בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

אמן הזכוכית דייל צי'הולי באופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

אמן הזכוכית דייל צי'הולי באופרה הישראלית

"טירתו של כחול הזקן" מאת ברטוק
בהפקה ייחודית באופרה הישראלית
עם תפאורת זכוכית מרהיבה

15-23 לדצמבר 2010


במקביל גלריה ליטבק מציגה תערוכה חדשה עצומה בהיקפה של הרב אמן דייל צ'יהולי שתיפתח ב- 16.12.2010

האופרה הישראלית מעלה שמונה הופעות של ערב אופראי-קונצרטי ייחודי ובמרכזו האופרה הפסיכולוגית במערכה אחת: טירתו של כחול הזקן מאת בלה ברטוק.

ייחודה של הפקה זו היא בתפאורה הייחודית ורווית הצבעים שעיצב צ'יהולי במיוחד לאופרה זו.

בחלקו הראשון של הערב תבוצע היצירה שירים על מות ילדים מאת מהלר עם הסולנית עדנה פרוחניק.

המנצח הישראלי הצעיר אילן וולקוב, שהיה המנהל המוסיקלי של תזמורת הבי.בי.סי של סקוטלנד, ינצח על התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון. הסולנים  של "כחול הזקן" הם: ולדימיר בראון (כחול הזקן) וסבטלנה סנדלר (יודית) הבמאית: שירית לי וייס.

שמונת ההופעות יתקיימו בבית האופרה החל מה-15 בדצמבר 2010. ההופעות בשפה ההונגרית (ברטוק) וגרמנית (מהלר) בליווי כתוביות תרגום בעברית ובאנגלית.

כנהוג בהפקות האופרה הישראלית שעה לפני כל מופע תתקיים הרצאה בת 30 דקות באולם (הכניסה חופשית לבעלי הכרטיסים לאותו ערב) ובתום חלק מהמופעים יתקיים "אופרה טוקבק" באכסדרה העליונה עם משתתפי ההפקה.

שבע דלתות זכוכית בעיצוב צ'יהולי:

טירתו של כחול הזקן היא דרמה פסיכולוגית לשתי דמויות המתרחשת בעיקר בנבכי נשמתן של הדמויות ופחות בתוך עולם המציאות בו הן מוצאות עצמן.

ייחודה של ההפקה, הוא בכך שהתזמורת יושבת על הבמה ולפניה ממוקמות שבע דלתות הזכוכית שעיצב צ'יהולי המהוות את התפאורה ומסביבה מופיעים הסולנים. כאשר כחול הזקן פותח את הדלתות בטירתו, כל דלת מסתובבת ומגלה עיצוב זכוכית מתאים לנושא התמונה מדהים ומפתיע ביותר פרי עבודתו של צ'יהולי.

במקביל גלריה ליטבק מציגה תערוכה חדשה עצומה בהיקפה של הרב אמן דייל צ'יהולי שתיפתח ב- 16.12.2010.
התערוכה  "צ'יהולי בגלריה ליטבק" מציגה אוסף של עבודות עבר ועד ימינו ובכלל זאת סדרתו החדשה – הסדרה המוכספת המשולבת.
צ'יהולי יציג בתערוכה כ- 100 עבודות כמעט מכל הסדרות . מתוכן כ-  10 מייצבים גדולים שהותאמו לחלל הגלריה כמו חלון הפונה למוזיאון תל אביב שמכוסה פריטים "מהסדרה הפרסית"  ויוצר מיצב מעניין רב מימדי וצבעוני ויצירות נוספות המתנשאות לגבהים של כ- 6 מטרים ואשר הותאמו במיוחד לחלל הגלריה. יתר היצירות הינן אובייקטים בינוניים וקטנים מהסדרות ה"וונציאנים" ,"הצילינדרים", "סידורי פרחים יפניים", "סלים" , "צורות ים" ועוד.

האופרה הישראלית וגלריה ליטבק מזמינים אתכם ליהנות מיצירתו של דייל צ'יהולי על רב גווניה וצבעוניותה, מובטחת חוויה טוטאלית של אמנות פנטסטית שווה לכל נפש. ב- 16.12.10 כולם מתחברים לאמנות והבאת התפאורה המיוחדת של צ'יהולי

צ'יהולי עצמו יבקר לרגל שני האירועים בישראל.

טירתו של כחול הזקן אינה אופרה רגילה:

זו האופרה היחידה שהלחין ברטוק. בשנת 1911 עבור תחרות לאומית להלחנת אופרות בנות מערכה אחת.
האופרה לא זכתה בתחרות והועלתה לראשונה באופרה של בודפשט רק ב-24 במאי 1918. באופרה אין ולו אריה מסורתית אחת. היצירה מבוצעת ברצף מוסיקלי אחיד בו המסע הפנימי מסתיים בניצחון המושג רק במחיר הכבד ביותר: מחיר של אישה אוהבת המוכנה לאבד את חייה בכדי להציל את האהבה והנשמה של הגבר אותו היא אוהבת ובלעדיו אינה מסוגלת לחיות.
זוהי דרמה פסיכולוגית לשתי דמויות המתרחשת בעיקר בנבכי נשמתן: מסע פנימי בחיפוש אחר עצמן וחיפוש אחר אושר בעולם חשוך וקר בו אושר אמיתי אינו בנמצא.

