בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

עונת 2011/2012 באופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

עונת 2011/2012 באופרה הישראלית

 אופרה, מחול ומוסיקה

האופרה הישראלית מציעה בעונת 2011/12 תכניות עשירות בתחומי אמנויות הבמה השונים: אופרה, מחול ומוסיקה על גווניה השונים.
חנה מוניץ מנכ"ל האופרה הישראלית:
"בית האופרה המציין השנה את עונתו  ה- 27 הצליח במשך שנותיו להפוך למרכז חשוב של עשייה תרבותית ישראלית ובינלאומית השואבת אליה קהלים רבים מרחבי הארץ. בשנה האחרונה וגשם נדבך נוסף בחזון האופרה הישראלית והיא הפכה ליעד חשוב של תיירות תרבות מחו"ל עם העלאתו המוצלחת של פרוייקט "נבוקו במצדה" וייסודו של פסטיבל האופרה במצדה ים-המלח ובירושלים. עוד בזירה הבינלאומית תקיים האופרה בעונה הבאה את הסיור השישי הבינלאומי שלה ותופיע בפסטיבל האופרה היוקרתי של ויסבאדן בגרמניה עם שתי הפקות: "טוסקה" מאת פוצ'יני ו"הילד חולם" מאת חנוך לוין וגיל שוחט. לצד עונה מגוונת במחול ובמוסיקה תציג העונה האופראית 8 הפקות בסגנונות שונים, מתקופות שונות כולל אופרות של המאה ה-20. העונה משופעת במנצחים במאים וסולנים ידועי שם".

אופרה
"קוולריה רוסטיקנה" ו"פליאצ'י" (Cavalleria rusticana & Pagliacci) בהפקה חדשה - דצמבר 2011 
העונה תפתח בהפקה חדשה של ערב המשלב שתי אופרות אהובות "קוולריה רוסטיקנה" מאת פייטרו מסקאני ו"פליאצ'י" מאת לאונקוואלו בניצוחו של דייויד שטרן, המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית ובבימויו של הבמאי הנודע ג'נקרלו דל מונקו. אלו הן שתי אופרות איטלקיות המביאות לבמה סיפורים אמיתיים מדרום איטליה וסיציליה הכפרית על אהבה בוערת, קנאה חסרת מעצורים, תשוקה עיוורת ורצח על כבוד המשפחה. בין הסולנים: הטנור גוסטבו פורטה והסופרן טטיאנה אניסימובה.
"עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני" (Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny) הפקה חדשה של האופרה הישראלית - ינואר 2012
"עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני" הפקה חדשה של האופרה הישראלית, בבימויו של עמרי ניצן, בניצוחו של דייויד שטרן ובעיצובם של מיכאל קרמנקו (תפאורה) ואבי יונה בואנו (במבי) (תאורה). יצירת המופת של קורט וייל וברטולד ברכט היא סאטירה אנטי קפיטליסטית, אקטואלית המספרת את סיפורם של מהגרים המחליטים להקים עיר חדשה באמצע שום מקום באמריקה ומגלים כי הרעיון כלל לא פשוט וכי תאוות הבצע מעבירה אותם על דעתם.
"ינופה" (Jenůfa) הפקה חדשה - פברואר 2012
"ינופה" הפקה חדשה של האופרה פרי עטו של המלחין הצ'כי החשוב ליאוש ינאצ'ק. סיפורה של עלמה צעירה ואמה החורגת ההורגת את התינוק שהבת ילדה כיוון שאביו אינו מוכן לשאתה לאישה. "ינופה" תועלה בניצוחו של ג'ורג' פהליבניאן ובבימויו של ניקולס לנהוף. בין הסולנים: הטנור יורמה סילבסטי והסופרן ברברה האבמן.
"לוציה די למרמור" (Lucia di Lammermoor) הפקה חדשה - מרס 2012
"לוציה די למרמור" האופרה הידועה של גאטנו דוניצטי תעלה בהפקה חדשה בניצוחו של דניאל אורן עם סולנים בינלאומיים מובילים בהם הסופרן אלכסנדרה קורצ'ק והבריטון הישראלי הבינלאומי בועז דניאל. האופרה בבימויו של גרהם ויק מספרת על לוצ'יה שאחיה מכריח אותה להינשא לגבר שאינה אוהבת. שיגעונה גובר עליה ובליל הנישואין היא רוצחת את בעלה ומתאבדת.
"מאדאם בטרפליי" (Madama Butterfly)  - אפריל 2012
"מאדאם בטרפליי" מהאופרות האהובות ביותר של פוצ'יני חוזרת לבמה בהפקה הסגנונית והמצליחה של האופרה הישראלית בניצוחו של סטפנו רנצאנו ובבימויו של מריוש טרלינסקי. האופרה מספרת את סיפורה של הגיישה היפנית הצעירה שנסחפת לסיפור של אהבה ותשוקה המסתיים בהתאבדות. בתפקיד הראשי: זמרת הסופרן הישראלית אירה ברטמן שכבר שרה תפקיד זה באופרה הלאומית בוורשה.

"אורפיאו ואאורידיצ'ה" (Orfeo ed Euridice) הפקה חדשה - מאי 2012
הפקה חדשה של "אורפיאו ואאורידיצ'ה" מאת כריסטוף גלוק, עם הסולנים הישראלים יניב ד'אור והילה בג'יו, בניצוחו של דיוויד שטרן בהפקה מודרנית בבימויו של מריוש טרלינסקי.
האופרה מספרת את הסיפור הקלאסי על האמן אורפיאו המאבד את אשתו ומקבל הזדמנות נוספת מהאלים להשיבה לחיים. מבט מעמיק אל נפשו של האדם ואל נפשו המיוסרת של האמן התר באופן מתמיד אחרי המוזה שלו.

"כרמן" במצדה ((Carmen at Masada - יוני 2012
אחרי "נבוקו" ו"אאידה" במצדה, נמשכת המסורת החדשה ובעונה הבאה תועלה הפקת הענק של "כרמן" מאת ביזה - למרגלות המצדה על רקע הנוף המרהיב. על ההפקה ינצח דניאל אורן ויביים ג'נקרלו דל מונקו. בנוסף יתקיימו 2 קונצרטי גאלה למרגלות המצדה, הראשון עם רוברטו אלנייה ואלינה גראנקה בקונצרט אריות ודואטים מאופרות פופולאריות וקונצרט גאלה עם הפסנתרן פאזיל סאי עם התזמורת הפילהרמונית המלכותית, לונדון.
"ריגולטו" (Rigoletto) - יולי 2012
את העונה תחתום "ריגולטו" מהאהובות באופרות של ורדי, בבימויו של דייויד פאונטני ובניצוחו של דניאל קלגרי. הסיפור העצוב של ריגולטו, ליצן החצר של הדוכס הכועס על האחרון לאחר שפיתה את בתו הצעירה גילדה. ריגולטו מחליט לשכור רוצח שירצח את הדוכס, אך תהפוכות הגורל מובילות למותה של בתו האהובה.
אירוע מיוחד- ההעלאה בישראל ובפסטיבל ויסבאדן בגרמניה של "הילד חולם" ו"טוסקה"- הפקות האופרה הישראלית
במאי יתקיים הסיור הבינלאומי של האופרה לפסטיבל ויסבאדן בגרמניה עם  "טוסקה" מאת פוציני בבימויו של הוגו דה אנה ו"הילד חולם" מאת חנוך לוין וגיל שוחט בבימויו של עמרי ניצן.  האופרה הישראלית תעלה שתי הפקות אלה בישראל בחודש ינואר .

סדרת "מחול במשכן"

