בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

עונה חדשה עם זמרים חדשים באופרה סטודיו

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

עונה חדשה עם זמרים חדשים באופרה סטודיו

התוכנית לזמרים צעירים של האופרה הישראלית

בראשית חודש ספטמבר תחל שנת הפעילות האחד עשר של "האופרה סטודיו", התוכנית לזמרים צעירים של האופרה הישראלית.

בעונה זו התחלפו חמישה מזמרי האופרה סטודיו. הילה פחימה (סופרן) מסיימת שנה באופרה סטודיו ומצטרפת לצוות זמרי האופרה הגרמנית ברלין. אותה ואת מימה מילוא (סופרן), שירה שפיר (סופרן), איילה צימבלר (מצו סופרן) ויאיר גורן (בריטון) שסיימו שנתיים של חברות באופרה סטודיו יחליפו אביגיל גורטלר (סופרן), פרסקיבה פילוסוף (סופרן), נעמה גולדמן (מצו סופרן) ונדב ענבר (טנור). אפרת אלעזר (סופרן) שהיתה זמרת נספחת בשנה שעברה תהיה זמרת מן המניין בסטודיו השנה והזמרים הנספחים השנה יהיו אגם אנגלרד-סער (סופרן) ושלומי וגנר (בריטון). הם יצטרפו אל אלה וסילביצקי (סופרן) ויפעת וייסקופ (מצו סופרן) הממשיכות לשנתן השנייה באופרה סטודיו. הפסנתרנית של האופרה סטודיו היא דיליה ריינינה.

המנהל המוסיקלי של האופרה סטודיו, דוד זבה, הכין תכנית ענפה של פעילויות מוסיקליות לזמרי האופרה סטודיו בעונה הקרובה כולל קונצרטים עם התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, התזמורת הקאמרית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור, תזמורת סימפונט רעננה ותזמורת הסינפונייטה הישראלית באר שבע. כמו כן יתקיימו קונצרטים במסגרת סדרות המוסיקה המובילות בארץ כולל סדרת 11:11 בצוותא בתל אביב וסדרת הקונצרטים במרכז טרג למוסיקה בעין כרם, ירושלים. בסוף העונה (יולי 2010) יבצעו זמרי האופרה סטודיו את האופרה נישואי פיגרו מאת מוצרט עם תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר שבע.

האופרה סטודיו הוא בית ספר עיוני/מעשי לזמרי אופרה ישראלים שסיימו את לימודיהם באקדמיה למוסיקה מוכרת ונמצאים על סף ראשית הקריירה שלהם. בדומה לתוכניות דומות המתקיימות בבתי אופרה שונים ברחבי העולם (פריס, אמסטרדם, מינכן, קופנהגן, סיאטל, יוסטון ועוד), מתקבלים לאופרה סטודיו זמרי אופרה הנבחרים בקפידה מבין עשרות מועמדים כאשר המטרה היא להכשיר אותם, במשך שנתיים של עבודה עיונית ומעשית אינטנסיבית ביותר, לקראת קריירה אופראית.
המטרה המרכזית של האופרה סטודיו היא לטפח עתודה אופראית ולעזור לזמרים צעירים לעבוד במקצוע שלהם. כיוון שמדובר בתוכנית לימודים/התנסות לזמרים שכבר סיימו את לימודי הבסיס האקדמיים שלהם, תוכניות הלימוד באופרה סטודיו מבוססות על הרחבת הניסיון והקניית ידע מוסיקלי/דרמטי ברמה האישית ובעיקר על התנסות בעבודה אופראית כאנסמבל. במהלך השנתיים בהם נמצאים הזמרים באופרה סטודיו הם לומדים ומתנסים בפנים השונים של אמנות האופרה, שאת חלקם הגדול הם רוכשים לראשונה במסגרת התוכנית, ומתנסים בהופעות שונות בפני קהל באופן קבוע.
המשתתפים בתוכנית האופרה סטודיו מתקבלים לאחר תהליך אודיציות ארוך וממושך במסגרתו נבחנים בשלב הראשון כשבעים תלמידים ולאחר מכן נותרים בשלב השני בין 10 ל-15 מועמדים מהם נבחרים הזמרים הצעירים המשתתפים בתוכנית. האודיציות פתוחות לכל זמר אופרה ישראלי מעוניין ובמהלכן על הזמר או הזמרת לשיר מספר אריות אופראיות בפני צוות הבוחנים. אלו שעוברי לשלב השני עובדים יחדיו במשך יומיים מרוכזים בהם נבחנת לא רק הרמה הקולית של הזמרים הצעירים אלא גם היכולת שלהם לעבוד כקבוצה, ומידת הגמישות של כל זמר וזמרת בעבודה האופראית. צוות הבוחנים כולל את מנכ"ל האופרה הישראלית, המנהל האמנותי של האופרה סטודיו, המתאם האמנותי של האופרה הישראלית וחברי הצוות המוסיקלי של האופרה הישראלית.

