בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

לה ג'וקונדה מאת פונקיילי

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

לה ג'וקונדה מאת פונקיילי

האופרה הקלאסית של פונקיילי עם ריקוד השעות המפורסם  בהפקה מיוחדת באופרה הישראלית.
ההצגה הראשונה ב-15 במאי

האופרה הישראלית מעלה לראשונה בארץ את יצירת המופת האופראית של פונקיילי, לה ג'וקונדה, בהפקה מרהיבה בהשתתפות מאות זמרים, חברי מקהלה, שחקנים ורקדנים. את ההפקה מביים ז'אן לואי גרינדה, שביים באופרה הישראלית את דון קרלו, ומנצח עליה אשר פיש. בין הסולנים פאטה בורצ'ולדזה, מישל קריידר, יו סמית', מריאנה טרסובה, תיאה דמורשווילי וג'ונתן סמרס. המעצבים הם אריק שבלייה וניקולא דה לז'רטר (תפאורה), ז'אן-פייר קפירון (תלבושות) וז'אק שטלה (תאורה). הכוריאוגרף הוא מרק ריבו.

לה ג'וקונדה – תככים ומזימות בוונציה
לה ג'וקונדה היא אחת האופרות החשובות שנכתבו במאה ה-19 באיטליה (הבכורה היתה בלה סקאלה ב-1876). זו האופרה ה-12 של פונקיילי והיחידה שעדיין מבוצעת באופן קבוע כיום. עלילת האופרה, שבה מוטיבים מוכרים מאינספור אופרות כמו הטרובדור, טוסקה ואחרות, מתרחשת בוונציה ומשלבת סיפור אהבה לא ממומשת מחד ותככים פוליטיים מאידך. ג'וקונדה מאוהבת באנצו גרימלדי, אציל מגנואה שנאסר עליו להיכנס לוונציה. אך אנצו מגיע לעיר בכל מקרה ושם הוא נפגש מחדש עם לאורה, אהובתו משכבר, שהיא עתה נשואה לאלוויזה, אחד מראשי האינקוויזיציה בעיר. ברנבה, אחד ממרגליו של אלוויזה, החושק בג'וקונדה בעצמו, מנסה לנווט את העלילה בצורה כזאת שהוא יזכה בג'וקונדה. לאורה היא זאת שמגנה על האם הזקנה והעיוורת של ג'וקונדה כאשר ההמון הזועם מנסה לפגוע בה בטענה כי היא מכשפה. כהוקרת תודה על כך שהצילה את האם שלה ולמרות אהבתה הרבה לאנצו, ג'וקונדה היא זו שעוזרת בסופו של דבר לאנצו וללאורה להימלט מאלוויזה, בעוד היא לוקחת את חייה כדי לא להתמסר לברנבה.    

ההיסטוריה של האופרה – מויקטור הוגו לפונקיילי
הבסיס הספרותי לאופרה לה ג'וקונדה הוא המחזה אנג'לו, הטיראן מפדואה, של ויקטור הוגו. אין זה כמובן המחזה היחיד של הוגו שמצא דרכו אל עולם האופרה. גם ריגולטו וארנני של ורדי ולוקרציה בורג'יה של דוניצטי מבוססים על מחזות של הוגו. את הליברית לאופרה כתב טוביה גוריו שהוא לא אחר מאריגו בויטו, שהיה ידוע הן כמלחין (מפיסטופלה) ומאוחר יותר כאשר כתב את הליברית גם לשתי האופרות האחרונות של ורדי, אותלו ופלסטף. בויטו מצא בלה ג'וקונדה את האלמנטים שהיו כה קרובים לנפש היצירתית שלו - סיפור בו אין טובים ורעים אלא עלילה בה בכל אחת מהדמויות יש שילוב של טוב ורע כאשר הטוב הוא תמיד פסיבי בעוד הרע הוא אקטיבי ומביא כמעט תמיד להרס של הטוב.
בויטו העביר את העלילה שבמקור התרחשה בפדואה לוונציה והאופרה מתרחשת במקומות ספציפיים בעיר המוכרים גם לכל מי שמבקר בה כיום. המערכה ראשונה מתרחשת בחצר השייש של ארמון הדוג'ה ליד התעלה הגדולה, המערכה השנייה מתרחשת בלגונה, המקום בו כיום עוגנות ספינות השייט המהודרות היוצאות לקרוזים ברחבי הים התיכון. המערכה השלישית מתרחשת בבנין הנקרא "בית הזהב" שקיבל את שמו מהמוזאיקות המוזהבות על קירותיו החיצוניים. המערכה האחרונה מתרחשת בלה ג'ודקה, הרובע היהודי הקדום בעיר לפני שתושביה היהודים של ונצי עברו לגטו, רובע שידוע כמקום מוזנח בו התושבים העניים עוסקים בפשע. 

