בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

יבגני אונייגין שבה לאופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

יבגני אונייגין שבה לאופרה הישראלית

 

יבגני אונייגין – האופרה הרוסית מאת צ'ייקובסקי, עפ"י פושקין, בניצוחו של דמיטרי יורובסקי
בהפקת האופרה הישראלית
שבה לבמת האופרה הישראלית
בבימויו של ז'אן קלוד אוברה

הצגה ראשונה ב-24.6.08


הפקת האופרה הישראלית יבגני אונייגין, האופרה הרוסית הפופולרית והאהובה מאת פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי לפי הפואמה של פושקין, אשר זכתה להצלחה גדולה בקרב הביקורת והקהל לפני חמש שנים, שבה לבמת האופרה הישראלית. על ההפקה, בבימויו של ז'אן קלוד אוברה ותפאורה של אלכסנדר ליסיאנסקי, ינצח המנצח הרוסי דמיטרי יורובסקי. על חלק מההצגות ינצח ישי שטקלר, מנצח מקהלת האופרה הישראלית.
"יבגני אונייגין" היא יצירת מופת אופראית במלוא מובן המלה, שילוב מרתק של מוסיקה ודרמה שבמרכזה דמויות מורכבות ומעניינות שהעלילה הפתלתלה מביאה את כולן לגורל מר ואכזר.
הצגה ראשונה 24 ביוני 2008.


זמרי אופרה מובילים
בהפקת יבגני אונייגין ישיר את התפקיד הראשי זמר הבריטון הקנדי הנודע ברט פולגאטו, המופיע בקביעות בבתי האופרה החשובים בעולם בהופעת הבכורה שלו בארץ. בחלק מההצגות יבצע את התפקיד זמר הבריטון מבלורוסיה, ולדימיר פטרוב, ששר כבר את התפקיד הזה ותפקידים נוספים באופרה הישראלית. בתפקיד טטיאנה תתחלקנה שתי זמרות הסופרן המובילות של האופרה הישראלית – לריסה טטוייב ואירה ברטמן אשר הופיעו יחדיו על הבמה בהפקת מסע אל תום האלף שהאופרה הישראלית העלתה ברומא. לריסה טטוייב שרה עשרות תפקידים ראשיים באופרה הישראלית כולל בעונה זו התפקיד הראשי במאדאם בטרפליי. גם אירה ברטמן שרה תפקידים ראשיים רבים בהפקות האופרה הישראלית כולל התפקיד הראשי ברוסלקה ועוד. בתפקיד לנסקי, ידידו של אונייגין, יופיע זמר הטנור הרוסי הנודע ויקטור לוטסיוק, מבכירי זמרי בית האופרה קירוב בסט. פטרבורג שכבר הופיע בתפקיד הנסיך ברוסלקה באופרה הישראלית. בחלק מההופעות ישיר את התפקיד זמר הטנור הישראלי פליקס ליבשיץ שהופיע באינספור תפקידים על במת האופרה הישראלית. בתפקיד אולגה מופיעה זמרת המצו סופרן האמריקאית הצעירה סשה קוק, המופיעה בעונה זו בתפקידים רבים על במת המטרופוליטן אופרה בניו יורק וזו לה הופעתה הראשונה באופרה הישראלית. בחלק מההופעות תשיר את התפקיד זמרת המצו סופרן הישראלית הצעירה אלכסנדרה שבת שכבר הופיעה על במת האופרה הישראלית בין השאר בתפקיד השנאה בארמיד סבטלנה סנדלר, ששרה השנה בהצלחה רבה את סוזוקי במאדאם בטרפליי ואת צ'קה ב"לה ג'וקונדה", מגלמת את תפקיד האומנת פיליפייבנה, תמר זוהר שרה את תפקיד לרינה ועוד מופיעים בהפקה הזמרים הישראלים ולדימיר בראון שהופיע בתפקידים רבים על במת האופרה הישראלית בתפקיד גרמין, בתפקיד טריקה  יופיע יותם כהן שהופיע לאחרונה באופרה הישראלית בתפקיד פינקרטון במאדאם בטרפליי, אלכסיי קנוניקוף בתפקיד הקפטן ונח בריגר בתפקיד זרצקי.
 
על תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ינצח דמיטרי יורובסקי, ממנצחי האופרה הצעירים הבולטים בעולם כיום. יורובסקי, הבן הצעיר במשפחת המוסיקאים הרוסית-יהודית הנודעת שהקימה דורות של מנצחים רוסיים חשובים, מתגורר בגרמניה ומנצח בקביעות על תזמורות ובתי אופרה חשובים בכל רחבי אירופה ובעיקר בגרמניה ובאיטליה כולל בברלין, פלרמו, פרמה,רומא, גנואה, ולנסיה, פרמה, ווקספורד ועוד אינספור תזמורות סימפוניות וקאמריות. על חלק מההצגות ינצח ישי שטקלר, מנצח מקהלת האופרה הישראלית. עוד משתתפת בהפקה מקהלת האופרה הישראלית
 
