בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

עונת המוסיקה 2008/09 באופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

עונת המוסיקה 2008/09 באופרה הישראלית

עונת המוסיקה 2008/09 באופרה הישראלית
9 סדרות, 50 תוכניות שונות, 110 קונצרטים,
5 תזמורות, 10 מקהלות, 12 מנצחים, 130 סולנים, פסטיבל בינלאומי ולמעלה מ- 300 יצירות

דניאל ברנבוים ולה סקאלה, רביעיית אמרסון, פנחס צוקרמן
מתיאוס פסיון, אליהו, ג'אז והחיפושיות
ורדי, באך, בטהובן, פיאצולה, חג'ידקיס, שופן, סשה ארגוב

האופרה הישראלית גאה להציג את עונת המוסיקה הקרובה בבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה – עונה של אינספור קונצרטים למגוון קהלים רחב. האופרה הישראלית מציעה בעונה זו 9 סדרות שונות שבמסגרתן יופיעו על במת המשכן מספר רב של מוסיקאים ישראלים ובינלאומיים בשלל תוכניות ויבצעו למעלה מ-300 יצירות שחובקות את מכלול הספרות המוסיקלית מהבארוק ועד למוסיקה של המאה ה-21 ושל ימינו אנו.

200 שנה להולדתו של פליקס מנדלסון
בשנה הקרובה יחגוג עולם המוסיקה 200 שנה להולדתו של המלחין פליקס מנדלסון ויצירותיו יעמדו במוקד סדרות המוסיקה של האופרה הישראלית בעונה זו. בסדרה הווקאלית תבוצע הסימפוניה השנייה של מנדלסון ("שיר תהילה", 4.12.08), אחת מיצירותיו החשובות של המלחין שלא בוצעה בארץ מזה זמן רב. כמו כן תבוצע האורטוריה "אליהו" (2.6.09). בסדרה הסימפונית יוקדש קונצרט ליצירות מנדלסון ובו תבצע התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון את הסימפוניה הרביעית של המלחין וכן את הקונצ'רטו לכינור, הקונצ'רטו לשני פסנתרים ואת תהילים מ"ב של המלחין (14.1.09). בסדרה "צלילי קסם" עם ניצה שאול תוקדש אחת התוכניות לסיפור ילדותו של מנדלסון (5-7.5.09). כמו כן ניתן יהיה ליהנות מהמוסיקה של מנדלסון בעונה הקרובה במשכן בהופעת בלט מונטה קרלו במסגרת הסדרה מחול במשכן. להקת בלט חשובה זו תבצע את "החלום", עיבוד מיוחד ל"חלום ליל קיץ" של שקספיר למוסיקה של מנדלסון (16-17.6.09).

הרקויאם של ורדי בביצוע לה סקאלה ממילנו בניצוחו של דניאל ברנבוים
במסגרת חגיגות ה-100 לעיר תל-אביב יפו, מארחת האופרה הישראלית את בית האופרה "לה סקאלה" ממילנו בניצוחו של דניאל ברנבוים בתל-אביב. במסגרת ביקור זה, יתקיים ב-16 ביוני קונצרט חד פעמי של הרקויאם של ורדי בביצוע המקהלה, התזמורת והסולנים של הלה סקאלה בניצוחו של דניאל ברנבוים, מנצחה הראשי של לה סקאלה. הקונצרט יתקיים תחת כפת השמיים בגני יהשוע (16.7.09).

הסדרה הווקאלית  - בין באך למנדלסון
במסגרת הסדרה הליטורגית-ווקאלית המתקיימת כבר שנים רבות בשיתוף עם התזמורת הסימפונית ירושלים- רשות השידור, יתקיימו השנה שלושה קונצרטים במסגרתם תבוצענה ארבע יצירות חשובות מהרפרטואר הליטורגי/ווקאלי בביצוע מנצחים, סולנים ומקהלות מהארץ ומחו"ל. במרכז הסדרה השנה הקשר ההדוק בין מנדלסון ובאך. הסדרה תפתח בביצוע הסימפוניה השנייה של מנדלסון ("שיר תהילה") הכתובה לתזמורת, מקהלה ושלושה סולנים (שתי זמרות סופרן וטנור). בתוכנית ינוגן גם ה"מגניפיקט" של באך. על קונצרט זה ינצח סטנלי ספרבר וישתתפו בו הסולנים הישראלים מירלה גרדינרו, נעה דנון, רינת גולדמן, אלון הררי, פליקס ליבשיץ ונח בריגר. בהמשך הסדרה ינצח ליאון בוטשיין, המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית ירושלים, על שתי אורטוריות מהחשובות ברפרטואר- ה"מתיאוס פסיון" מאת באך ו"אליהו" מאת מנדלסון. בביצוע ה"מתיאוס פסיון" תשתתף מקהלת "יאונה מוזיקה" מוילניוס ובביצוע "אליהו" תשתתף המקהלה הפילהרמונית תל-אביב. בשתי היצירות יופיעו סולנים בינלאומיים לצד סולנים ישראלים (קונצרט ראשון- 4.12.08).

הסדרה הקלאסית הקלה – ורדי, ביזה, מוריקונה, נינו רוטה, נעמי שמר, יוני רכטר וזעירא
הסדרה הקלאסית הקלה, עם התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור, ממשיכה זו השנה השנייה ברציפות עם יצירות קלילות ואהובות מז'אנרים שונים ובהרכבים מיוחדים. קונצרט הפתיחה בניצוחו של ישי שטקלר, מנצח מקהלת האופרה הישראלית, יוקדש ללהיטי מקהלות מעולם האופרה ("נבוקו", "לה טרוויאטה", "מאדאם בטרפליי", "הטרובדור", "משה במצרים", "כרמן" ועוד), בהשתתפות מקהלת האופרה הישראלית וסולני אופרה ישראלים. בהמשך הסדרה ינצח עומר מ. ולבר, מנצח הבית של האופרה הישראלית, על קונצרט של מוסיקה שנכתבה לסרטים ובו מוסיקה של גדולי המלחינים לקולנוע כמו מוריקונה ("הטוב הרע והמכוער"), רוטה ("הסנדק", "לה סטראדה"), לגרנד ("מטריות שרבורג") ומלחינים נוספים. בקונצרט נוסף בניצוחו של דורון סלומון עם נעם בוכמן, החלילן הראשי של התזמורת הסימפונית ירושלים, יבוצעו עיבודים לחליל ותזמורת של נכסי צאן ברזל בזמר הישראלי ובהם: "עטור מצחך", "השמלה הסגולה", "החליל", "חופים", "היו לילות", "חורשת האקליפטוס" ועוד. הסדרה תסתיים בקונצרט בהשתתפות תזמורת סימפונט רעננה בניצוחו של עומר מ. ולבר ובו – קטעי מוסיקה פופולריים שילוו במופע קרקס מרהיב ועוצר נשימה (קונצרט ראשון- 18.12.08).

מוסיקאים גדולים במשכן – רביעיית אמרסון ,פנחס צוקרמן, זוכי תחרות רובינשטיין
הסדרה היוקרתית "מוסיקאים גדולים במשכן" חוזרת למשכן לאחר היעדרות של מספר שנים עם שלושה קונצרטים שבמרכזם מוסיקאים קלאסיים מהמובילים בעולם כיום. אורחי הסדרה: רביעיית אמרסון, רביעיית המיתרים החשובה והמובילה בעולם כיום, שתבצע רביעיות מאת שוברט ושוסטקוביץ', הכנר פנחס צוקרמן יופיע לראשונה על במת המשכן ביחד עם "הנגנים הקאמריים" של צוקרמן, אחד מהרכבי המוסיקה הקאמרית החשובים בעולם כיום, והם יבצעו יצירות מאת מוצרט וברהמס. צ'ינג-יון הו מטייפה ורומן רבינוביץ' הישראלי, שני הפסנתרנים שזכו במקום השני בתחרות הפסנתר האחרונה ע"ש ארתור רובינשטיין, יבצעו רסיטל משותף בו כל פסנתרן ינגן יצירות סולו ויחדיו הם ינגנו יצירות בארבע ידיים (קונצרט ראשון- 10.1.09).

