בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

דניאל אורן מנצח על נורמה מאת בליני

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

דניאל אורן מנצח על נורמה מאת בליני

דניאל אורן מנצח על נורמה מאת בליני
אופרת הבל קנטו האולטימטיבית
בהפקה חדשה בביצוע סוללת כוכבי אופרה בינלאומיים
כולל דמיטרה תאודוסיו, רוברטו ארוניקה, אווה מאי ורוברטו סקנדיוצי

האופרה הישראלית שבה ומעלה את אופרת הבל קנטו האהובה נורמה מאת ויצ'נצו בליני. זהו סיפור אהבה מרגש במרכזו שאלת הנאמנות הכפולה של הגיבורה – הנאמנות לאהובה ליבה מחד והנאמנות למולדת מאידך.
המנצח הישראלי הנודע דניאל אורן שב לאופרה הישראלית לנצח על הפקה חדשה זו של נורמה אותה מביים פדריקו טייצי האיטלקי.
12 הופעות מתוכננות בבית האופרה החל מה-8 באפריל 2011. ההופעות בשפה האיטלקית בליווי כיתוביות תרגום בעברית ובאנגלית.
כמקובל בכל ההפקות באופרה הישראלית שעה לפני כל מופע תתקיים הרצאה בת 30 דקות באולם (הכניסה חופשית לבעלי הכרטיסים לאותו ערב) ובתום חלק מהמופעים יתקיים אופרה טוקבק עם משתתפי ההפקה באכסדרה העליונה.

בליני ונורמה
ויצ'נזצו בליני הוא אחד ממלחיני הבל קנטו החשובים ביותר אשר בחייו הקצרים מאוד (1801-1835) כתב מספר רב של אופרות שחלקן מבוצעות עד עצם היום הזה בהצלחה רבה בכל רחבי העולם (כולל הסהרורית, הפוריטנים והעיבוד שלו לסיפור רומיאו ויוליה, בני קפולט ובני מונטגיו). אך אין ספק כי האופרה המפורסמת, האהובה והמוצלחת ביותר של בליני היא נורמה שהועלתה לראשונה ב-26 בדצמבר 1831 בלה סקאלה במילנו. נורמה זכתה להצלחה רבה החל מהבכורה ובן רגע הפכה ללהיט אופראי שבוצע ועדיין מבוצע בכל רחבי העולם. האופרות של בליני הן תובעניות ביותר לזמרים והן מכילות כמה מהאריות המרשימות ביותר בהיסטוריה של אופרות הבל קנטו. 

סיפור העלילה
האופרה נורמה מתרחשת במאה הראשונה לפני הספירה בגאליה הנמצאת תחת הכיבוש הרומי. נורמה היא כוהנת דרואידית החוטאת לייעודה ולעמה כאשר היא מתאהבת בקצין הרומי הכובש, פוליאונה ויולדת לו בסתר שני ילדים. אך נורמה חשה כי פוליאונה כבר לא אוהב אותה יותר, מבלי לדעת שהסיבה לכך היא כי הוא התאהב בחברתה הטובה אדלג'יזה, גם היא אחת מהכוהנות הדרואידיות. וכך שתי הכוהנות החברות חוטאות באותו חטא. כאשר אדלג'יזה מתוודה בפני נורמה ולומדת על האהבה האסורה של נורמה, היא מוכנה לוותר על אהבתה לפוליאונה. אך נורמה מחליטה כי היא חייבת להתוודות על החטא הנורא שחטאה, למרות שהיא יודעת כי העונש הוא מוות על המוקד. היא מפקידה בידי אדלג'יזה ואביה אורובזו את שני ילדיה, מכנסת את כל בני עמה, מתוודה על מעשיה וצועדת בגאון לעבר המוקד כאשר ברגע האחרון אהבתו של פוליאונה אל נורמה מתגברת והוא מצטרף אליה ויחדיו הם עולים בלהבות.

נורמה והאריה הגדולה שלה
בליני כתב את האופרה נורמה עבור זמרת הסופרן הגדולה מכולן בתקופתו, ג'ודיתה פסטה, שכמובן זכתה להצלחה רבה עת ביצעה את התפקיד בבכורה ומאז אינספור פעמים. מאז כל זמרות הסופרן הגדולות שאפו לבצע את התפקיד הזה שהוא אחד התובעניים ברפרטואר. נורמה נכנסת לבמה כשהיא מבצעת את אחת מאריות הבל קנטו המרשימות והמרגשות ביותר, CASTA DIVA, תפילה של הכוהנת לאלת הירח.
כיוון שבליני היה רגיש ביותר לטקסט של הליברית, הוא תמיד שם דגש על המילה המושרת וכתב באופן כזה בו הזמרים והזמרות יכולים לדקלם את הטקסט תוך כדי שירה באופן שכל מילה תובן על ידי הקהל. זהו אחד מייחודיו של בליני שלא נסחף לכתיבה הרואית וירטואוזית שבאה על חשבון הטקסט עצמו. כבר באריה ראשונה זו של נורמה בליני זורע את הרמזים הגורמים לנו להבין את הדילמה הנוראה בה נמצאת נורמה המאוהבת בסתר לאויב עמה. לכן נורמה מנסה להרגיע את בני עמה הזועקים לקרב, כל זאת כדי להגן על אהובה פוליאונה. סיטואציה דרמטית זו הועצמה מאוחר יותר על ידי ורדי באופרה אאידה.

דניאל אורן באופרה הישראלית
בין הופעותיו הרבות בבתי האופרה המובילים בעולם כולל האופרה הלאומית הצרפתית בפריס, האופרה המלכותית קובנט גרדן ובתי האופרה השונים באיטליה, חוזר דניאל אורן לנצח על נורמה באופרה הישראלית בעקבות ההצלחות הגדולות בשנה שעברה עת ניצח על היהודיה ועל נבוקו למרגלות המצדה. אורן ישוב גם השנה לפסטיבל האופרה במצדה שם ינצח על אאידה.

זמרי אופרה בינלאומיים מהשורה הראשונה
דימיטרה תאודוסיו, זמרת הסופרן היווניה שהפליאה את חובבי האופרה בארץ עת ביצעה בשנה שעברה את אביגיל בנבוקו למרגלות המצדה, שבה לבמת האופרה הישראלית לשיר את התפקיד הראשי באופרה, תפקיד אותו היא מבצעת בכל בתי האופרה המרכזיים ברחבי העולם. בחלק מההצגות יבוצע התפקיד על ידי זמרת הסופרן האיטליקה מריה אגרסטה, בהופעת הבכורה שלה בארץ. שלושה זמרי טנור יחלקו ביניהם את תפקיד הקצין הרומי פוליאונה, רוברטו ארוניקה האיטלקי (שלפני שנים שר את רודולפו בלה בוהם באופרה הישראלית), הטנור האיטלקי ג'ורג'יו ברוג'י ופרנצ'סקו הונג הקוריאני. את תפקיד אדלג'יזה, חברתה הטובה של נורמה, תחלוקנה שתי זמרות איטלקיות בהופעת הראשונה בארץ, אווה מיי ודניאלה ברצ'לונה. ובתפקיד הכהן הגדול אורובזו, שהוא אביה של נורמה, יופיעו הבס רוברטו סקנדיוצי (הקרדינל ביהודיה באופרה הישראלית) וקרלו סטריולי. כן משתתפים איילה צימבלר (קלותידלה) וגיא מנהיים (פלאביו). על כולם ביחד עם מקהלת האופרה ותזמורת האופרה ינצח דניאל אורן.

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד