בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

פילובולוס חוזרת לשיראל

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

פילובולוס חוזרת לשיראל

להקת המחול האמריקאית בתכנית חדשה ומלהיבה
במסגרת הסדרה "מחול במשכן" במשכן לאמנויות הבמה וברחבי הארץ. 
החל מיום 23/1/2008

שנתיים לאחר ההצלחה העצומה לה זכתה בביקורה הקודם בארץ, חוזרת להקת המחול האמריקאית "פילובולוס" לסיור הופעות בישראל. הלהקה תופיע במסגרת הסדרה "מחול במשכן" בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, בירושלים, חיפה ובהרצליה.

לקראת הסיור הכינה הלהקה מופע מיוחד וסוחף שיכלול מבחר יצירות שיצרו המנהלים האמנותיים של להקה אבל הפעם צפויה לקהל הישראלי הפתעה נוספת - היצירה RUSHES'  שנוצרה על ידי רובי ברנט ביחד עם ענבל פינטו ואבשלום פולק, פעם ראשונה שפילובולוס מצרפת לכוחותיה כוריאוגרפים אורחים. Rushes" " הוצגה בבכורה בפסטיבל המחול האמריקאי  ADF  ובמוזיאון גוגנהיים בניו יורק במסגרת פסטיבל המחול בעיר, ובסדרת המופעים של הלהקה בתיאטרון ג'ויס בניו יורק בחודש יולי. זכתה להצלחה רבה ונכנסה לרפרטואר. עתה תינתן גם לקהל הישראלי הזדמנות לצפות ביצירה שנוצרה בשיתוף צמד היוצרים הישראלי הפופולארי.

"פילובולוס"  רקע:
הלהקה נקראת על שם פטרייה אוהבת שמש, פטרייה בגודל זעיר אבל עם שורשים עמוקים יחסית,ומה שמייחד אותה הוא תהליך ההתרבות.

כבר מן הימים הראשונים להקמתה של הלהקה ב 1971 התברר שמדובר בתופעה מיוחדת, שגם התרבתה באופן מיוחד ושמשה כר יצרתי ליוצרים רבים בעולם המחול.

אוניברסיטת דרטמוט ניו המפשייר, 1971, המורה למחול אליסון צ'ייס  מטילה על ארבעה סטודנטים שלה ליצור עבודת מחול אותה הם כינו פילובולוס.
ג'ונתן וולקן, מוזם פנדלטון, רובי ברנט, לי האריס. יצרו יצירה שהתגרתה בחוקי הכבידה והמשיכה.

מה שהחל כתרגיל מחול, פיסולי –אקרובטי מאד תיאטרלי ומקורי ביותר הפך לתפיסה כוריאוגרפית מורכבת וייחודית.
המוזיקאי פרנק זאפה הזמין אותם לפתוח את המופע שלו, האופנאי פייר קארדן הזמין אותם להשתתף בתצוגות האפנה שלו, והשתתף במימון ההופעות הראשונות שלהם בברודווי

עם השנים פרשו כמה מן הרקדנים יוצרים, מרתה קלארק הקימה להקה משלה, מוזס פנדלטון הקים את מומיקס .
אבל חברי הלהקה הפכו למנהלי הלהקה וליוצרים שלה, וביחד עם רקדנים יוצרים הפכו אותה לשם דבר בעולם המחול המודרני .
פילובולוס מאופיינת בשליטה גופנית מוחלטת של הרקדנים בעלי הכשרה בבלט קלאסי, מחול מודרני, אתלטיקה ואקרובטיקה, לוליינות ואמנויות לחימה. ועיצוב אסתטי של צורות וצבעים באמצעות תלבושות,  תאורה ופס קול.

"פילובולס" היא להקה אמריקאית חשובה ביותר בעלת השפעה בינלאומית רחבה. למעלה משלושה עשורים מאז הקמתה ורפרטואר ענק מעידים על מקומה החשוב של הלהקה, שלושת מנהליה האמנותיים ושבעת הרקדנים, יוצרים בעולם המחול העולמי והאמריקאי. 
הם מרבים לשתף פעולה עם גופים אמנותיים רבים מתחום המוסיקה והתיאטרון.

יצירות של הלהקה הם חלק מרפרטואר של להקות רבות בעולם, הם זכו בפרסים רבים, ביניהם פרס ברנדייס, פרס המבקרים של ברלין, פרס אמי להישגים בתחום תכניות התרבות המשודרות בפריים טיים,
בשנת 2000 זכו לפרס על מפעל חיים בכוריאוגרפיה, ועוד.

לצופי הטלוויזיה בארץ ובעולם הם מוכרים מן הפרסומת ליונדאי, ומטקס האוסקר האחרון בו הציגו את הסרטים המועמדים בדרכם המיוחדת.

פילובולוס יצרו פרסומות למובייל, טיוטה, בלומינגדייל"ס, והופיעו בעשרות אירועים ומופעי פתיחה.

צ'רלס ריינהרט, מנהל הפסטיבל של צפון קרולינה, חיבר בן רובי ברנט ופילובולוס לבין ענבל פינטו ואבשלום פולק. ריינהרט טען באוזני ברנט שיש חוט מקשר, או להגדרתו חבל טבור, בין פילובולוס ופינטו/פולק בדרך בה הם יוצרים ג'סטות מלאות הבעה ודמיון כדי לבטא את היחס שלהם לעולם מלא הומור, חוכמה וסוריאליזם.
כאמור הייתה זו הפעם הראשונה שיוצרים שאינם מן הגרעין המייסד או מן ההנהלה האמנותית הנוכחית מוזמנים ליצור עבור הלהקה.
פינטו ופולק נסעו לקונטיקט ועבדו עם הלהקה ועם רובי ברנט על Rushes , שהוזמנה על ידי פסטיבל המחול האמריקאי.
 