פסטיבל "קלאסי עולמי" – עם נגיעה יהודית, אמנים צעירים מספרד וסלובניה לצד המוסיקה של החזן סלומון זולצר (3-4.10.08)
פסטיבל "קלאסי עולמי" במשכן חוזר זו השנה השנייה לבמת האופרה הישראלית, בין ראש השנה ליום הכיפורים בשלושה קונצרטים שבכל אחד מהם נגיעה למוסיקה יהודית. במרכז הפסטיבל הופעת הבכורה בארץ של מקהלת "קנטורל" מוינה בניצוחו של רמי לנגר. האנסמבל מתמקד בביצוע יצירות מקהלתיות. בארץ יתמקד בקשר המוסיקלי המרתק בין פרנץ שוברט לחזן ולמלחין הנודע סלומון זולצר. המקהלה תבצע יצירות מקהלתיות של שוברט לצד יצירות של זולצר עצמו כמו "אדון עולם", "מה טובו", "עץ חיים" ועוד. שני קונצרטים בפסטיבל יוקדשו לאמנים צעירים שכוכבם דורך כיום בעולם המוסיקה הקלאסית: הכנרת הסלובנית הצעירה אניה בוקוביץ', המשלבת  מוסיקה קלאסית ומוסיקה קלאסית קלה. בפסטיבל תבצע בוקוביץ' תוכנית ובה יצירות של מלחינים סלובניים וכן מיצירות סטרווינסקי, פיאצולה ואפילו גרשווין. מספרד יגיע זמר הבריטון הספרדי הצעיר לואיז אלברטו ללנצה עם תוכנית מיוחדת המוקדשת למיטב המסורת של הסרסואלה הספרדית כולל מבחר שירים בלדינו.

הסדרה הסימפונית – דן אטינגר מוביל את התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון (קונצרט ראשון- 15.9.08)
בסדרה הסימפונית של תזמורת האופרה והתזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון, יתקיימו העונה שישה קונצרטים. זוהי עונתה ה-20 של התזמורת ובמהלכה תבצע התזמורת ממיטב הרפרטואר הסימפוני המוכר והאהוב כולל הסימפוניה השלישית של ברהמס, הסימפוניה השביעית של בטהובן, הסימפוניה הרביעית של מנדלסון, קונצ'רטו לתזמורת של ברטוק, "ציפור האש" של סטרווינסקי, "רפסודיה ספרדית" של רוול, ה"רקויאם" של ורדי ועוד. דן אטינגר, המנהל המוסיקלי של התזמורת, ינצח על ארבעה מהקונצרטים ובאחרים יובילו את התזמורת  מנדי רודן ואשר פיש, שהיו מנהלים מוסיקליים של התזמורת בעבר. בין הסולנים: חן הלוי (קלרנית), להקת המחול נדין בומר, מקהלת האופרה הממלכתית מטבילסי, דואו סילבר גרבורג ועוד.

כמו כן העונה תתקיימנה הסדרות היוקרתיות של המשכן לאמנויות הבמה: הסדרה הותיקה והפופולארית "שבת של זהב" בבקרי שבת- קונצרטים עם תלבושות ססגוניות בבימוי ובליווי פסנתר הנחייה (קונצרט ראשון- 20.9.08);   
סדרת "צלילי קסם" עם ניצה שאול חוויה תיאטרונית קלאסית בגובה עיני הילדים על ילדותם של גדולי המלחינים בעולם עם רקדנים, נגנים ותלבושות (מופע ראשון- 28.10.08); סדרת "שעת אופרה לילדים" המגישה אופרות קלאסיות בעיבוד מיוחד לילדים ובעברית (מופע ראשון- 2.9.08); וסדרת הג'אז במשכן- "ג'אז פלוס" שמביאה לארץ את גדולי נגני הג'אז מהעולם (מופע ראשון- 21.11.08).

אירועים מיוחדים
במהלך העונה מתקיימים עוד קונצרטים ואירועים מיוחדים בבית האופרה. בין התוכניות לעונה הקרובה: "לילה לבן" באופרה – קונצרט החצות המסורתי של האופרה הישראלית במסגרת לילה לבן, "אופרטה בריבוע"– בית האופרטה הממלכתי מבודפשט שב ארצה בחגיגת אופרטה צבעונית וסוחפת, "חגיגת פוצ'יני"– קונצרט מיוחד לרגל הענקת פרס מטעם ארגון פוצ'יני הבינלאומי לאופרה הישראלית, קונצרטי קיץ ברחבת המשכן – קונצרטי אופרה ומוסיקה קלה ברחבת המשכן לאמנויות הבמה בחודשי הקיץ וקונצרטים ברחבי הארץ- הכנסייה המורמונית ירושלים, המלון הסקוטי בטבריה, מצפה הימים ועוד.


 

 


 

עבור לתוכן העמוד