בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

מחול במשכן עונת 08-09

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

מחול במשכן עונת 08-09

"מחול במשכן"
עונת 2009-2008

סדרת המחול הבינלאומית היחידה בישראל:

 עונה של כוכבים: "לה לה יומן סטפס" מקנדה, בלט מונטה קרלו מארה"ב, להקתו של חופש שכטר הישראלי מלונדון, אלווין איילי מארה"ב, טניה פרז סאלאס ממקסיקו, סידר לייק מארה"ב, בוריס אייפמן מרוסיה, להקת המחול דניאל עזרלו מאיטליה ולהקת מומיקס מארה"ב


סדרת "מחול במשכן" של האופרה הישראלית – סדרת המחול הבינלאומית היחידה בישראל תארח בעונה הבאה תשע להקות ב-11 תוכניות שבראשן גדולי יוצרי המחול הבינלאומי. בין היוצרים שיתארחו אדוארד לוק, ז'אן כריסטוף מאיו, טניה פרז סאלאס, אלווין איילי, בוריס אייפמן, דניאל עזרלו, חופש שכטר, מוריס בז'אר, טויילה ת'ארפ ועוד. עונה מגוונת המכילה את כל צבעי הקשת של עולם המחול, מקלאסי דרך הניאו קלאסי למחול בן זמננו. מצד אחד ישובו יוצרים ותיקים שחוזרים ארצה כמו אלווין איילי, דניאל עזרלו, אדוארד לוק ובוריס אייפמן ומצד שני יוצרים שהם הדבר החם בסצנת המחול הבינלאומית כיום כמו: טניה פרז סאלאס והיוצר הישראלי המסקרן חופש שכטר הפועל כיום בבריטניה. היצירות שתועלינה ילווו במגוון צלילים למוסיקות של מנדלסון, הביטלס, באך, אלאניס מוריסט, סטרווינסקי, U2, צ'ייקובסקי, לולי, רחמנינוב, ארוו פארט, הנדל, ויוולדי, גורן ברגוביץ' ועוד. חלק מהמופעים יתקיימו במסגרת פסטיבל תל אביב דאנס למחול בשיתוף סוזן דלל.

ואלה הלהקות על פי סדר הופעתן:

להקת המחול אלווין איילי מארה"ב

להקת המחול הנודעת של הכוריאוגרף האגדי אלווין איילי תגיע לישראל לאחר שנים רבות שלא ביקרה בארץ ותציג ערב מלא ובו שלוש יצירות.
אלווין איילי נפטר ממחלת האיידס בשנת 1989. להקתו נחשבת עד היום לאחת החשובות בעולם והיא פועלת ברוחו של איילי ומעלה את הרפרטואר שלו לצד יצירות של כוריאוגרפים חשובים אחרים. איילי הקים את להקתו בשנת 1958 מתוך הצורך למצוא מסגרת מחול לרקדנים ויוצרים שחורים שלא מצאו מקומם בלהקות השונות בגלל מוצאם וצבע עורם השונה. כמו רבים מן היוצרים האפרו אמריקאים ניסה איילי להציג ולייצג ביצירותיו את הגזע אליו השתייך.
בילדותו חווה גזענות והנושא הנחה את עבודותיו. הוא חיפש רקדנים  שאישיותם האינדיווידואלית נותנת משמעות לריקוד. הלהקה הופיעה ברחבי העולם, זכתה בפרסים רבים ועד היום הרפרטואר שלה נרקד על ידי להקות מחול חשובות בכל העולם.
שלוש העבודות שתועלינה הן: "התגלות", אחת מיצירותיו החשובות והאהובות של אלווין איילי משנת 1960 למוסיקה מסורתית, "ציפור האש", עבודה שיצר מוריס בז'אר בשנת 1970 למוסיקה של איגור סטרווינסקי ו"הקטע המוזהב", לכוריאוגרפיה של טווילה ת'ארפ ומוסיקה של דיוויד ביירן .
"חגיגה על הבמה... להקת המחול המודרני מניו יורק משלבת בהופעותיה את תרבות הפופ של ימינו עם כישרון אמנותי עמוק" (שיקגו טיימס)
ספטמבר 2008

