בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

דניאל אורן מנצח על היהודייה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

דניאל אורן מנצח על היהודייה


דניאל אורן מנצח
על הפקת הענק החדשה באופרה הישראלית:

"היהודייה" מאת ז'אק הלוי
בבימויו של דייויד פאונטני,
ובכיכובו של ניל שיקוף בתפקיד אלעזר

"אחת האופרות הגדולות שנוצרו אי פעם" (מהלר)

החל מה-13.4.10 בבית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב

האופרה הישראלית תעלה את "היהודייה" מאת המלחין היהודי-צרפתי ז'אק הלוי, יצירה עליה אמר מהלר שהיא "אחת האופרות הגדולות שנוצרו אי פעם".

"היהודייה" עוסקת במהותה במסורת ובתרבות שלנו כעם ואומה מועלית כחלק מהעונה החגיגית המציינת 25 שנה לאופרה הישראלית. "היהודייה" מאת הלוי היא אחת האופרות בעלות הסיפור היהודי המשמעותי ביותר ברפרטואר האופראי. אופרה זו מביאה לבמה את נושא האנטישמיות, חוסר הסובלנות הדתי והלאומי והינה אקטואלית בימינו כשם שהיתה בעת שהועלתה לראשונה בצרפת בשנת 1835.

האופרה תעלה בבית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב בין התאריכים:
ה- 13.4.10 ועד ה-30.4.10. המופעים יתחילו ב-19:30 בימי חול וב-12:30 בימי שישי.

לפני כל אחת מן ההופעות תתקיים הרצאת מבוא בת 30 דקות ובסופן של חלק מן ההופעות יתקיים מפגש "אופרה טוקבק" בין הקהל ומשתתפי ההפקה.

הלוי היה אחד ממלחיני סגנון ה"גרנד אופרה" החשובים בצרפת של המאה ה-19.
הוא כתב יצירות גרנדיוזיות בז'אנר שהיה פופולארי ביותר בעת ההיא. הלוי הלך צעד אחד קדימה באופרה "היהודייה" והביא לבמה את הנושא שהיה קרוב לליבו, האנטישמיות הגואה בכל רחבי העולם."היהודייה" הייתה הצלחתו הראשונה והגדולה מכולן. וגנר אמר על יצירה זו: "מעולם לא שמעתי מוסיקה דרמטית שתישא אותי כל כך בשלמות לתקופה היסטורית כלשהי".

 

האופרה מספרת את סיפורו של אלעזר, צורף יהודי בקונסטנץ שבגרמניה בתקופת ימי הביניים, רחל, בתו מתאהבת בגבר נוצרי המציג עצמו כיהודי ואינה יודעת שהוא אינו אלא הנסיך לאופולד. במקביל לסיפור האהבה הנרקם בין רחל ללאופולד וקנאתה של הנסיכה אודוקסי, ארוסתו של לאופולד, מתנהל מאבק נוקב בין אלעזר לקרדינל המקומי, ברוני היודע כי אלעזר הוא זה שיכול לגלות לו מה עלה בגורלה של בתו שנעלמה שנים רבות קודם לכן. העימות בין שניהם מכיל את  הכעס העצור בין היהודים לנוצרים. המאבק מסלים והיהודים נדרשים להתנצר כדי להישאר בחיים. אלעזר מפציר ברחל שתתנצר ושתציל את חייה אך היא מסרבת ונשלחת למוקד. לפני הוצאתו להורג של אלעזר מנסה הקרדינל ברוני לגלות אצלו מה עלה בגורל בתו האבודה. זה מגלה לו, לפני מותו, כי רחל, אותה הוציא ברוני להורג, הייתה בתו האמיתית של הקרדינל.

האופרה הישראלית קיבצה להפקה זו את מיטב הכוחות הבינלאומיים: המנצח דניאל אורן, זמר הטנור האמריקאי היהודי הדגול ניל שיקוף שהפך את תפקיד אלעזר ב"יהודיה" לאחד התפקידים המרשימים ביותר ברפרטואר שלו והבמאי הבריטי דייויד פאונטני.