"טנגו לנצח" מארגנטינה, בלט בוריס אייפמן, הפרוייקט-מחול עכשווי רפרטוארי, להקת מרתה גרהם, בלט טרוקדרו ממונטה קרלו, בלט ציריך, קלאוד גייט, בלט גטבורג
ועוד
את העונה יפתח מופע יוצא הדופן מארגנטינה טנגו לנצח (Forever Tango) מאת לואיס בראבו. שעתיים של מוסיקה חושנית וריקוד סוחף בתנועה מתמדת, המבוצעת על ידי זוגות והלהקה כולה. המופע מגיע היישר ממועדוני הטנגו של בואנוס איירס, לאחר שזכה להצלחה רבה בכל רחבי העולם, כולל בברודווי בביצוע רקדנים, מוסיקאים וזמרים. (ספטמבר 2011).
בלט בוריס אייפמן (Boris Eifman) יחזור ארצה לאור ההצלחה הגדולה בביקוריו הקודמים עם 2 היצירות "דון קישוט" (לפי הסיפור המוכר של סרוונטס)
ו-"אונייגין" (לפי פושקין וצ'ייקובסקי). (ספטמבר 2011)
הרקדנים הישראלים של הפרוייקט – מחול עכשווי רפרטוארי, המבצעים מחול רפרטוארי קלאסי בינלאומי, יחזרו לבמה בתוכנית מגוונת של מבחר יצירות של כוריאוגרפים בינלאומיים לצד כוריאוגרפים ישראלים. הפקה משותפת של האופרה הישראלית ומרכז סוזן דלל בסיוע של מנהל התרבות במשרד התרבות והספורט. (אוקטובר 2011).
מהמזרח הרחוק יגיע תיאטרון המחול של טייוואן- קלאוד גייט (Cloud Gate) עם עבודתם החדשה המבוססת על מסורות הזן ועל אמנות הקליגרפיה הסינית "כתמי מים על הקיר". זוהי להקת מחול וירטואוזית, שרקדניה הוגדרו כבעלי יכולות על אנושיות. (דצמבר 2011).
שתי להקות מחול ייצגו את המחול האמריקאי העונה:
"להקת מרתה גרהם" (Martha Graham Dance Company), ממשיכה להופיע בכל העולם ולשמר את המורשת של כוהנת המחול האמריקאית האגדית עם שתי תוכניות שונות מיצירותיה ויצירה של רוברט וילסון, שהוקדשה לגרהם. (נובמבר 2011)
להקת מומיקס (Momix) חוזרת עם יצירתו החדשה של מוזס פנדלטון "בוטניקה". הרקדנים הנפלאים והאלסטיים יוצרים על הבמה דימויים של מעבר העונות והימים בעולם החי, הצומח ובני האדם. זהו קברט אקולוגי עם הומור כובש ומוסיקה קצבית. (יוני 2012)

מאירופה תגענה הלהקות הבאות:
בלט ציריך (שוויץ) (Zurich Ballet), אחת מלהקות הבלט החשובות באירופה עם הכוריאוגרף היינץ שפורלי בתוכנית ייחודית שמבוצעת לצלילי הסוויטות לצ'לו סולו של באך בביצוע חי על הבמה. ( נובמבר 2011).
בלט טרוקדרו ממונטה קרלו (Les Ballets Trockadero de Monte Carlo) יציג את להקת רקדני הגברים הנודעת, המופיעים בחצאיות טוטו ובנעלי אצבע ומבצעים רפרטואר קלאסי ברמה הגבוהה ביותר. במופע תוכנית משולבת של מיטב הרפרטואר של  הלהקהכולל המערכה השנייה של "אגם הברבורים". (נובמבר 2011).
הכוריאוגרפית הישראלית יסמין ורדימון תעלה עם להקתה מאנגליה את עבודתה "7734". זוהי הפקה חדשה המדגישה את שפת תיאטרון המחול הפיסי ואת הכוריאוגרפיה מלאת הפרטים של ורדימון. העבודה בוחנת את הכוחות והחולשות האנושיים, שמייצרים גיהנום עלי אדמות ומדגישה את היכולות שלנו לשרוד את השירה של התקווה. (מאי 2012).
בלט גטבורג (Ballet Goteborg) משבדיה, להקת המחול המודרני המובילה בסקנדינביה, תעלה שתי תוכניות: "היפהפיה הנמה" לכוריאוגרפיה של מץ אק למוסיקה של צ'יקובסקי ו-"בולרו x 3" למוסיקה של ראוול ושלושה כוריאוגרפים, יוהאן אינגר, קנת' קוורנסטרום ואלכסנדר אקמן. (מאי-יוני 2012)

מוסיקה
ממוסיקה ליטורגית סימפונית ועד הדג נחש ואסף אמדורסקי
עונת המוסיקה מציעה 10 סדרות מגוונות מן הקלאסי אל הקל מתוך מטרה להביא לבית האופרה קהל מגוון שאוהב מוסיקה על  גווניה השונים. במסגרת סדרות המוסיקה יתקיימו בעונה הבאה למעלה מ- 70 תוכניות שונות בביצוע  כ- 150 אמנים שיבצעו למעלה מ- 400 יצירות בכל הסגנונות המוסיקליים מהקלאסי לקל, מהג'אז למוסיקת העולם.
בסדרה הליטורגית בשיתוף עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, 4 קונצרטים ובהם תערובת של יצירות מופת: "ליל ולפורגיס" מאת מנדלסון, ליטורגיקה משלנו עם "שירים תנ"כיים" ו"עבודת הקודש" מאת בלוך, המגניפיקט של ויוולדי, מוצרט, שוברט ובאך וכן המיסה הגדולה של מוצרט. על הקונצרטים בביצועם של סולנים ומקהלות מהארץ ומחו"ל ינצחו: רולף בק, פרדריק שזלן, דניאל כהן ויואב תלמי.
סדרת מוסיקת העולם בייעוצו האמנותי של עידן רייכל, הממשיכה זו השנה השנייה, תארח אמנים ידועי שם מרחבי העולם ובהם: המוסיקאית והזמרת הנודעת ממאלי אאומו סנגרה המשלבת בין פופ למוסיקה אפריקאית שורשית, זמרת ה"פאדו" הפורטוגזית אנה מורה ששירתה חודרת לתוך הנשמה ומקהלת נשים מבולגריה, המבצעת מוסיקה בלקנית אתנית במקצבים ייחודיים ומקפיצים.
בסדרה "כל גווני המוסיקה" יתקיימו שלושה קונצרטים קאמריים עם סולנים בינלאומיים: ההרכב "אנונימוס 4" רביעיית הנשים הקולית האמריקאית הנודעת תבצע מוסיקה קולית מימי הביניים ועד הרנסנס. הפסנתרן המוביל אולי מוסטונן יבצע את היצירה המונומנטאלית של באך וריאציות גולדברג. אלכסנדר מלינקוב ואנדראס שטאייר יבצעו לסירוגין את הפרלודים והפוגות של באך ושל שוסטוקוביץ' על פסנתר ועל צ'מבלו.
בעונה השנייה של הסדרה הפופולארית "קלאסי רוק" יתקיימו שלושה קונצרטים בהם יבצעו להקת הדג נחש, אסף אמדורסקי ובלקן ביט בוקס את להיטיהם הגדולים בעיבודים קלאסיים חדשים בליווי תזמורת סימפונט רעננה. תהיה זו פעם ראשונה בה רוב האמנים האלו מופיעים בליווי תזמורת.
סדרת "ג'אז במשכן" (מנהל מוסיקלי: ניצן קרמר) תארח השנה את נגני הפסנתר קני בארון וסטפאנו בולאני אשר יארח את ענת כהן ועומרי מור, עיבודים מקוריים ללחני מופת מהקלאסיקה של ספר השירים הישראלי, מחווה לגיבורי הגיטרה והפסנתר עם  רביעיית ג'ושוע ברקסטון, טוני פאנצ'לה, אורחים נוספים בסדרה מירקו סיניורלה, ורוברט אוטאביינו.
סדרה חדשה לעונה שירה המקהלה תציג 3 קונצרטים עם מקהלת האופרה הישראלית, בניצוחו של ישי שטקלר. מקהלת האופרה הישראלית תופיע בליווי פסנתר בתוכניות המציגות את המיסה החגיגית הקטנה של רוסיני, בתוכנית של רומנסות ויצירות ווקאליות למקהלה א-קפלה מאת מלחינים רוסיים וקונצרט של מיטב קטעי המקהלות האופראיות.
הסדרה הסימפונית עם תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון,  מציעה 7 קונצרטים בהם יבוצעו מיטב היצירות מהרפרטואר הקלאסי בביצוע סולנים ומנצחים ישראלים מהעולם כולל דן אטינגר, המנהל המוסיקלי של התזמורת.
להתאהב במוסיקה עם גיל שוחט, 4 קונצרטים קאמריים מונחים המוקדשים כל אחד למלחין חשוב מהתקופה הרומנטית. הקונצרטים יועברו על ידי גיל שוחט אשר ילווה את הקונצרטים בפסנתר ויארח בין היתר את הזמרים שרון רוסטורף זמיר, ברכה קול ומריה קבלסקי ואת הנגנים אקרט לורנצן (כינור), ניתאי צרי (כינור), בוריס גילטבורג (פסנתר) ומוסיקאים רבים נוספים.
בעונה זו יתקיימו כמדי עונה הסדרות המצליחות לילדים: "צלילי קסם" בהנחיית ניצה שאול המכניסה בשירה, מוסיקה ומשחק את הילדים לעולמם של המלחינים הגדולים בהיסטוריה, ו"שעת אופרה לילדים", הסדרה הפופולרית לילדים בגיל הרך עם זמרי האופרה סטודיו.
למבוגרים יותר תתקיים גם בעונה זו סדרת "שבת של זהב" המתקיימת בשבתות בבוקר, עם מיטב הזמרים. בין הקונצרטים קונצרט המוקדש לדמויות הנשיות של מוצרט, "מאופרה למחזמר" ויותם כהן בקונצרט דרום אמריקאי.
בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה,

שד' שאול המלך 19 ת"א

אתר האינטרנט:  www.israel-opera.co.il

 

עבור לתוכן העמוד