בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

ריקרדו שאיי מנצח על באך בבית האופרה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

ריקרדו שאיי מנצח על באך בבית האופרה


ריקרדו שאיי מנצח על באך בבית האופרה
 אורטוריית חג המולד
עם תזמורת סינטילה והמקהלה הקאמרית של דרזדן
קונצרט חד פעמי ב-22 בדצמבר


המנצח האיטלקי הנודע, ריקרדו שאיי, ינצח על אורטוריית חג המולד בשלמותה (כל שש הקנטטות)  בקונצרט מיוחד שיתקיים בבית האופרה בתל אביב ב-22 בדצמבר בהשתתפות אנסמבל סינטילה למוסיקה עתיקה והמקהלה הקאמרית של דרזדן.
הקונצרט הוא יוזמה של בית האופרה של ציריך ומנהלו אלכסנדר פריירה והוא מתקיים בתמיכתה של קרן ריץ' ובחסות מרכז פרס לשלום. 

המנצח האיטלקי הנודע ריקרדו שאיי הוא מהמנצחים המובילים בעולם כיום והוא מופיע מזה 30 שנה באולמות הקונצרטים ובבתי האופרה החשובים ביותר כולל לה סקאלה במילנו והמטרופוליטן אופרה בניו יורק. הוא היה המנצח הראשי של תזמורת הרדיו הסימפונית של ברלין ומנצח אורח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של לונדון והמנצח הראשי של תזמורת הקונצרטחבאו המלכותית באמסטרדם. הוא הקליט למעלה מ-80 תקליטורים ביניהם 10 אופרות עבור חברת דקה בעשרים השנים האחרונות. שאיי מנצח על רפרטואר נרחב ולמרות שהוא מתרכז ביצירות מהתקופה הרומנטית הוא ניצח על יצירות רבות של באך, מלחין אותו הוא מעריך עד מאוד.
האנסמבל למוסיקה עתיקה לה סינטילה ("הברק") נוסד בשנת 1996 על ידי נגנים חברי תזמורת בית האופרה של צריך ומאז הוא מופיע באופן קבוע במרכזי המוסיקה החשובים בעולם כולל אולם הפסטיבל המלכותי בלונדון, הקונצרטחבאו באמסטרדם, הפילהרמוני בברלין כאשר בין האמנים הרבים המופיעים עמו דרך קבע ניתן למנות את המנצחים ניקולס הרנונקור וויליאם כריסטי והזמרת צ'צ'יליה ברטולי. תזמורת לה סינטילה מופיעה באופן קבוע בכל הפקות האופרות מתקופת הבארוק שמעלה האופרה של ציריך. התזמורת הקליטה תקליטורי אודיו ותקליטורי DVD  רבים.
המקהלה הקאמרית של דרזדן היא אחת המקהלות המובילות בגרמניה כיום. המקהלה נוסדה בשנת 1985 והיא מבצעת רפרטואר נרחב הנע ממוסיקה מתקופת הרנסאנס עד למוסיקה בת זמננו כולל דגש רב על מוסיקה רומנטית. המקהלה זכתה בפרסים רבים והקליטה יצירות רבות ביניהן מספר לא מבוטל של יצירות מקהלתיות מאת באך.
הסולנים בקונצרט יהיו מרטינה ינקובה (סופרן), ויבקה להמקול (מצו סופרן), יוהאנס קום (טנור) וריינהרד מאייר (בס) שהם הסולנים הקבועים של בית האופרה של ציריך  .

אורטוריית חג המולד היא אחת היצירות הווקאליות המונומטאליות שהלחין יוהאן סבסטיאן באך. היצירה נכתבה בסוף שנת 1734 עת באך כיהן המוסיקאי החצר בכנסיית תומס הקדשו בלייפציג, חג המולד נחוג במשך שישה ימים: 25, 26, 27 בדצמבר ו-1, יום הראשון שלאחריו וה-6 בינואר. באך הלחין את אורטוריית חג המולד לתפילות חג המולד בכנסייה באותה שנה, כאשר הוא כותב קנטטה חגיגית אחת לכל אחד מהימים. בהלחנת היצירה הזאת באך השתמש במספר יצירות שכבר הלחין בעבר ויש הטוענים כי לא מדובר כאן ביצירה אחת אלא למעשה בשש קנטטות עצמאיות. כיום אין מסורת ביצוע ספציפית ליצירה ויש המבצעים אותה בשלמותה בעוד אחרים מבצעים רק קנטטות בודדות. ביצוע מלא של היצירה נמשך כשלוש שעות שלמות.


 

עבור לתוכן העמוד