ניל שיקוף המופיע באופרה בתפקיד אלעזר נחשב לאחד מגדולי הטנורים של תקופתנו ומזוהה עם תפקיד אלעזר אותו הוא שר בבתי האופרה חשובים בעולם. שיקוף הוא יהודי במוצאו והחל דרכו המוסיקלית כפרח חזנות בהיברו יוניון קולג' בניו יורק. על תפקיד אלעזר היהודי הוא אומר: "אני יהודי וכל מה שקורה ב"יהודייה"  נוגע לי באופן אישי. אין מקום יותר טבעי עבורי לשיר את האופרה הזאת מאשר בישראל. אך האופרה הזו נוגעת לכולם ללא קשר למוצא ודת: היא מאפשרת לכל אחד מן הקהל להזדהות ולהבין את הטרגדיה האוניברסלית הנוצרת כתוצאה מדעות קדומות וחוסר סובלנות."
עם שיקוף בהפקה זו יופיע צוות זמרים מהמובילים בעולם: את אלעזר יבצעו לסירוגין גם הטנור הדומיניקני פרנצ'יסקו קזנובה והטנור הבריטי ג'ון אולנהופ. בתפקיד רחל היהודייה תופיע זמרת הסופרן הרוסייה הצעירה מרינה פופלבסקיה, מזמרות הסופרן הלירי המבוקשות בעולם המופיעה בקביעות בקובנט גרדן, ובמטרופוליטן אופרה. לסירוגין תופיע בתפקיד רחל גם הזמרת הארמנית קארין באבאג'יאן בהופעת בכורה בישראל.
את תפקיד הנסיכה אודוקסי תבצע בביקור ראשון בישראל, הסופרן הצרפתייה הנודעת אניק מסיס, ובחלק מההופעות הסופרן האוסטרלית ג'סיקה פראט ואת תפקיד הטנור השני, לאופולד, ישירו לסירוגין הטנור הספרדי הצעיר סלסו אלבלו  מזמרי הטנור המבטיחים והחשובים בעולם כיום, והטנור האמריקאי רוברט מקפירסון ("המסע לריימס" באופרה הישראלית).
בתפקדי הקרדינל ברוני, יריבו של אלעזר, יופיעו לסירוגין הבס האיטלקי הנודע רוברטו סקנדיצוי והבס הרוסי דמיטרי אוליאנוב. כן משתתפים בהפקה קרלו סטריולי וולדימיר בראון.

הבמאי הבריטי דייויד פאונטני שביים באופרה הישראלית את "ריגולטו", סימון בוקנגרה" (ורדי) ו"לוצ'יה די למרמור" (דוניצטי). התפרסם לראשונה בעולם האופרה הבינלאומי לאחר שביים את "קטיה קבנובה" (ינאצ'ק) בפסטיבל ווקספורד בשנת 1972. היה במאי הבית של האופרה הסקוטית שם ביים בין השאר מחזור מיצירות ינאצ'ק בשיתוף האופרה הוולשית הלאומית ("מבית המוות", "ינופה", "מקרה מקרופולוס", "קטיה קבנובה" ו"השועלה הערמומית הקטנה". הוא היה במאי הבית של האופרה האנגלית שם ביים למעלה מ-20 אופרות. מלבד עבודתו בבתי אופרה מובילים בעולם הוא מכהן כמנהל פסטיבל ברגנץ באוסטריה. פאונטני קיבל תואר אבירות ממלכת בריטניה בשנת 1993.

השירה בצרפתית בליווי כתוביות בעברית ואנגלית
תאריכים:
יום ג' 13.4.10 שעה: 19:30
יום ה' 15.4.10 שעה: 19:30
יום ו' 16.4.10 שעה: 12:30
מוצ"ש 17.4.10 שעה: 20:30
יום ד' 21.4.10 שעה: 19:30 
יום ו' 23.4.10 שעה: 12:30
מוצ"ש 24.4.10 שעה: 20:30
יום א' 25.4.10 שעה: 19:30
יום ג' 27.4.10 שעה: 19:30
יום ד' 28.4.10 שעה: 19:30
יום ו' 30.4.10 שעה: 12:30
מחירי כרטיסים: 175/237/304/378/428
משך המופע: כשלוש שעות ו-45 דקות

טל להזמנת כרטיסים: 03-6927777
בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א
ניתן לרכוש כרטיסים גם באתר האינטרנט:
www.israel-opera.co.il

 

עבור לתוכן העמוד