בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

לה טרוויאטה באופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

לה טרוויאטה באופרה הישראלית

עומר מ. ולבר מנצח על הפקה חדשה של האופרה האהובה של ורדי

האופרה הישראלית שבה ומעלה את האופרה האהובה של ורדי לה טרוויאטה והפעם בניצוחו של עומר מ. ולבר, המנצח הישראלי הצעיר שזה עתה ניצח על הפקה חדשה של טוסקה בלה סקאלה.  את ההפקה הקלאסית והצבעונית מביים הבמאי האיטלקי סטפנו מצוניס.
12 הופעות מתוכננות בבית האופרה החל מה-22 ביוני 2011. ההופעות בשפה האיטלקית בליווי כיתוביות תרגום בעברית ובאנגלית.
כמקובל בכל ההפקות באופרה הישראלית שעה לפני כל מופע תתקיים הרצאה בת 30 דקות באולם (הכניסה חופשית לבעלי הכרטיסים לאותו ערב) ובתום חלק מהמופעים יתקיים אופרה טוקבק עם משתתפי ההפקה באכסדרה העליונה.

האופרה המבוצעת ביותר בישראל
לה טרוויאטה
היא האופרה הראשונה שהועלתה ב(ארץ) ישראל. לפני כ-80 שנה ניתן היה כבר ליהנות בשטח עליו תקום המדינה מסיפור האהבה הנוגה בין ויולטה, הלא היא הגברת עם הקמליות, לאלפרדו, אהבה המתנפצת לרסיסים למול החברה הנוקשה שאינה מוכנה לאפשר לאישה שסטתה מדרך הישר (זהו תרגום שם האופרה של ורדי) לחזור למוטב. לה טרוויאטה היא אחת האופרות האהובות ביותר ברפרטואר והאופרה הישראלית הציגה אותה פעמים אינספור ב-26 שנותיה. כולל הפקת ענק בפארק גני יהושע והפקה נוספת באוויר הפתוח בבריכת הסולטן בירושלים וגם בכיכר העירייה בתל אביב. כמו כן סיירה האופרה הישראלית עם לה טרוויאטה לפסטיבל ויסבאדן בגרמניה.
ההפקה הנוכחית היא ההפקה הרביעית של לה טרוויאטה באופרה הישראלית, אופרה שבוצעה כבר קרוב ל-100 פעמים על ידי האופרה הישראלית.

אופרה מהחיים עצמם
עלילת האופרה לה טרוויאטה מתרחשת בעול הדמי מונד של פריס ומתמקדת באהבה בלתי אפשרית בין הגיבורה, ויולטה, אישה שמורה יפה ומושכת, הנתמכת בידי מאהב עשיר, לעלם צעיר אך עני שאינו מסוגל לממן את מחייתה. זהו סיפורה של ויולטה ולרי הנקרעת בין אהבתה לאלפרדו לחיי הנוחות והעושר שהתרגלה אליהם בעיר הגדולה. בסופו של הסיפור ויולטה, החולה משחפת, מתה בזרועות אהובה ברגע אחד של אושר. סיפורה של לה טרוויאטה הוא הסיפור האוטוביוגרפי של אלכסנדר דומא הבן אשר כתב אותו ברומן הגברת עם הקמליות ועיבד לאחר מכן את הרומן למחזה. סיפורה של ויולטה הגיע לבמה באינספור גרסאות כולל בלטים, ומחזות זמר וגם לאינספור וגרסאות קולנועיות כולל המפורסמת שבהן בכיכובה של גרטה גרבו.


עומר מ. ולבר חוזר לאופרה הישראלית
כאשר בית האופרה לה סקאלה הגיע לביקור היסטורי באופרה הישראלית לפני כשנה וחצי עם הפקת אאידה הקלאסית שלהם בניצוחו של דניאל בארנבוים נבחר עומר מ. ולבר, האסיסטנט של בארנבוים באופרה הממלכתית בברלין, לנצח על מספר הצגות של אאידה עם לה סקאלה בתל אביב. ההצלחה של ולבר היתה רבה והובילה לא רק לאינספור הפקות נוספות בכל רחבי העולם אלא לביסוס הקריירה של ולבר בלה סקאלה שהגיעה לשיאה זה עתה עם הוא ניצח על הפקה חדשה של טוסקה בלה סקאלה במילנו. ולבר מנצח בימים אלו על הפקה חדשה של ריגולטו בפסטיבל וינה היוקרתי והחל מהסתיו הוא יתחיל לכהן כמנהל המוסיקלי של התזמורת ובית האופרה בוולנסיה בספרד. באופרה הישראלית הוא כבר ניצח על אינספור הפקות בעבר.

זמרי אופרה מובילים בהפקה צבעונית וססגונית
זמרת הסופרן האוקריאנית אוקסנה דיקה, אחת מכוכבות העל הצעירות בעולם האופרה כיום מגיעה לראשונה ארצה לשיר את התפקיד הראשי של הגברת עם הקמליות. בחלק מההופעות תבתצע את התפקיד זמרת הסופרן הישראלית מירלה גרדינרו (אלווירה בארנני בעונה זו באופרה הישראלית) שכבר ביצעה את ויולטה בהפקות האופרה הישראלית של לה טרוויאטה בפארק הירקון ובבריכת הסולטן.
בתפקיד אלפרדו יתחלקו שני זמרי טנור בהופעתם הראשונה בארץ – הטנור הרומני הצעיר שכיום מופיע בכל בתי האופרה החשובים בעולם, סטפן פופ ווהטנור האיטלקי הנודע פרנצ'סקו דמורו. בתפקיד ז'רמון, אביו של אלפרדו, יופיעו לסירוגין, הבריטון האיטלקי גבראל ויוויאני, שהוא גם בן זוגה של דיקה, והבריטון הרומני ג'ורג' פטאן.
כן משתתפים בהפקה גיא מנהיים, איילה צימבלר, שירה רז, אפרת אשכנזי, נח בריגר, יאיר גורן, סמי בכר ועוד זמרי אופרה ישראלים וכמובן מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של ישי שטקלר. על חלק מההופעות ינצח דניאל כהן. 

 


 

עבור לתוכן העמוד