בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

הפקה חדשה למאדאם בטרפליי

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

הפקה חדשה למאדאם בטרפליי

מאדאם בטרפליי מאת פוצ'יני האופרה האהובה של פוצ'יני בהפקה מיוחדת באופרה הישראלית. במאי: מריוס טרלינסקי לרגל שנת פוצ'יני העולמית ההצגה הראשונה ב-9 באפריל
בשנת 2008 חוגג עולם האופרה את שנת פוצ'יני לציון 150 שנה להולדתו של המלחין האיטלקי שנודע שנחשב לאחד ממלחיני האופרה החשובים בעולם ושהאופרות שלו נמצאות תמיד בראש מצעד הפזמונים האופראי בכל מקום שהוא. האופרה הישראלית מציינת את שנת פוצ'יני בהעלאת שתיים מהאופרות האהובות של המלחין. לאחר ההפקה של טורנדוט בחודש מרס תעלה האופרה הישראלית הפקה חדשה לאופרה מאדאם בטרפליי, אחת מהצלחותיו הראשונות של המלחין בחודש אפריל.

מאדאם בטרפליי – סיפור קורע לב
האופרה מאדאם בטרפליי מביאה לבמה סיפור קורע לב על בחורה יפנית צעירה שברוב תמימותה מתאהבת בקצין צי אמריקאי החולף במקום, נישאת לו, יולדת את בנו ונאלצת לחזות שלוש שנים מאוחר יותר בשובו של הקצין לנגסקי לאחר שכבר נישא לאישה אמריקאית. בלית ברירה מחליטה בטרפליי כי עדיף למות בכבוד מאשר לחיות באי כבוד והיא נטלת את חייה, כאשר בנה הצעיר נותר עם אביו האמריקאי והאישה האמריקאית שלו. ביסודו מדובר בסיפור מאוד אמיתי, סיפור מאוד וריסטי כמו רוב יצירתו של פוצ'יני, סיפורה של נערה בת 15 המתאהבת בקצין צי אמריקאי ושוכחת לרגע קט את כללי משחק האהבים הקיים במדינתה. וכך בטרפליי נאחזת בכל פיסת מידע בתקוותה שבעלה ישוב יום אחד ויראה את בנה שנולד תשעה חודשים לאחר אותו לילה של תשוקה מטורפת בו נישאו בביתה. אהבתה הכנה של בטרפליי היא מעבר לזמן ולמקום ותקוותה היא אוניברסאלית. אבל הנופך היפני, המתואר בפרטי פרטים אצל פוצ'יני, מעניק לסיפור מימד מעט אקזוטי המתגבר מהצורה בה פינקרטון עצמו מתייחס לחברה היפנית, כמעין מוזיאון של קרובי משפחה שהוא חייב להתייחס אליהם בחתונתו ואז להיפטר מהם. אהבתה של בטרפליי כנה והיא ללא כל מעצורים או מכשולים. אהבתו של פינקרטון היא בעצם תשוקה בוערת ותו לא.
פוצ'יני נמשך מאוד לאקזוטיקה של המזרח ואנו יודעים כי הוא הכניס נעימות מתוך ההמנון הלאומי היפני בתקופתו למוסיקה של מאדאם בטרפליי. הוא לקח שיעורים על המוסיקה היפנית אצל אשת השגריר היפני באיטליה והעמיק במבנים ובצלילים של העולם הזה. וכך כפי שאנו שומעים את צלילי ההמנון האמריקאי באופרה (המלווה את שירתו של קצין הצי האמריקאי), גם ההמנון היפני קיים שם.