זמרי האופרה סטודיו מופיעים בדרך קבע בהפקות האופרה הישראלית הן בזמן הלימודים באופרה סטודיו והן עם תום השתייכותם לתוכנית. כל אחד מהזמרים שהיו חברים בתוכנית הופיע כבר מספר פעמים רב בהפקות האופרה הישראלית בתפקידים משניים וראשיים גם יחד. בעשר השנים הראשונות לקיומה של תוכנית אופרה סטודיו הופיעו 40 הזמרים שהשתתפו בתוכנית בכ-90 תפקידים בהפקות האופרה הישראלית וכן השתתפו במספר רב של קונצרטים והופעות ברפרטואר אופראי נרחב ביותר. כל זמרי האופרה סטודיו השתתפו בהפקת לה טרוויאטה בתל אביב (אוקטובר 2001) ולאחר מכן בפסטיבל ויסבאדן בגרמניה (מאי 2003) וזכו לביקורות נלהבות. בסתיו 2005 השתתפו כל חברי האופרה סטודיו בהפקת דידו ואניאס שהועלתה בהצלחה רבה בתל-אביב ובשטוטגרט. בקיץ 2010 השתתפו כל חברי האופרה סטודיו בבכורה העולמית של האופרה אליסה בארץ הפלאות (דוד זבה).
בוגרי האופרה סטודיו, כמו דוד ביזיץ', אירה ברטמן, הילה בג'יו, ליליה גרצובה, נועה דנון, דנה מרבך, סבטלנה סנדלר, רחל פרנקל, שירה רז ונוספים מופעים דרך קבע בתפקידים ראשיים בהפקות האופרה הישראלית וכן בבתי אופרה ברחבי העולם.
האופרה סטודיו נתמך על ידי קרן משפחת צבי ועפרה מיתר, אגודת הידידים הבריטים של האופרה הישראלית, ליאורה גולדמן לזכרה של אמה, אהובה (לילי) גולדמן, לאומי בנקאות פרטית, רחל ובני בירמן, הלן ופטר סימפסון, קרן משפחת קאהן לסיוע הומניטרי, משפחת דומקא לזכרו של אליעזר דומקא ומשפחת זכאי לזכרו של פנחס (פיני) זכאי.
הזמרים המשתתפים בתוכנית האופרה סטודיו לעונת 2010/2011:
אפרת אלעזר, אביגיל גורטלר, אלה וסילביצקי, דיקה פילוסוף, סופרן; נעמה גולדמן, יפעת וייסקופ, מצו-סופרן; נדב ענבר, טנור.
פסנתרנית: דיליאה ריינינה
זמרים נספחים בשנה זו: אגם אנגלרד-סער, סופרן; שלומי וגנר, בריטון.


דוד זבה, מנצח, פסנתרן, מתרגם וזמר, נולד בישראל. הוא בעל תואר מאסטר בקומפוזיציה ובזמרה בהצטיינות יתרה מהאקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בתל אביב. כתב מוסיקה ועיבודים לתיאטרון, למקהלות ולתזמורות, שר תפקידי סולו באורטוריות ואופרות עם רוב התזמורות בארץ. זכה במלגות קרן-שרת, קרן "מוסט" והאופרה הישראלית, המכון הישראלי לאומנות הזמרה ובמקום ראשון בתחרות האקדמיה בזמרה. לימד זמרה בבית הספר לשירת המקהלה ובתיכון אלון. השתתף בהפקות רבות של האופרה הישראלית כפסנתרן, סולן ומתרגם. בין תרגומיו לאופרה תרגומים לכיתוביות של עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני (וייל) ובילי באד (בריטן), תרגומים לשירה על הבמה של העטלף (י. שטראוס), חליל הקסם (מוצרט) והמבול של נח (בריטן) ותרגומים/עיבודים לשירה על הבמה להפקות הקהילתיות של האופרה הישראלית של כרמן (ביזה), הספר מסוויליה (רוסיני), סינדרלה (רוסיני) ושיקוי האהבה (דוניצטי). הופיע בביצועי בכורה ובהקלטות של אופרות מקוריות. השתתף כקורפטיטור בפסטיבל "מוסיקה טיצ'ינו" בשוויץ. השתתף בסיורי קונצרטים רבים ופסטיבלים בינלאומיים כזמר, פסנתרן ומנצח. היה בין מייסדיי להקת "אופרה אחרת", זכה לשבחי הביקורות, וכיהן כמנהל המוסיקלי שלה.
היה המנהל המוסיקלי, המתרגם והמעבד והשתתף במספר פרוייקטים של האופרה הישראלית בקהילה – הפקות קהילתיות של אופרות בשילוב אוכלוסיה מקומית ברמלה, אשקלון, ירושלים, נתניה, שכונת התקווה, נווה אליעזר, עפולה, רמלה ועוד. כיום מכהן כמנצח הבית של תזמורת סימפונט רעננה, מנצח על קונצרטים רבים באופרה הישראלית, מנהל מוסיקלי ומנצח של שלוש מקהלות, מנהל סדנת האופרה של האקדמיה בירושלים ומרבה להשתתף בפסטיבלי מקהלות בעולם, להופיע בקונצרטים והקלטות כפסנתרן, זמר ומנצח. מזה שנתיים מרבה להופיע בפרודיה מוסיקלית מפרי עטו: אופרה בטירוף, מופע יחיד בליווי הפסנתרנית אירית רוב.
דוד זבה הוא המנהל המוסיקלי של האופרה סטודיו של האופרה הישראלית החל מעונת 2008/2009.
באופרה הישראלית ניצח על הספר מסוויליה (רוסיני), חליל הקסם (מוצרט), לה טרוויאטה (ורדי), מנון לסקו (פוצ'יני), סינדרלה (רוסיני) ושיקוי האהבה (דוניצטי).

עבור לתוכן העמוד