בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

בריאת העולם באופרה הישראלית בקונצרט השני בסדרה הליטורגית באופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

בריאת העולם באופרה הישראלית בקונצרט השני בסדרה הליטורגית באופרה הישראלית

יום ד' 6.2.08 בשעה 20:00 בתיאטרון ירושלים: אולם הנרי קראון, ירושלים
יום ה' 7.2 בשעה 20:00 בבית האופאה - המשכן לאמנויות הבמה, תל - אביב

הקונצרט השני בסדרה הליטורגית עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור בניצוחו של קרל-היינץ שטפנס ועם מקהלת "יאונה מוזיקה" מליטא

בקונצרט השני בסדרה הליטורגית של האופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור תבוצע האורטוריה בריאת העולם מאת פרנץ יוזף היידן, אחת האורטוריות הקלאסיות האהובות והחשובות ברפרטואר. קרל-היינץ שטפנס, שהיה נגן הקלרניט הראשון בתזמורת הפילהרמונית של ברלין וכיום עובד כמנצח בכל רחבי העולם, יוביל את שלושת הסולנים (זמרת הסופרן הישראלית הילה בג'יו, והזמרים הבריטים הטנור ג'יימס אוקסלי והבס-בריטון מייקל ג'ורג') ואת מקהלת.. מוילנא. האורטוריה תבוצע בשפה האנגלית.
היידן (1732- 1809) הוא ללא כל  ספק אחד המלחינים החשובים בהיסטוריה של המוסיקה הקלאסית, מלחין אשר חיבר באינספור סגנונות וידוע בסימפוניות הרבות שכתב ואינספור יצירות קאמריות. היידן עבד רוב ימי חייו בשרותו של הנסיך מאסטרהזי וישב בארמונו של הנסיך בעיר האוסטרית אייזנשטדט, שם מתקיים עד היום מדי שנה פסטיבל היידן החשוב בעלום. למרות שהיידן ידוע בעיקר בשל המוסיקה הכלית שהלחין, היצירות הקוליות שכתב חשובות לא פחות. היידן הלחין עשרות אופרות וכן קנטטות ואורטוריות חשובות כשבריאת העולם היא מהחשובות שבהן. בחלקים הראשונים של האורטוריה מאפשר היידן לשלושה מלאכים לתאר את מעשה הבריאה ובחלקה האחרון של האורטוריה הבריאה מתממשת לנגד עיני ואוזני והקהל כאשר הזמרים מגלמים את דמויותיהם של אדם וחוה.
האורטוריות של היידן ובמיוחד הבריאה, מצאו את מקומם בפנתיאון היצירות האהובות ביותר בכל הזמנים. מה יש ביצירה המזמין ביצועים מתמידים?

"בריאת העולם היא אחת היצירות החשובות ביותר בהיסטוריה של המוסיקה. היידן הצליח לתאר את הולדת האנושות והעולם בכלל, מבלי להכפיפם לתיאוריה דתית מסויימת. זו יצירה אוניברסלית. הפתיחה לבדה היא יצירה גדולה. באיזו אלגנטיות הוא מצליח לתאר את שאינו ניתן לתיאור. לעתים מעריכים את המוסיקה של היידן בזכות ההומור שבה או האפקטים המוסיקליים שהוא יודע ליצור, כמו אל איזה דוד נחמד. אך הערכה כזו חוטאת לעיקר. אני מתייחס אל היידן ברצינות, ומוצא במוסיקה הבעה עמוקה ביותר. כל ביצוע של המוסיקה הנשגבת הזו הוא ניסיון להשיג מעט מהגדולה שהיידן יצר עבורנו. עם זאת, יש במוסיקה לא מעט אירוניה. בחלקה השלישי היצירה מתארת את בריאת האדם. העולם שהיידן מתאר נעשה אז מורכב יותר, לא עוד פסטורלה ללא סימני שאלה. בריאת האישה אף היא מעלה סימני אירוניים לא מעטים. כפי שאני קורא את היצירה יש בה לא מעט פניות חדות. הקהל יכול לצפות לביצוע שיחקור את כולן לעומקן."
 

לדף המופע

עבור לתוכן העמוד