בראיון הסביר ברנט: "פינטו/ פולק מבריקים כל חלק בעבודה שלהם עד שהוא מתחיל לזהור… ואז ממשיכים הלאה, 20 דברים קורים ב-17 שניות של מופע, אני אוהב לבלבל את הכל ואז אני מתחיל לשייף. זהו ניסיון חדש עבורנו להכניס אנשים תמימים לתוך בית המשוגעים שלנו ולראות איך זה יעובד"
וזה עבד, בביקורות נהדרות ובקהל מריע.

פינטו ופולק אינם הישראלים היחידים הקשורים ללהקה, מזה מספר שנים משנת 2004 המנהל בפועל של הלהקה הוא איתמר קובובוי , ישראלי לשעבר.

בביקורה הנוכחי בישראל תציג הלהקה מופע המורכב מחמש יצירות:
 
Aquatica -  כוריאוגרפיה מייקל טרייסי, יצירה משנת 2005, נערה על החוף, נסחפת על ידי הגלים  למעמקים. מפחיד, מסתורי אבל מלא חיים, העולם של אקואטיקה עוצר נשימה. אגדה העושה שימוש בדימויים אקזוטיים מעולם הים כדי לחדור לעומקה של נפש האדם. עשיר ברגעים עוצרי נשימה, ובמבנים מרהיבים. אחת היצירות המציגות פילובולוס במיטבה.
מוזיקה: מרסלו זאוורוס marcelo zavros , תלבושות: ליז פרינס liz prince , תאורה: ניל פיטר ג'מפוליס niel peter jampolis

Psedopodia – סולו משנת 1973 של ג'ונתן וולקן לפסקול של כלי הקשה .

Rushes – יצירתם של רובי ברנט, ענבל פינטו ואבשלום פולק  משנת 2007,
חברה מבודדת של חלומות שבורים, ז'אק טאטי פוגש את גוגול ביצירה שהיא פריצת דרך בסגנון של פילובולוס

Gnomen - יצירתם של רובי ברנט וג'ונתן וולקן,משנת 1997, אחת היצירות הקלאסיות של פילובולס, רביעייה לגברים, חיפוש וגילוי לירי של מערכות יחסים היוצאים מתוך שפה תנועתית פיסית יוצאת דופן. ומוקדשת לזכרו שלחבר וקולגה ג'ים בלנק.
מוסיקה: פול סילברמן paul silverman , תלבושות: איילין תומס Eileen Thomas , תאורה: דיויד מ. צ'פמן david m. chapman

ולסיום,
Megawatt - יצירה סוחפת של ג'ונתן וולקן, חוויה מכשפת, בה משתתפת כל הלהקה, המערבת אנרגיה סוחפת, אירוניה והצצה מרתקת על העולם בו אנו חיים היום עם פסקול של הלהקות פרימוס רדיו הד וסקוורפושר. יצירה עוצרת נשימה המציגה את הלהקה במיטבה בכל כוחה הפיסי.
מוסיקה: רדיוהד, סקוור פישר תלבושות: ליז ברוקס, תאורה: ניל פיטר ג'מפוליס

פילולובולס יוצרים :
רובי ברנט  מנהל אמנותי, סיים את לימודיו בקולג' בדארמוט בשנת 1972, בנוסף לעבודתו בפילובולוס עבד גם כפועל מתכת, וכמעצב גנים ונוף. ולימד סקי ואמנות בתיכון. הוא גר בקונטיקט עם אשתו ושני ילדיו.

מייקל טרייסי  מנהל אמנותי ,נולד בפירנצה וגדל בניו אנגלנד. פגש את שאר מקימי פילובולוס בשנת 1969, והפך למנהל אמנותי כשסיים את לימודיו בשנת 1973, סייר עם הלהקה במשך 14 שנים והמשיך לנהל וליצור כוריאוגרפיות. יצר לבלט ג'ופרי, וללהקות הבלט של אוהיו, ננסי, וורונה. לאופרה חליל הקסם בניצוח גרדינר, והפקה של התיאטרון הלאומי של החרשים בארה"ב. מלמד באוניברסיטת ייל וגר עם אשתו ובנו בקונטיקט.

ג'ונתו וולקן  מנהל אמנותי. מייסד שותף של פילובולוס. הגיע לשם פילובולוס כשעבד במעבדתו של אביו החוקר הביופיזי. סיים את הקולג' עם תואר בפילוסופיה, יצר כוריאוגרפיות לפסטיבל גלינדבורן באנגליה ולבלט הלאומי הדני. והפך למנהל הפיתוח של פילובולוס. גר עם אשתו ג'ו אן וארבעת בנותיו בקונטיקט.

רקדני הלהקה
אנדרו הרו- קפטן ורקדן
ג'פרי הואנק- רקדן
ג'ון קוריבאישיי – רקדן
ג'ני מנדז- רקדנית
מנליש מיניפיי- קפטן ורקדן
אדווין אולורה- רקדן
אניקה שאף- רקדנית.

"פילובולוס" בישראל

תוכנית סוחפת של חמש יצירות
כולל היצירה  rushes  שנוצרה בשיתוף ענבל פינטו ואבשלום פולק

לדף המופע

 

עבור לתוכן העמוד