בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

זמר הטנור הנודע כריסטוף פרגרדיין

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

זמר הטנור הנודע כריסטוף פרגרדיין

מבצע את מסע חורף בתזמור קאמרי עם אנסמבל פנטאדרה מקנדה ונגן האקורדיון ג'וזף פטריץ'
בסדרת כל גווני המוסיקה של האופרה הישראלית

הקונצרט הקרוב בסדרה כל גווני המוסיקה של האופרה הישראלית מציג ביצוע יוצא דופן לאחת מהיצירות הקוליות החשובות והמרתקות ברפרטואר - מחזור השירים מסע חורף מאת פרנץ שוברט.
זמר הטנור הגרמני הנודע כריסטוף פרגרדיין, הנחשב לאחד ממבצעי שוברט המובילים בעולם כיום, מבצע את מחזור השירים בליווי אנסמבל פנטאדרה מקנדה (חמישיית כלי נשיפה) ונגן האקורדיון הקנדי ג'וזף פטריץ'. את העיבוד המיוחד הזה ערך נורמן פורגט, המנהל המוסיקלי ונגן האבוב של האנסמבל.
הקונצרטים יתקיימו ביום שבת ה-19 במרס (11:00) בבית האופרה בתל אביב וכן ב-21 במרס (20:30) באולם ימק"א בירושלים במסגרת הסדרה של מרכז המוסיקה ירושלים.

מחזור השירים מסע חורף, 24 שירים שנכתבו על ידיד המשורר וילהלם מולר (1794 – 1827) מספר סיפורו של אדם שלאחר שרומן האהבים שלו הסתיים מוצא עצמו לבד. ללא עתיד ועם עבר הטעון בהבטחות וזיכרונות השובר את לבו, ההוא מתחיל במסע הארוך בחורף קר. הוא עוזב את הכפר בו ידע אהבה מאז הגיע אליו מלא תקוות בחודש מאי הקודם. אך כיוון שהורי אהובתו העדיפו כי היא תינשא לגבר עשיר יותר, הוא בצעדים כבדים מתחיל את מסעו בשלג העז כאשר דמעותיו קופאות על עיניו. מזג האוויר הקר עם הנהר הקפוא והעצים הערומים מזכירים לו את הייאוש שלו עצמו. לאט לאט הנוסע מתחיל לחשוב על המוות כדבר שישחרר אותו מייסוריו. אך לא מולר ולא שוברט נותנים לנו פתרון משלהם לדרך בה מסתיים המסע הזה – מסע שהוא חלום, משחק אחרון של אדם הבוחן עצמו על חייו, מהאושר שבצעירותו ועד לייאוש של העתיד.
בגרסה זו השירים מבוצעים בסדר המקורי של מולר, ולא באופן בו שוברט ארגן אותם מחדש.

"הצליל החריף מעט של הכלים ביחד עם האיכות ההבעתית שלהם מעצימים את הטקסט ואת האווירה ומשלימים בחן רב את הקול של הזמר... עם התיבות האחרונות אנו נותרים עם חוסר הוודאות של גורלו של הזמר, הייאוש ממלא את האוויר." (אתר המוסיקה arkivmusic.com)

זמר הטנור הגרמני כריסטוף פרגרדיין, מבצע בקביעות רפרטואר מגוון של יצירות מתקופת הבארוק דרך הקלאסי והרומנטי ועד ליצירות בנות זמננו. הוא מופיע ברסיטלים ובקונצרטים בכל מרכזי המוסיקה החשובים באירופה, אמריקה ואסיה. הוא גם מופיע כסולן עם תזמורות מובילות רבות בניהן תזמורת רשות השידור הבווארי, תזמורת הקונצרט חבאו באמסטרדם, תזמורת הגוונדהאוז בלייפציג, תזמורת פילהרמוניה בלונדון, תזמורת דרזדן, התזמורת הפילהרמונית של רדיו צרפת ועוד. על במת האופרה הוא ביצע רפרטואר מגוון כולל טמינו בחליל הקסם (מוצרט), דון אוטביו בדון ג'ובני (מוצרט), הרוזן אלמוויווה בספר מסוויליה (רוסיני) ופנטון בפלסטף (ורדי). הוא מלמד זמרה באקדמיה למוסיקה בקלן.

האנסמבל הקנדי פנטאדרה מבצע מוסיקה קאמרית מקורית ומעובדת לכלי נשיפה. האנסמבל נוסד לפני עשור כחמישיית כלי נשיפה מעץ ומאז שנת 2005 מנהלו המוסיקלי הוא לואי-פיליפ מרסולאיס. האנסמבל מבצע תכניות מגוונות בהן הנגנים מופעים לעתים גם כרקדנים, שחקנים, פנטומימאים ואפילו זמרים. הם עובדים בשיתוף פעולה עם אמנים רבים בתכניות מוסיקליות ותכניות המשלבות מספר ז'אנרים אמנותיים וכמו כן מבצעים הרבה תכניות חינוכיות. האנסמבל מופיע באופן קבוע בקונצרטים בכל רחבי קנדה וכן בארצות הברית ובאירופה. האנסמבל הקליט מספר תקליטורים שזכו בפרסים יוקרתיים כולל הביצוע שלהם למסע חורף של שוברט. הם ביצעו את האופרה כסא מאוהב (ג'ון מטקף) בוולס, עיבוד מיוחד לאופרה כך עושות כולן (מוצרט) עם להקת הפנטומימאים אומניבוס ועוד. הם ביצעו למעלה מ-25 יצירות בבכורה עולמית.

עבור לתוכן העמוד