמרים שהיו חברים בתוכנית הופיע כבר מספר פעמים רב בהפקות האופרה הישראלית בתפקידים משניים וראשיים גם יחד. בשמונה השנים הראשונות לקיומה של תוכנית אופרה סטודיו הופיעו 30 הזמרים שהשתתפו בתוכנית בכ-80 תפקידים בהפקות האופרה הישראלית וכן השתתפו במספר רב של קונצרטים והופעות ברפרטואר אופראי נרחב ביותר.

האופרה סטודיו נתמך על ידי קרן משפחת צבי ועפרה מיתר, ליאורה גולדמן לזכרה של אמה, אהובה (לילי) גולדמן, רחל ובני בירמן, קרן משפחת קאהן לסיוע הומניטרי, קרן התרבות אמריקה-ישראל ובנק לאומי.

הזמרים שנבחרו להשתתף בתוכנית האופרה סטודיו בשנת 2008/09 הם:
רינת גולדמן, ליליה גרצובה, מימה מילוא, שירה שפיר, סופרן; לימור אילן, איילה צימבלר, מצו-סופרן; יאיר גורן, בריטון. מריה ניקיטין היא הפסנתרנית של האופרה סטודיו.
זמרים נספחים בשנה זו: אלכסנדרה פלקובסקי, סופרן; זוהר אגמון, מצו סופרן.

 

דוד זבה, מנצח, פסנתרן, מתרגם וזמר, נולד בישראל. הוא בעל תואר מאסטר בקומפוזיציה ובזמרה בהצטיינות יתרה מהאקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בתל אביב. כתב מוסיקה ועיבודים לתיאטרון, למקהלות ולתזמורות, שר תפקידי סולו באורטוריות ואופרות עם רוב התזמורות בארץ. זכה במלגות קרן-שרת, קרן "מוסט" והאופרה הישראלית, המכון הישראלי לאומנות הזמרה ובמקום ראשון בתחרות האקדמיה בזמרה. לימד זמרה בבית הספר לשירת המקהלה ובתיכון אלון. השתתף בהפקות רבות של האופרה הישראלית כפסנתרן, סולן ומתרגם. בין תרגומיו לאופרה תרגומים לכיתוביות של עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני (וייל) ובילי באד (בריטן), תרגומים לשירה על הבמה של העטלף (י. שטראוס), חליל הקסם (מוצרט) והמבול של נח (בריטן) ותרגומים/עיבודים לשירה על הבמה להפקות הקהילתיות של האופרה הישראלית של כרמן (ביזה), הספר מסוויליה (רוסיני), סינדרלה (רוסיני) ושיקוי האהבה (דוניצטי). הופיע בביצועי בכורה ובהקלטות של אופרות מקוריות. השתתף כקורפטיטור בפסטיבל "מוסיקה טיצ'ינו" בשוויץ. השתתף בסיורי קונצרטים רבים ופסטיבלים בינלאומיים כזמר, פסנתרן ומנצח. היה בין מייסדיי להקת "אופרה אחרת", זכה לשבחי הביקורות, וכיהן כמנהל המוסיקלי שלה.
היה המנהל המוסיקלי, המתרגם והמעבד והשתתף במספר פרוייקטים של האופרה הישראלית בקהילה – הפקות קהילתיות של אופרות בשילוב אוכלוסיה מקומית ברמלה, אשקלון, ירושלים, נתניה, שכונת התקווה, נווה אליעזר, עפולה, רמלה ועוד. כיום מכהן כמנצח הבית של תזמורת סימפונט רעננה, מנצח על קונצרטים רבים באופרה הישראלית, מנהל מוסיקלי ומנצח של שלוש מקהלות, מנהל סדנת האופרה של האקדמיה בירושלים ומרבה להשתתף בפסטיבלי מקהלות בעולם, להופיע בקונצרטים והקלטות כפסנתרן, זמר ומנצח. מזה שנתיים מרבה להופיע בפרודיה מוסיקלית מפרי עטו: אופרה בטירוף, מופע יחיד בליווי הפסנתרנית אירית רוב.
דוד זבה הוא המנהל המוסיקלי של האופרה סטודיו של האופרה הישראלית החל מעונת 2008/2009.
באופרה הישראלית ניצח על חליל הקסם (מוצרט), לה טרוויאטה (ורדי), מנון לסקו (פוצ'יני), סינדרלה (רוסיני) ושיקוי האהבה (דוניצטי).
 

עבור לתוכן העמוד