בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

הרקויאם של פורה ושל ברהמס

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

הרקויאם של פורה ושל ברהמס

בפתיחה הסדרה הליטורגית
של האופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים
בניצוחה של קרי לין וילסון
22, 23 בפברואר 2011

האופרה הישראלית והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור פותחים את הסדרה הליטורגית המשותפת בקונצרט בו יבוצעו שתיים מיצירות הרקויאם החשובות ביותר ברפרטואר – הרקויאם הגרמני של ברהמס והרקויאם של פורה.
המנצחת הקנדית קרי לי וילסון, שניצחה לאחרונה על פיק דאם באופרה הישראלית והמופיעה באופן קבוע בכל בתי האופרה החשובים בעולם, תנצח על מקהלת האופרה הישראלית, זמרת הסופרן הישראלית הילה בג'יו והבריטון האנגלי ג'ורג' מוזלי.
הקונצרט יתקיים בבית האופרה בתל אביב ב-22 בפברואר ובאולם הנרי קראון בירושלים ב-23 בפברואר.


הרקויאם, התפילה לזכר המתים בליטורגיקה הנוצרית, יצא במהרה מההקשר הדתי הצרוף שלו ועזב את כותלי הכנסייה והדת כשהוא מוצא את משכנו החדש בעולם החילוני של אולם הקונצרטים. בעולם המוסיקה הקלאסית הרקויאם, שהוא בראש ובראשונה תפילה למען המתים, מביע ברוב המקרים את הסגנון והאישיות של המלחין שחיבר אותו. הרקויאם לוקח את שמו מהמלים הפותחות את המיסה למען המתים – "מנוחת עולם הענק להם, אל". מיסת הרקויאם הלטינית תמיד היתה חלק מהליטורגיה אבל הפכה לרשמית לאחר המועצה בטרנט (1545 -1563) אשר בה נקבעו הסדרים של הקטעים הליטורגיים במיסה. יצירות פוליפוניות של הרקויאם החלו להופיע במאה ב-15 עם רקויאם שכיום אבד מאת דופאיי. הרקויאם הראשון שהתווים שלו קיימים הוא מאת מלחין שכמעט ואינו מוכר בשם אוקגהם.
יש לא מעט דמיון בין הרקויאם של יוהאנס ברהמס (1833 – 1897) לזה של גבריאל פורה (1845 – 1924). פורה וברהמס מציגים כל אחד את הסגנון של ארצות מוצאם כשהם ניגשים לכתיבת הרקויאם. ובשני המקרים מדובר ביצירה למקהלה ושני סולנים, זמרת סופרן וזמר בריטון. הרקויאם של פורה מאוד צרפתי באופיו והוא משרה תחושה קאמרית בצליל הצרוף שלו. קיימת תחושה של מסתורין ועומק מסביב לרקויאם ספציפי זה, מעין שלווה סוחפת המרמזת על האימפרסיוניזם הצרפתי העתיד לבוא. ברהמס לא הלחין רקויאם רגיל אלא רקויאם גרמני בו הוא במודע חורג מהמיסה הלטינית ומצרף טקסט גרמני לתוך היצירה. והתוצאה, בביצוע מקהלה ואותו השילוב של סופרן ובריטון, היא יצירה מאוד גרמנית באופייה, מיסה המיועדת הרבה יותר לחיים מאשר למתים, יצירה המפארת את עוצמתם של החיים ואת הדרך בה החיים מתמודדים עם המוות.

המבצעים:
קרי לין וילסון, מנצחת, נולדה בקנדה. היא למדה נגינה בחליל, פסנתר וכינור וסיימה את התואר השני בנגינה בחליל ובניצוח בבית הספר למוסיקה ג'וליארד. היא ערכה את הופעת הבכורה שלה כחלילנית באולם קרנגי בניו יורק בגיל 21. כיום היא מנצחת על רפרטואר אופראי רחב ביותר הכולל את טוסקה, מאדאם בטרפליי, מנון לסקו, החוגה, הנערה מהמערב, לה בוהם, טורנדוט (פוצ'יני), לה טרוויאטה, פלסטף, אותלו, ריגולטו, סימון בוקנגרה, אאידה (ורדי), לוצ'יה די למרמור, שירוי האהבה, דון פסקואלה, אנה בולנה (דוניצטי), הספר מסוויליה (רוסיני), יולנתה (צ'ייקובסקי), בוריס גודונוב (מוסורגסקי) ועוד אופרות רבות. היא מנצחת בקביעות באופרה הממלכתית בווינה, בית האופרה קירוב, הארנה בוורונה וכן בבתי האופרה בטורה דל לאגו, פירנצה, ניצה, רומא, טורינו, בארי, בילבאו, לייפציג, פרמה, פלרמו, הבולשוי, אוסלו, לוס אנג'לס, מינכן, וושינגטון, מונטראול, בוקרשט, ורשה, סלרנו ועוד רבים אחרים. היא גם מנצחת על תזמורות רבות ביניהן התזמורת הפילהרמונית של זגרב, תזמורת בית האופרה של פרמה, התזמורת הלאומית של צרפת, התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס, התזמורת הסימפונית של מונטראול, התזמורת הסימפונית של טורונטו, התזמורת הקאמרית של סט. פול, התזמורת הסימפונית של יוסטון, התזמורת הסימפונית של אוביידו, התזמורת הסימפונית של אכן, תזמורת הגוונדהאוז בלייפציג, תזמורת בית האופרה קירוב בסט. פטרבורג, תזמורת בית האופרה המלכותי במדריד, תזמורת האופרה הממלכתית הבווארית במינכן ועוד. באופרה הישראלית ניצחה על לה בוהם (פוצ'יני), ופיק דאם (צ'ייקובסקי) ובימים אלו היא מנצחת על ליידי מקבת ממצנסק (שוסטקוביץ'). זו הופעתה הראשונה עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור.