מאדאם בטרפליי – מהיסטוריה לבמת האופרה
הסיפור של האופרה מאדאם בטרפליי אינו מצוץ מהאצבע. למעשה זהו סיפור שניתן לתארו בכל מקום בעולם אליו מגיע צבא זר ונוצרים קשרי אהבה או תשוקה בין החיילים הזרים לנשים המקומיות. הסיפור של האופרה מאדאם בטרפליי מבוסס על יומני מסע שנכתבו על ידי נוסעים רבים שהתלוו למסעות הצי האמריקאי. ביפן היה מקובל באותה העת לאפשר לחיילים הזרים להינשא לבנות יפניות צעירות לפי המנהג היפני המקובל – נישואין ל-999 שנה עם אפשרות לבטלם מתי שרק רוצים. וכך אכן היה. וברור שמקשרים אלו נולדו תינוקות רבים שגדלו מאוחר יותר ללא האב שעזב את יפן וחזר למולדתו.

 הגיבורות הטרגיות של פוצ'יני
ג'קומו פוצ'יני חיבר תריסר אופרות ושמות שבע מהן נושאים את שם הגיבורה הראשית באותה אופרה. רוב הגיבורות של פוצ'יני דומות האחת לרעותה: אלו הן נשים צעירות ויפות, האוהבות בכל ליבן. ודומה כי על האהבה הכנה שלהן מענישן פוצ'יני בחומרה: הגיבורות שלו תמיד מתות בסוף האופרה. טוסקה קופצת אל מותה, צ'ו צ'ו סן הורגת עצמה, ליו, בטורנדוט, נוטלת את חייה שלה, מימי, האוהבת את רודולפו בכל מאודה בלה בוהם, אינה מתאבדת אומנם, אך בריאותה הרעועה מביאה למותה עם רדת המסך. אנג'ליקה בנזירה אנג'ליקה שמה קץ לחייה ומנון לסקו גם היא מתה בסיומה של האופרה. מדוע נגזר על רוב הגיבורות של פוצ'יני למות? מדוע אין בטרפליי מוכנה להילחם על המגיע לה ולהתעמת עם פינקרטון? התשובה, עד כמה שהיא נשמעת אבסורדית, היא דווקא בכך שכל הנשים הללו הן חזקות כשכל אחת מהן יודעת בדיוק מה היא רוצה וכיצד תוכל להשיג את מבוקשה. פרט לכך, יש לכולן כבוד עצמי רב ואף אחת אינה מוכנה לוותר על אידיאלים רק כדי שחייה יהיו קלים יותר.  וכך אנו רואים כי הגיבורה הממוצעת באופרות של פוצ'יני היא אישה האוהבת בכל מאודה ועל כך היא נענשת עונש אכזרי. המסר של פוצ'יני, פעם אחר פעם, הוא כי הגמול היחיד לאהבה זכה ועזה, לאהבת אמת הוא המוות.

 

מאדאם בטרפליי – מכישלון בבכורה לראש מצעד הלהיטים האופראיים
מאדאם בטרפליי היא אחת האופרות הפופולאריות בכל הזמנים אך הבכורה שלה ב-17 בפברואר 1904, בלה סקלה במילנו הסתיימה באחת מהשערוריות האופראיות הגדולות בכל הזמנים, כישלון מביש שלא זכורים רבים כמותו. הקהל ככל הנראה לא אהב את האופרה החדשה בה הטנור לא היה דמות אצילה והיה משולל אריות הרואיות וכן לא אהב במיוחד את המערכה השנייה הארוכה למדי. וכך כאשר החלו להישמע ציוצי הציפורים ברגע בו עולה השחר לאחר הציפייה הארוכה של בטרפליי לבואו של פינקרטון, ענה הקהל בציוצי ציפורים והשמיע קולות של בעלי-חיים משלו. לה סקלה הפכה באותו רגע לגן-חיות מזמר ופוצ'יני לא ידע היכן לקבור עצמו. ואז לקראת סופה של האופרה, כאשר בטרפליי הסתובבה בקימונו על הבמה חלף משב רוח קל מהצד והקימונו שלה התנופף לו. הקהל, שכבר מזמן איבד כל עניין באופרה וחיפש עילות להפרעות נוספות, הצטרף למסיבה. "בטרפליי בהריון", צעק אחד הצופים לקול מצהלות הקהל. את בטרפליי גילמה זמרת הסופרן רוזינה סטורצ'יו והיו שמועות עקשניות על קיומו של רומן לוהט בינה לבין טוסקניני שניצח על ההפקה. ולכן מיד בעקבות ההערה על הריונה של בטרפליי, ענה צופה אחר "וטוסקניני הוא האב". אך מאז פוצ'יני ערך מספר שינויים באופרה ובטרפליי הפכה ובצדק ללהיט אופראי אדיר.

 מריוס טרלינסקי – מהמובילים בבמאי האופרה בעולם כיום
מריוס טרלינסקי הפולני הוא ללא כל ספק אחד מבמאי האופרה החשובים בעולם כיום, המביים הפקות בכל בתי האופרה המרכזיים בעולם כולל המטרופוליטן בניו יורק, וושניגטון, לוס אנג'לס, קובנט גרדן בלונדון, קירוב בסט. פטרבורג ועוד. טרלינסקי החל את הקריירה שלו כבמאי הבית באופרה הלאומית בוורשה ומאז זכו הפקותיו המאתגרות להצלחה רבה בכל העולם. טרלינסקי הוא במאי עם אסתטיקה מודרנית המקובעת תמיד בתוך הסיפור של האופרה ונובעת מהמוסיקה.

 

זמרי פוצ'יני מובילים
בהפקת מאדאם בטרפליי באופרה הישראלית תופיע לראשונה באופרה הישראלית זמרת הסופרן היפנית הירומי אומורה אשר תבצע את התפקיד הראשי, תפקיד אותו היא מבצעת בהצלחה רבה בכל בתי האופרה החשובים בעולם. כמו כן תשיר את התפקיד זמרת הסופרן הישראלית לריסה טטוייב שכבר שרה בעבר תפקיד זה באופרה הישראלית ועוד מספר רב של תפקידים ראשיים באופרות של פוצ'יני כולל טוסקה, מיני בנערה מהמערב, ליו בטורנדוט, ג'ורג'טה בגלימה ומנון לסקו. בתפקיד קצין הצי האמריקאי ואבי ילדה של בטרפליי, פינקרטון, יופיע זמר הטנור הקרואטי הנודע זורן טודורוביץ' בהופעתו הראשונה באופרה הישראלית, כאשר בחלק מההופעות ישיר תפקיד זה זמר הטנור הישראלי יותם כהן שכבר ביצע מספר תפקידם ראשיים של פוצ'יני על במה זו כולל פינקרטון, קוורדוסי בטוסקה, דה גרייה במנון לסקו ועוד. בתפקיד הקונסול האמריקאי שרפלס יופיע זמר הבריטון האוסטרלי גו'נתן סמרס אשר ביצע בהצלחה רבה באופרה הישראלית את רנאטו בנשף מסכות ואת ז'רמון בלה טרוויאטה מאת ורדי ועוד מספר תפקידים חשובים. כן ישיר את התפקיד זמר הבס-בריטון הישראלי ולדימיר בראון שלאחרונה ביצע את מיקלה בגלימה של פוצ'יני באופרה הישראלית לצד אינספור תפקידים נוספים. את תפקיד השדכן המקומי גורו יגלם זמר הטנור האמריקאי יוזף וו בהופעת הבכורה שלו באופרה הישראלית ובחלק מההצגות ישיר את התפקיד הטנור הישראלי יוסף ארידן.
עוד משתתפים בהפקה הזמרים נח בריגר, סבטלנה סנדלר, אנטולי קרסיק וסורין סמיליאן. בהפקה משתתפת מקהלת האופרה הישראלית. על ההפקה ינצח המנצח הצעיר דניאל ענבל, שהוא בנו של המנצח הישראלי הנודע אליהו ענבל, ואשר מפתח כיום קריירה עצמאית כמנצח אופרה המופיע באופן קבוע בבתי אופרה רבים באירופה וזו לו הופעתו הראשונה באופרה הישראלית.

לדף המופע

עבור לתוכן העמוד