בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

הזמרת בויקה – הלב והנשמה הספרדי

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

הזמרת בויקה – הלב והנשמה הספרדי

והזמרת האהובה על פדרו אלמדובר
בהופעה ראשונה בישראל לאחר שכבשה את ארצות הברית
במסגרת סדרת מוסיקת עולם באופרה הישראלית
בניהולו המוסיקלי של עידן רייכל
11 בפברואר

הקונצרט הקרוב בסדרת מוסיקת עולם של האופרה הישראלית, אותה מנהל מוסיקלית עידן רייכל, מביא ארצה לראשונה את הזמרת הספרדייה הנודעת בויקה, זמן קצר לאחר סיור הבכורה שלה בארצות הברית, שזכה להצלחה אדירה הן מהביקורת והן מהקהל.
יום שישי ה-11 בפברואר בבית האופרה.

היא נודלה בשם מריה קונספסיון בלבואה בויקה באי מיורקה שבספרד למשפחת פליטים שהיגרה מסיבות פוליטיות מגינאה המשוונית לספרד. המשפחה גרה בשכונה ענייה בפלמה דה מיורקה שם היו התושבים שחורי העור היחידים. בויקה גדלה כשהיא מנגנת על גיטרה, פסנתר, בס (ולאחרונה אף החלה לנגן בצ'לו). היא החלה לשיר כדי שתוכל לארגן הופעות לעצמה בעיר ובמדינה בה הרעיון של מתופפת אישה ועוד שחורה לא הביא לה כל הצלחה.
בויקה מצאה בית שני בקרב קהילת הצוענים שהתיישבו בפלמה דה מיורקה. היא בלתה שעות רבות של אחר הצהריים בילדותה עם הצוענים שללא כל ספק השפיעו על סגנונה המוסיקלי ביחד עם השירים ממולדתה שאימה שרה.
בחפשה אחר הדרך לבטא את אמנותה המוסיקלית היא הגיעה אפילו ללאס וגאס שם נאלצה להופיע כחקיינית של טינה טרנר במשך זמן מה. אבל כיום היא גרה הן במדריד והן במיורקה כשהיא מנסה כל הזמן להרחיב את המסגרות בהן היא עוסקת ואת המקומות בהם היא מופיעה.
התקליטור המשקה האחרון שלה זכה בכמה מועמדויות לפרס הגראמי הלטיני.
סגנונה המוסיקלי של בויקה משלב כיום ג'אז ומוסיקת נשמה יחד עם השיר העמוק של הפלמנקו (קנטו חונדו) ושירי הקופלה הספרדיים. היא מבצעת מוסיקה בשילוב ייחודי של ביצעו אנדלוסי עם תחושת מקצב אפריקאי.
פדרו אלמדובר, ממעריציה הגדולים של בויקה הולך באופן קבוע להופעות שלה ומשמש מעין יועץ קריירה עבורה. בסרטו האחרון, העור שאני בתוכו, בויקה היא חלק מפס הקול של הסרט. והתקליטור המשקה האחרון, הוא תוצאה של שיר שבויקה ביצעה בסרט של אלמדובר ושבעקבותיו הוא שכנע אותה להקליט תקליטור שלם.
בויקה עצמה מספרת כי: "אני לא מבינה בסגנונות כאלו או אחרים. אני מכירה רק תווים ואקורדים. אין לי העדפות מוסיקליות כאלו או אחרות. אבל התחברתי כבר בילדותי לצוענים כי גם הם היו בודדים. לחיות כילדה השחורה היחידה בפלמה היה מאוד קשה עבורי. בין הזמרות מהן הושפעתי מאוחר יותר ניתן להצביע גם על בילי הולידיי ונינה סימון. הזמרים האהובים עלי הם מייקל ג'קסון וחוליו איגלסיאס ואני גם מאוד אוהבת את המוסיקאים ג'ון קולטריין ובילי אבנס."

 

 

עבור לתוכן העמוד