בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

לראשונה בישראל האופרה אירוסין במנזר

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

לראשונה בישראל האופרה אירוסין במנזר


לראשונה בישראל – אירוסין במנזר
אופרה קומית מאת פרוקופייב
בביצוע בית האופרה סטניסלבסקי ברוסיה


האופרה הישראלית מעלה לראשונה בישראל את האופרה הקומית והקלילה של סרגיי פרוקופייב אירוסין במנזר, בביצוע בית האופרה סטניסלבסקי מרוסיה שזהו ביקורו הראשון בארץ.
הסולנים והמקהלה של בית האופרה האורח יגיעו ארצה לבצע כאן בהפקה צבעונית מרשימה את קומדיית המצבים של פרוקופייב ביחד עם תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ובניצוחו של.וולף גורליק, המנהל המוסיקלי של בית האופרה סטניסלבסקי.
ההצגה הראשונה ב-7 במאי 2010 בבית האופרה. האופרה תבוצע בשפה הרוסית עם כיתוביות בשפה העברית ובשפה האנגלית. לפני כל מופע תתקיים הרצאת מבוא באולם האופרה (ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת ההופעה והכניסה חופשית לבעלי כרטיסים לאופרה).

אירוסין במנזר
האופרה אירוסין במנזר מאת פרוקופייב מבוססת על מחזה מאת ריצ'רד ברינסלי שרידן (1751 – 1816). מדובר בקומדיית מצבים וחילופי זהויות שבמרכזה שני זוגות של אוהבים צעירים שמנסים להערים על אביהם ולשאת את בחירי לבם, למרות שהאב כמובן מעדיף שידוכים שיש בצידם ממון רב על פני שידוכין המבוססים על אהבת אמת. בסופו של דבר האב, דון ג'רום, מקבל את העובדה כי בתו לואיזה תינשא לאנטוניו אהובה העני ולא לסוחר הדגים המכוער והעשיר כקורח מנדוזה. לשמחתו של ג'רום מתברר לו כי בנו פרדיננד נישא לקלרה היורשת העשירה כאשר מנדוזה עצמו זוכה לכלה אף הוא והיא בת הלוויה המבוגרת של לואיזה ששמה עינה בכספו של מנדוזה.
אירוסין במנזר היא קומדיה קלילה שלקח לה זמן רב להגיע לביצוע הבכורה שלה. הבכורה היתה אמורה להתקיים בשנת 1941 שהיתה השנה בה הנאצים פלשו לרוסיה והוחלט כי אין זה מתאים להעלות בזמן ההוא אופרה כה קלילה. בכורה נוספת שתוכננה לבית האופרה בולשוי במוסקבה לשנת 1943 לא התקיימה והבכורה של אירוסין במנזר התקיימה אך ורק ב-30 בנובמבר 1946 בבית האופרה קירוב בסט. פטרבורג. אופרה זו היא דוגמא יוצאת דופן לכך שמלחין רוסי מבסס אופרה על מחזה אנגלי, שהרי רוב המקורות לאופרות הרוסיות היו יצירות ספרותיות שנכתבו ברוסיה עצמה. 

סרגיי פרוקופייב (1891 – 1953)
המלחין הרוסי סרגיי פרוקופייב כתב יצירות רבות לבמה הלירית אך עיקר פרסומו הוא דווקא ביצירות הבלט הקלאסיות שכתב ביניהן סינדרלה ורומיאו ויוליה. בתחום האופרה הוא הלחין לא מעט אבל פרט למלחמה ושלום ולמלאך האש מעט אופרות של פרוקופייב זכו להימנות על הרפרטואר הקבוע הן במולדתו והן במערב. האופרה הישראלית ביצעה עד היום שתי אופרות של פרוקופייב, האהבה לשלושה תפוזים ומלאך האש. המלחין עצמו כתב את הליברית לאופרה כשהוא משתדל בראש ובראשונה לאפשר לזמרים לשיר בקולות שיהיו ברורים כדי שהטקסט עצמו יהיה מובן. לכן הוא נמנע מכתיבה רגילה של אריות תובעניות ובמקום זה יוצר שפה מוסיקלית קלילה ומלאת חיים המתאימה לסיפור העלילה ומאפשרת לזמרים לבטא את הטקסט בבהירות רבה. חשוב לציין כי בניגוד ליצירות רבות שנכתבו ברוסיה בעת ההיא, אירוסין במנזר משוללת כמעט כל ביקורת פוליטית או חברתית ומתמקדת בעיקר בסיפור העלילה הקלאסי על ניצחונם של האוהבים הצעירים. 

המלחין עצמו אמר על האופרה כי הוא הוקסם "מההומור הזוהר, מהליריות הקסומה, מהדמויות האנרגטיות, מהתנועה הרצופה ומהעלילה המרתקת, כאשר כל הקהל מצפה במתח ובעניין רב לכל פיתול נוסף בעלילה הסבוכה במחזה של שרידן. כאשר התחלתי לעבוד על האופרה המבוססת על המחזה הייתי חייב לבחור בין שתי דרכי פעולה – האחת להדגיש ולהעצים את הצד הקומי של המחזה במוסיקה שלי, והדרך השנייה להדגיש את הליריות שלו. אני בחרתי בדרך השנייה שנראתה לי מתאימה וראויה יותר, כיוון שנראה היה לי נכון מאוד להדגיש את הפן הלירי של המחזה - האהבה שמאחדת את שני זוגות האוהבים הצעירים, המכשולים העומדים בפניהם; האירוסין המאושרים; הקסם הפואטי של סוויליה שם מתרחשת העלילה; הערב השקט העוטף את האוהבים הצעירים; הצלילים ההולכים ונעלמים של הקרנבל; והמנזר העתיק והמוזנח."

בית האופרה סטניסלבסקי ממוסקבה
בית האופרה סטניסלבסקי הוא אחד מארבעה בתי אופרה הפועלים במוסקבה (הבולשוי, האופרה החדשה והליקון הם הנוספים). בית האופרה נוסד בשנת 1941 כשילוב של שני בתי אופרה אחרים שנוסדו בראשית המאה ה-20. שני המייסדים היו קונסטנטין סטניסלבסקי וולדימיר נמירוביץ'-דנצ'נקו שיחדיו האמינו כי אופרה צריכה להיות תיאטרון תוסס ועכשווי. לבית האופרה רפרטואר מגוון של אופרות קלאסיות ומודרניות שנכתבו על ידי מלחינם רוסים לצד מלחנים נוספים מכל העולם. הלהקה מורכבת רובה ככולה מזמרים, מוסיקאים ומעצבים רוסים אך לאורך השנים עבדו בבית האופרה במאים חשובים מחוץ לרוסיה ביניהם ולטר פלזנשטיין והארי קופפר. הלהקה מופיעה בבית האופרה שלה במוסקבה וכן מקיימת סיורים רבים בכל רחבי העולם. המנהל המוסיקלי של בית האופרה, שינצח על ההופעות בארץ, הוא וולף גורליק, אחד ממנצחי האופרה הרוסים החשובים בעולם כיום. ההפקה, שזכתה לפרסים רבים ברוסיה, בויימה על ידי אלכסנדר טיטל, שהוא המנהל האמנותי של בית האופרה, ולודמילה נלטובה, העובדים יחדיו מזה שנים רבות והמעצב הוא ולדימיר ארפייב.

עבור לתוכן העמוד