גיבור האופרה "כחול הזקן" הוא דמות מיוחדת וחידתית. כשהוא אפוף בעננת מוות מקפיא, דם וריקנות, הוא מנסה לשרוד על ידי כך שהוא מזין את נשמתו בקורבנות: נשים צעירות ואוהבות. הוא מתחתן וכולא את נשותיו או רוצח אותן וחוזר חלילה, עד לבואה של יודית אשר מצליחה לחשוף את סודותיו, להתעמת עמו ולנסות בכל כוחה וכוח אהבתה להצילו מבדידותו האפלה ומעצמו. חוסר הוודאות האופף את הסיפור הוא רב ובזה גם ייחודו. בסיומה של האופרה, טובע כחול הזקן חסר יכולת בתהום הנשייה של נשמתו ומוחו המביא אולי מנוחה לנשמתו המיוסרת.
 
שתי יצירות בערב אחד:

לפני ביצוע טירתו של כחול הזקן, בחלקו הראשון של הערב תבצע זמרת המצו סופרן הישראלית עדנה פרוחניק את השירים על מות ילדים מאת גוסטב מהלר   (1911-1860), שבעונה זו מציין עולם המוסיקה מאה שנה למותו.

השירים על מות ילדים הוא אחד ממחזורי השירים הנוגים שמהלר כתב (למלים של פרידירך ריקרט, 1788 - 1866) מבחינת הנושא שלהם, אך בו בזמן מהפנטים מבחינת הכתיבה המוסיקלית שלהם בתזמור פיוטי ועדין במיוחד.

תאריכי האופרה:
ד' 15.12.10 (20:00), ה' 16.12.10 (20:00), ו' 17.12.10 (13:00), מוצ"ש 18.12.10 (20:00), ב' 20.12.10 (20:00), ג' 21.12.10 (20:00), ד' 22.12.10 (20:00), ה' 23.12.10 (20:00)
מחירי כרטיסים: 175/237/304/378/428
השירה בהונגרית/גרמנית תרגום מוקרן באנגלית ובעברית
משך המופע: כשעתיים

לקראת בכורה: שבת 11.12.10 (11:00) מחיר כרטיס: 70 ש"ח
שעה לפני כל אחד מהמופעים תתקיים הרצאה מקדימה באולם. הכניסה חופשית בהצגת כרטיס הכניסה לאופרה.
סיורים מאחורי הקלעים: יום ה' 16.12.10 (19:00), יום ש' 18.12.10(19:00), יום ד' 22.12.10 (19:00), מחיר כרטיס: 25 ₪.
אופרה טוקבק מיד עם תום המופע: יום ה' 16.12.10, יום ב' 20.12.10 הכניסה חופשית.

יצירתו של דייל צ'יהולי והציבור בישראל:

בעברו של צ'יהולי יש פרק מפתיע בו שהה בקיבוץ, צ'יהולי מעיד, כי שהותו בקיבוץ ב 1962 היא זו שגרמה לו להבין עבודה קשה מהי ולטענתו, ואף שנתה את מסלול חייו.

לפני כעשור, התוודע הציבור בישראל ליצירתו של דייל צ'יהולי  עם הצגתה של תערוכת ענק שלו במוזיאון מגדל דוד. התערוכה זכתה להצלחה חסרת תקדים ובמשך השנה שבה הוצגה נרשם שיא של כמיליון ביקורים, מספר חסר תקדים בהיקפו בארץ ובעולם.
צ'יהולי קנה לו שם עולמי בזכות מיצביו האדריכליים הסביבתיים הגדולים, עבודותיו מוצגות בלמעלה ממאתיים אוספים מוזיאליים ברחבי העולם ובאוספים פרטיים רבים, במהלך הקריירה המפוארת שלו זכה בשמונה דוקטורטים לשם כבוד.

את מיומנותו רחש בארה"ב ובאי מוראנו האיטלקי . צ'יהולי נחשב לפורץ דרך הן בשל תעוזתו והדמיון הרב בו ניחן והן בשל מיומנותו  בשימוש בחומר הזכוכית כמדיום אמנותי. מבט ראשון במיצבי האמנות 
המיוחדים גורמים  להתפעלות והתפעמות מהיופי, המורכבות והצבעוניות, ובמבט שני מגלים, כי צ'יהולי מייתר את הפונקציונאליות שבאובייקט ומדגיש את האסתטיקה כערך אמנותי.

מקורות ההשראה של צ'יהולי נובעים כאמור מאמנות הזכוכית האיטלקית המשופעת יופי אך גם מסגנון הארט דקו והטבע. ביצירותיו ניתן לראות דימויים של פרחים, ים ופרפרים שהופכים את יצירתו לנגישה ומתקשרת עם כל אדם. בניגוד לאמנים מהז'אנר של טבע דומם, צ'יהולי מפיח חיים ביצירותיו המושפעות מן הטבע והופך אותן  לנגישות לכל אדם. צ'יהולי בגאוניותו נותן משמעות חדשה למושג יופי, הוא יודע להעניק חוויה אינטלקטואלית, ואמוציונאלית המתקשרת עם כולם.

בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה
שדרות שאול המלך 19, תל-אביב

טלפון לכרטיסים: 03-6927777
מידע נוסף וכרטיסים:
www.israel-opera.co.il

עבור לתוכן העמוד