 להקת המחול של דניאל עזרלו מאיטליה

היוצר האמריקאי דניאל עזרלו מגיע לישראל עם להקתו האיטלקית ועם המופע Why"" למוסיקה של הביטלס, אלאניס מוריסט, יו 2 , ביג בד וודו דדי ואחרים.  העבודה משלבת אפקטים מיוחדים וסרטי וידיאו ומשקפת את החיפוש העצמי עליו מתבסס המחול של עזרלו והאמונה ש"החיים הם כמו קליידוסקופ מופלא המורכב מאלפי פעולות פשוטות שכולם עושים". על עבודה זו כתבו המבקרים באיטליה:" קצב מרתק, מלא אדרנלין ואנרגיה בתוך זרם דימויים וקטעי מוסיקה המתחלפים בקצב מהיר. עזרלו מעניק לנו את אחד המופעים המוצלחים ביותר שלו." ("קורירה דה לה סרה"). "מחול שהוא קסם טהור. כשדניאל עזרלו יוצר ורוקד הוא מפתה ולוכד אותנו בסגנונו הייחודי."( צ'אי).
ספטמבר 2008

להקת המחול "סידר לייק" מניו יורק

הופעת בכורה בישראל ללהקת המחול האמריקאית הצעירה בניהולו האמנותי של בנוואה-סוואן פאופר. הלהקה שנוסדה בשנת 2003 נחשבת לפורצת דרך וחדשנית ומייחסת חשיבות רבה לביצוע עבודות של כוריאוגרפים מרחבי העולם. הלהקה מציגה בלט מודרני, תנועה אתלטית וסגנונות מגוונים המשולבים במולטי מדיה. לאחרונה העלתה הלהקה עבודה של אוהד נהרין לאחר שעבד עם הרקדנים תקופה ארוכה על שפת התנועה שלו "גאגא".
עוד העלתה הלהקה יצירות של אנג'לאן פרלז'וקאז', ג'אקופו גודאני, אדוארד לינק ואחרים. על הלהקה נכתב בניו יורק טיימס: "מחול שמקפיץ את הצופים מתוך מושביהם. 16 רקדנים- כולם נפלאים , מלאי אנרגיה ומדוייקים". בישראל תבצע הלהקה שלוש עבודות: "פולחן" גירסה מיוחדת לפולחן האביב למוסיקה של סטרווינסקי ולכוריאוגרפיה של סטיג'ן סליס, "10 דואטים על מוטיב של הצלה" למוסיקה של קליף מרטינז וכוריאוגרפיה של קריסטל פייט ו"יום ראשון, פעם נוספת" למוסיקה של באך וכוריאוגרפיה של ג'ו סטרומגרן.
אוקטובר 2008
המופע יוצג במסגרת תל  אביב דאנס למחול

להקת המחול טניה פרז סאלאס ממקסיקו

ביקור ראשון בישראל ללהקתה של טניה פרז סאלאס מי שנחשבת לנציגה החשובה של המחול העכשווי של אמריקה הלטינית ולאחת הכוריאוגרפיות החמות בעולם כיום. הלהקה שבסיסה הוא במקסיקו פרצה בשנים האחרונות לעולם המחול הבינלאומי. טניה פרז סאלאס למדה מחול אצל חבייר פרנסיס מחשובי הכוריאוגרפים במקסיקו ועבדה גם כשחקנית בקולנוע ובתיאטרון. עבודותיה מושפעות ממדיות אלה כמו גם מאהבתה לספרות ופילוסופיה. בשנת 1994 ייסדה את להקתה שכבשה בסערה את אמריקה הלטינית ומאוחר יותר זכתה להצלחות במקומות אחרים בעולם. בעקבות ההופעה בביאנלה למחול בליון נכתב כי "פרז היא הפתעה סנסציונית", הלהקה הוזמנה להופיע בפסטיבל ג'ייקוב פילו" בניו יורק, בפסטיבל האביב של ניו יורק ועוד. על עבודתה נכתב ב"בוסטון גלוב: "יצירתה מהפנטת מבחינה חזותית, חושנית ללא בושה, ארוטית ואנושית עד כאב". בישראל תעלה שלוש יצירות: "השעות", "אנאביוסיס" ו"מים של שיכחה".
אוקטובר 2008
המופע יתקיים במסגרת פסטיבל תל אביב דאנס למחול

 להקת המחול חופש שכטר מאנגליה

להקתו של הכוריאוגרף הישראלי הצעיר חופש שכטר מגיעה מלונדון עם המופע Uprising""  הכוללת שבעה רקדנים גברים למוסיקה של חופש שכטר עצמו.
חופש שכטר החל דרכו כרקדן בלהקת בת שבע, שם עבד עם אוהד נהרין, וים ונדקייבוס וענבל פינטו. עם עזיבתו את הלהקה הרחיב את עיסוקו במוסיקה ולמד תופים וכלי הקשה בת"א ובפריז. בשנת 2002 עבר ללונדון שם הצטרף ללהקת המחול של יסמין ורדימון ויצר את 'פרגמנטס' דואט למוסיקה שלו. עבודה זו זיכתה אותו בפרס מטעם ה'פלייס' – מרכז המחול המוביל בבריטניה. ב-2006 העלה עם להקתו  את "Uprising” עבודה שזכתה להצלחה מסחררת וזיכתה אותו בתואר "אמן עמית" של הפלייס. עם מופע זה מסיירת להקתו ברחבי אירופה. שכטר מוזמן לעבוד בימים אלה עם להקת המחול הסקוטית עם "בלט ברן" בשוייץ ועם להקת "קונדוקו" שחלק מרקדניה נכים. עבודותיו של שכטר פיסיות מאוד, בעלות קומפוזיציה בימתית וטעונות ברעיונות מיוחדים: "חופש שכטר מחזיק אותך על קצה הכסא, מהרגע הראשון עד האחרון" (אובזרבר).
נובמבר 2008
המופע יתקיים במסגרת פסטיבל תל אביב דאנס למחול

בלט בוריס אייפמן מרוסיה

ממש כמו בניו יורק, סט. פטרבורג ומוסקווה, מופיע בלט בוריס אייפמן בכל עונה גם בישראל. והפעם עם שתי יצירות "אנה קרנינה" על פי טולסטוי שהועלתה בארץ בשנה שעברה ועם "השחף" על פי צ'כוב. אייפמן ידוע בזכות עיבודיו ליצירות בלט כמה מן היצירות הספרותיות הגדולות. הוא הקים את להקתו בשנת 1977 כשהוא משלב בין בלט קלסי לבלט בן זמננו. הלהקה המונה כיום 60 רקדנים פועלת בעיר סט. פטרבורג משם היא יוצאת להופעות ברחבי העולם. בשנת 2000 צירף הבולשוי את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע שלו.
 "אנה קרנינה" היא אחת מיצירותיו הנפלאות ביותר של אייפמן. הבלט החדש הוא חסר פשרות באנרגיה שלו וחסר רחמים מבחינת ההשפעה הרגשית שלו... החל מהרגע הראשון ועד לפינאלה..." (וואן סטאר לדג'ר, 2005)
ינואר 2009