הילה בג'יו, סופרן, נולדה בישראל. סיימה בהצטיינות את לימודיה באקדמיה למוסיקה בתל-אביב. היתה חברה באופרה סטודיו של האופרה הישראלית שם הרפרטואר שלה כלל תפקידים כאדלה בעטלף (י. שטראוס), נורינה בדון פסקואלה (דוניצטי), גרטל בהנזל וגרטל (הומפרדינק) ואמור באורפיאו ואאורידיצ'ה (גלוק). הופיעה כסולנית עם מירב התזמורות בארץ כולל התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, התזמורת הקאמרית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, הקאמרטה הישראלית ירושלים, התזמורת הקאמרית הקיבוצית, סימפונט רעננה ועוד. הרפרטואר הקונצרטי שלה כולל בין השאר את תהלים מ"ב מאת מנדלסון, ישראל במצרים (הנדל), בריאת העולם (היידן), קנטטות של באך ועוד. זכתה במקום השני בתחרות הזמרה בלוודר בווינה וכן בפרס על ביצוע יצירה ישראלית מטעם שר המדע, התרבות והספורט. זכתה במלגות קרן התרבות אמריקה- ישראל, המכון הישראלי לאמנויות הזמרה, מגלת גרבוב ומלגת בסר. הופיעה בתפקיד אולימפיה בסיפורי הופמן (אופנבך) בבית האופרה במקלנבורג, גרמניה וכן ביצעה את סרפינה במשרתת הגברת (פרגולזי) ואת גברת זילברקלאנג באימפרסריו (מוצרט). באופרה הישראלית ביצעה תפקידים רבים כולל התפקיד הראשי בשועלה הערמומית הקטנה (ינאצ'ק), מארי בבת הגדוד (דוניצטי), רוזינה בספר מסוויליה (רוסיני), הילד בבכורה העולמית של הילד חולם (גיל שוחט), אולימפיה בסיפורי הופמן (אופנבך), דספינה בכך עושות כולן, פפגנה בחליל הקסם (מוצרט), פרסקיטה בכרמן (ביזה), לוסינדה בארמיד (גלוק), פרטניס בהלנה היפה (אופנבך), הנימפה הראשונה ברוסלקה (דבוז'ק), לולו באלמנה העליזה (להאר) ועוד. 

ג'ורג' מוזלי, בריטון, נולד בבריטניה. לאחר שזכה בפס הראשון בתחרות מוצרט הבינלאומית בזלצבורג הוא החל להופיע בבתי אופרה רבים במולדתו כולל האופרה המלכותית קובנט גרדן, האופרה האנגלית הלאומית, האופרה הסקוטית, אופרת נורת' וכן בבתי אופרה קבים ברחבי העולם כולל אלו בפיזה, מודנה, אתונה, ניצה, ננסי, טורינו, בייג'ין, פלרמו, פירנצה רומא, הונג קונג, ניו יורק סיטי אופרה, בולוניה, סיאטל, דבלין ורבים אחרים. הרפרטואר האופראי הנרחב שלו כולל בין השאר את התפקיד הראשי בהמלט (תומא), פטרוקולוס במלך פריאם (טיפט), מלטסטה בדון פסקואלה (דוניצטי), אוטונה בהכתרתה של פופאה (מונטוורדי), גוליילמו בכך עושות כולן, הרוזן בנישואי פיגרו, התפקיד  הראשי בדון ג'ובני, פפגנו בחליל הקסם (מוצרט), דנדיני בלה צ'נרנטולה (רוסיני), רודולפו בסהרורית (בליני), אלבר בורתר (מסנה), הדוכס מאולבני בליר (ריימן), ז'רמון בלה טרוויאטה (ורדי), שרפלס במאדאם בטרפליי (פוצ'יני), יוניוס באונס לוקרציה (בריטן), אניאס בדידו ואניאס (פרסל), אתנאל בתאיס (מסנה) ועוד תפקידים רבים. הוא מופיע בקביעות גם ברפרטואר קונצרטי נרחב כולל בין השאר חמישה שירים מיסטיים וסימפוניית הים (ווהן ויליאמס), הסימפוניה השמינית של מהלר, השליחים (אלגר) ועוד. הוא הקליט את מחזורי השירים אהבת משורר וזר שירים (שומן) ויצירות  נוספות. באופרה הישראלית הופיע בתפקיד עלי באיטלקייה באלג'יר ודון פרופונדו במסע לריימס (רוסיני). 

 


 

עבור לתוכן העמוד