ריקוד השעות
אין כל ספק כי הקטע המוסיקלי המפורסם ביותר באופרה הוא "ריקוד השעות" הנודע המתרחש במערכה השלישית של האופרה. זו יצירה מוסיקלית עצמאית בזעיר אנפין, קטע נפלא שזכה לתהילה עצמאית עת הפך לריקוד ההיפופוטמים המפורסם בסרט המצויר פנטסיה של וולט דיסני.

זמרי אופרה מובילים
בהפקת לה ג'וקונדה באופרה הישראלית משתתפים כמה מזמרי האופרה המובילים בעולם כיום החוזרים להופיע באופרה ישראלית לאחר הצלחותיהם כאן בהפקות קודמות. מישל קריידר, מזמרות הסופרן המובילות בעולם כיום (שרה את אמליה בנשף מסכות ואת לאונורה בטרובדור באופרה הישראלית) שבה לשיר את התפקיד הראשי, תפקיד אותו היא מבצעת בפעם הראשונה. כמו כן תבצע תפקיד זה זמרת הסופרן הישראלית ויקטוריה ספרונובה (אלזיבת בדון קרלו ולאונורה בכוחו של גורל באופרה הישראלית) המופיעה עתה בבתי האופרה החשובים באירופה. בתפקיד אנצו גרימלדי יופיעו זמרי הטנור יו סמית' מארצות הברית (דון קרלו בדון קרלו ודון אלווארו בכוח ושל גורל באופרה הישראלית) וולדימיר קוזמנקו מרוסיה (מנריקו בטרובדור באופרה הישראלית). בתפקיד לאורה, אהובתו של אנצו, תופענה זמרות המצו סופרן מריאנה טרסובה הרוסיה (דלילה בשמשון ודלילה באופרה הישראלית) וטיציאנה קרארו (פרציוסילה בכוחו של גורל באופרה הישראלית) ובתפקיד אלוויזה, בעלה של לאורה,
יופיע זמר הבס פאטה בורצ'ולדזה (ששר לאחרונה את אב המנזר בכוחו של גורל באופרה הישראלית).
בתפקיד המרגל ברנבה יופיעו זמרי הבריטון ג'ונתן סמרס האוסטרלי (רנאטו בנשף מסכות וז'רמון בלה  טרוויאטה באופרה הישראלית) ואלכסנדרו אגקה הרומני (דון קרלו בכוחו של גורל באופרה הישראלית) ובתפקיד האם הזקנה של ג'וקונדה תופיע זמרת המצו סופרן מגאורגיה תיאה דמורישווילי (אזוצ'נה בטרובדור באופרה הישראלית) כאשר בחלק מההצגות תבצע תפקיד זו סבטלנה סנדלר הישראלית. כן יופיעו בהפקה זמרי האופרה הישראלים ולדימיר בראון, נח בריגר, סמי בכר, אנטולי קרסיק ואלכסיי קנוניקוף.
על תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ינצח אשר פיש המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית, שניצח בפתיחת העונה על כוחו של גורל כשעל חלק מההצגות ינצח עומר ולבר, מנצח הבית של האופרה הישראלית שבעונה זו כבר ניצח על מספר הצגות של כוחו של גורל, טורנדוט וינצח גם על מספר הופעות של מאדאם בטרפליי. עוד משתתפים בהפקה מקהלת האופרה הישראלית, מקהלת העפרוני וכן אינספור שחקנים ורקדנים.

לדף המופע

עבור לתוכן העמוד