"לה לה לה יומן סטפס" מקנדה

אדוארד לוק, הכוריאוגרף הקנדי הידוע והזכור לטוב מביקוריו הקודמים עם להקתו בישראל יעלה את "אמג'ד" יצירתו שנעשתה על פי המוסיקה של צ'ייקובסקי לבלטים "אגם הברבורים" ו"היפהפיה הנמה" בעיבוד של המלחין העכשווי גאווין בריארס. היצירה מהווה "טוויסט" מטורף לבלט הקלאסי שבה משולבת פרשנות ליצירות הקלאסיות בליווי חי של ארבעה נגנים. על יצירה זו נכתב ב"לה מונד" בפריז: "אדארד לוק הופך את המחול הקלאסי על הראש. איזה אינטנסיביות! 75 דקות של מתח גבוה."
ינואר 2009

בלט "מונטה קרלו" מקאן

ביקור ראשון בארץ של להקת הבלט של מונטה קרלו בניהולו האמנותי של ז'אן כריסטוף מאיו.
 ז'אן כריסטוף מאיו, נולד בקאן, למד מחול ומוסיקה בביה"ס הבינלאומי למחול במונטה קרלו. בשנת 1977 התקבל ללהקת המחול של המבורג שם היה סולן במשך חמש שנים. לאחר תאונה שהפסיקה את הקריירה שלו כרקדן חזר לקאן שם התמנה למנהל אמנותי של "בלט דה טורס" עבורו יצר למעלה מ-20 עבודות. בשנת 1993 הוזמן על ידי נסיך מונקו לנהל את בלט מונטה קרלו. שנות כהונתו נחשבות לתקופה בה הבלט נולד מחדש והפך למקור גאווה למונטה קרלו ולשם דבר בעולם כולו. רקדני הלהקה ידועים ביכולותיהם הפיזיות המיוחדות המאפשרות להם לרקוד במגוון סגנונות. מאיו ידוע כיוצר המשלב כוריאוגרפיה עדינה עם בלט עכשווי. בישראל תעלה הלהקה שתי עבודות של ז'אן כריסטוף מאיו: "החלום" למוסיקה של פליקס מנדלסון לרגל 200 שנה להולדתו של המלחין, דניאל טרוגי וברטרן מאיו. זוהי קומדיה חלומית המשלבת תשוקה בעיבוד ל"חלום ליל קיץ" של שקספיר. מאיו מדגים בעבודתו זו את שלושת הכוחות המאפיינים  את יצירתו: תיאטרון, מוסיקה וריקוד כשהכל נעשה בקומפוזיציה של אי סדר קסום.  העבודה השנייה "אלטר וקנטו" למוסיקה של מונטוורדי בביצוע חי של אנסמבל אקדמיה בניצוחו של פרנסואה לסר. זוהי יצירה פואטית בעיצוב תלבושות של מעצב האופנה הידוע קרל לגרפלד. על עבודה זו אומר מאיו: מוסיקה זו של מונטוורדי, מאחר ולא נוצרה לריקוד, דורשת מן הרקדנים להגיע אל שיא יכולותיהם בעבודתם כאמנים שמוצאים את הביטוי האישי שלהם באופן בו המוסיקה כאילו עוברת דרך גופם".
יוני 2009

להקת מומיקס מארה"ב

להקתו של הכוריאוגרף האגדי מוזס פנדלטון תגיע ארצה לערב שכולו מן המיטב של מומיקס. הלהקה הידועה מארה"ב הוקמה בשנת 1981 ומאז נחשבת ללהקה וירטואוזית המשלבת אלמנטים של תיאטרון פיזי, קרקס, אתלטיות והומור.עבודותיו של פנדלטון הן שהפכו את "מומיקס" לרבת תהילה: "רק אמנים מעטים כיום יכולים להגיע להדר ולתיאטרליות שפנדלטון מעלה ביצירותיו" (וול סטריט ג'ורנל). בשנת 2007 הופיעה "מומיקס" בסדרת המחול במשכן עם המופע "אופוס קקטוס" של פנדלטון. בעונה זו תבצע הלהקה בישראל, מסע מרתק אל 25 שנות יצירה של פנדלטון לצלילים של יצירות מוסיקליות מגוונות מאת באך, פיטר גבריאל ומלחינים נוספים.
יולי 2009

עבור לתוכן העמוד