יבגני אונייגין – מפואמה לאופרה
"יבגני אונייגין" היא אחת האופרות המופלאות ברפרטואר, סיפור אהבה נוגע ללב המסתיים באופן טרגי. האופרה מבוססת על הפואמה של פושקין. במרכזה של יצירתו של צ'ייקובסקי דמותה של טטיאנה, בת כפר צעירה ונאיבית הלומדת בתקופה קצרה למדי את משמעות האהבה, האכזבה וההשלמה עם גורל שאי אפשר לברוח ממנו.
ב"יבגני אונייגין", מתאהבת טטיאנה, הגיבורה הראשית באונייגין, גבר זר המגיע לבקר באחוזת משפחתה. באריית המכתב המפורסמת, היא מנסה להתוודות במכתב על אהבתה אליו, ומבקשת מאונייגין כי יפגוש אותה למחרת היום בכדי לקבל את תשובתו. לאכזבתה המפגש בין ביניהםהוא קצר, חד וכואב. אונייגין, בחוסר אכפתיות ורגישות ובנימוס קר מתייחס בביטול לטטיאנה ורגשותיה העזים. הוא  אינו מעוניין בה  ומסביר לה כי היחסים ביניהם יכולים להסתכם ביחסי אח ואחות. ליבה של טטיאנה נשבר, ואת הפצע לא ניתן יהיה לרפא.
כעבור מספר שנים, מגיע אונייגין לארמון מפואר בסט. פטרבורג שם מתקיים נשף בביתו של הנסיך גרמין המבוגר ואשתו הצעירה, הלא היא טטיאנה היפה והזוהרת. כאשר רואה אותה, אונייגין מבין לפתע את היהירות הרבה בה נהג בפגישה הראשונה ביניהם. מעבר לכך הוא מבין עד כמה הוא אוהב אותה. אונייגין מבקש מטטיאנה כי תפגוש אותו בארבע עיניים. טטיאנה מגיעה ושומעת בפעם הראשונה כי הגבר בו התאהבה ממבט ראשון עתה מאוהב בה בעצמו. אבל היא מבהירה לו שמאחר והיא נשואה כל מה שרצתה שיהיה ביניהם, אינו יכול  להתקיים. אבל אונייגין אינו מרפה ולבסוף זוכה לוידוי קורע לב ומרגש מפיה של טטיאנה האומרת כי אכן היא אוהבת אותו, כי תמיד אהבה אותו וכי תאהב אותו לעד ושום דבר לא יוכל לשנות זאת, אך כעת מאוחר מדי. היא משלחת את אונייגין מביתה ביודעה אולי בפעם הראשונה בחייה כי אהבת נעוריה שניצתה לפני שנים רבות היתה אכן אהבת אמת שלעולם לא תוכל להתממש.

יבגני אונייגין האופרה הפופולרית ביותר של צ'ייקובסקי במערב
צ'ייקובסקי כתב מוסיקה נפלאה בז'אנרים רבים אבל הוא הפליא ליצור לבמה הלירית, בין אם לבלט הקלאסי ("מפצח האגוזים", "אגם הברבורים" ו"היפהפייה הנמה") ובין אם לבמת האופרה ("פיק דאם", "מזפה", "הבתולה מאורלאן" וכמובן "יבגני אונייגין"). "יבגני אונייגין" היא האופרה היחידה של צ'ייקובסקי שמצאה לה בית של קבע בבתי האופרה בכל רחבי העולם. האופרות האחרות שלו, למרות שהן מרתקות ומופלאות לא פחות, מבוצעות אמנם במערב, אך בתדירות פחותה.

אלכסנדר פושקין –יבגני אונייגין של פושקין: הרומן הרוסי המודרני הראשון
יצירתו הספרותית של אלכסנדר פושקין (18799-1837) הציתה את דמיונם של מלחינים רבים ברוסיה ומחוצה לה. כיום קיימות יותר ממאה אופרות שחוברו לפי הטקסטים של פושקין. המפורסמות שבהן הן: יבגני אונייגין, מזפה ופיק דאם של צ'ייקובסקי, רוסלן ולודמילה מאת גלינקה, אורח האבן (עיבוד לאגדת דון ז'ואן) ורוסלקה מאת דרגומיז'סקי ומוצרט וסלייריו הצאר סולטן מאת רימסקי-קורסקו, בנוסף לעוד כעשרים מלחינים שהשתמשו בה כבסיס לאופרה ובהם  שוסטקוביץ'. רוב המלחינים שהשתמשו בסיפוריו של פושקין היו רוסים, אך היו גם מלחינים מערביים שהלחינו את פושקין כמו, מליפיירו שחיבר גם הוא נוסח ל"אורח האבן". יצירתו המרכזית והאהובה היא יבגני אונייגין אותה אהב אף הוא במיוחד. גם ברוסיה וגם מחוצה לה כינו אותה "הרומן הרוסי המודרני הראשון". אין זה רומן רגיל. פושקין חיבר את הסיפור כרומן מחורז ובו שמונה פרקים, כשבכל פרק חמישים בתים בני 14 שורות כל אחד, סך הכל 5,600 שורות. ביצירה זו כותב פושקין לא רק על הגיבורים אונייגין, טטיאנה אולגה ולנסקי המוכרים מהאופרה של צ'ייקובסקי אלא גם על עצמו ועל המוזה שלו. פושקין עצמו ממלא ביצירה זו תפקיד משולש - המספר, חברו של הגיבור ודמות בעלת ישות עצמית משלה. 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד