בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

פיגרו מתחתן בירושלים – חגיגת אופרה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

פיגרו מתחתן בירושלים – חגיגת אופרה

עם זמרי האופרה סטודיו של האופרה הישראלית
והתזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור
7, 8 ביולי בירושלים

האם פיגרו וסוזנה יתחתנו? האם מרצ'לינה תצליח לחבל בחתונה? האם פיגרו יימצא את הוריו? האם ישיג את סכום הכסף אותו הוא חייב למרצ'לינה? האם הרוזנת תזכה מחדש באהבת בעלה? האם כרובינו יתגייס? האם סוזנה תיסע עם הרוזן לאנגליה? האם ברברינה תמצא את הסיכה שאבדה לה? מי מסתתר מתחת לסדין? מי קפץ מהחלון והרס את הגינה? ומי מסתובב בחוצות הליל בגן החשוך של הארמון? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות תמצאו בהפקה הקרובה של נישואי פיגרו מאת מוצרט.

התזמורת הסימפונית ירושלים וזמרי האופרה סטודיו של האופרה הישראלית כולל זמרים אורחים מעלים הפקה חצי בימתית של האופרה האהובה של מוצרט ב-7 וב-8 ביולי באולם הקונצרטים ע"ש הנרי קראון בירושלים. על ההפקה מנצח דוד זבה, שהוא המנהל המוסיקלי של האופרה סטודיו של האופרה הישראלית, ומביים אותה ניב הופמן, מבמאי האופרה הצעירים והמוכשרים הפועלים כיום במדינת ישראל. האופרה תועלה בתלבושות המתאימות לסיפור האהבה והבגידה שרקחו מוצרט ומחבר הליברית שלו לורנצו דה פונטה. האופרה תבוצע בשפה האיטלקית עם כיתוביות תרגום לעברית של ישראל אובל.

האופרה נישואי פיגרו עוסקת במאבק המתמיד בין המעמדות ובין המינים. זו אופרה על אנשים צעירים, אהבות ובגידות שתבוצע על ידי זמרים ישראלים צעירים בהפקה תוססת וקצבית. את תפקיד פיגרו מבצע זמר הבריטון גבריאל לובנהיים. את תפקיד סוזנה אהובתו, המשרתת העומדת להינשא לו אך צריכה להתחמק מהחיזורים שאינם משתמעים לשתי פנים של הרוזן, יבצעו לסירוגין זמרות הסופרן מימה מילוא ואלה וסילביצקי. את תפקיד הרוזן אלמוויווה, שמואס באשתו וחושק ללא הרף בבחורות צעירות יותר, מגלם זמר הבריטון יאיר גורן ובתפקיד הרוזנת הזנוחה והפגועה יתחלקו זמרות הסופרן אפרת אלעזר ושירה שפיר. מוצרט יצר באופרה זו את אחת הדמויות החמודות ביותר בספרות האופרה, הנער הצעיר כרובינו המגלה לפתע את האהבה ואשר כל הנשים באחוזתו של הרוזן מתאהבות בו. את תפקיד כרובינו יבצעו לסירוגין זמרות המצו סופרן איילה צימבלר ויפעת וייסקופ. עוד משתתפים בהפקה זמרת הסופרן הילה פחימה (ברברינה), זמר הטנור נמרוד גרינבוים (דון בזיליו ודון קורציו) וזמר הבריטון מיכאל פאר (ד"ר ברטולו ואנטוניו).

נישואי פיגרו, אחת האופרות המרתקות שחיבר מוצרט, מבוססת על מחזה מרתק לא פחות שנכתב ב-1778 על ידי בומארשה, מחזאי צרפתי מפורסם שהעלה על נס את מעמד המשרתים ובז גלויות לאדונים רמי המעלה. פיגרו הוא משרתו האישי של הרוזן אלמוויווה. והיום הוא יום נישואיו. אך לרוזן יש תכניות משלו לגבי המסיבה שלאחר החתונה. הוא מתכנן לחזור ולהפעיל את זכות הלילה הראשון ודורש לבלות את הלילה עם סוזנה, אותה עומד פיגרו לשאת לאישה. פיגרו וסוזנה עושים הכל כדי למנוע מהרוזן לבצע את זממו ולבסוף כמובן מצליחים. אך למרות שסיפור העלילה הבסיסי הוא קומי, מדובר כאן באופרה שהיא הרבה מעבר לקומדיה. זהו סיפור עצוב על רוזן המגלה לפתע כי קסמו הגברי פג. זהו סיפורה של אשתו של הרוזן המגלה השכם והערב כי בעלה מעדיף כל אישה אחרת העוברת באחוזתו פרטה לה. וזהו גם סיפורו של עלם חמודות צעיר בשם כרובינו המלא בחיות ובאנרגיה תוססים והמקדים את הרוזן לחיקה של כל בחורה. אך מעל לכל זהו סיפורם של פיגרו וסוזנה האוהבים זה את זו בכל מאודם ומצליחים בסופו של דבר לסיים את ליל הנישואין שלהם באושר רב. הרזונת אינה מתאימה באופן ישיר למהומה הכללית של עלילת האופרה ולשמחת החיים השופעת של הדמויות השונות. היא הרבה יותר מאופקת ועצובה. פעם היא היתה אהובתו של הרוזן, ככלות הכל הוא חטף אותה מביתו של ד"ר ברטולו אשר החזיק בה כאסירה כשהוא מתכנן להינשא לה בעצמו. אבל מאז נישואיה לפני זמן לא רב במיוחד, הרוזן כבר הספיק לשכוח ממנה.


 


 

עבור לתוכן העמוד