בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

האופרה הישראלית פותחת עונה עם המחזמר האופראי סיפור בפרברים

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

האופרה הישראלית פותחת עונה עם המחזמר האופראי סיפור בפרברים

לאור הביקוש נוסף מופע ב-16.9

טוני ומריה בתל אביב

"סיפור הפרברים" ממחזות הזמר הגדולים והאהובים מכולם

 יצירת המופת של לאונרד ברנשטיין וג'רום רובינס

מגיעה לישראל במסגרת סיור בינלאומי המציין 50 שנה
לבכורה העולמית

בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה בת"א
החל מה-2 בספטמבר

I feel pretty", "America", "Maria" "Tonight" ", הלהיטים הגדולים של המחזמר "סיפור הפרברים" וגיבוריו הנאהבים הצעירים מריה וטוני, יישמעו בראשית חודש ספטמבר על במת בית האופרה במשכן לאמנויות הבמה. ההפקה אורחת מארה"ב שנוצרה לציון 50 שנה לבכורה העולמית בניו-יורק תפתח את עונת ה-25 החגיגית של האופרה הישראלית.

ההופעות תתקיימנה בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בת"א החל מה-2 בספטמבר 2009.

בשנת 1957 עלתה בניו יורק הבכורה העולמית של "סיפור הפרברים"- יצירת המופת של ארבעה יוצרים אמריקאים וירטואוזים שחברו יחד: המלחין ליאונרד ברנשטיין, הבמאי והכוריאוגרף הידוע ג'רום רובינס, הכותב ארתור לורנץ וכותב השירים סטיבן זונדהיים. הרעיון היה של ברנשטיין ורובינס שרצו ליצור מיוזיקל המבוסס על סיפור האהבה האולטימטבי של רומיאו ויוליה ולמקם אותו בשכונות העוני של ניו יורק ןבכך להביא את הסיפור החברתי של, גיזענות ושינאה באמריקה של שנות ה-50. הבכורה שהתקיימה בתיאטרון "גן החורף" בניו יורק הציבה סטנדרט חדש בעולם המיוזיקלס. "סיפור הפרברים" נחשב למיוזיקל המודרני הראשון, מחזמר פורץ דרך והמחזמר המצליח ביותר בכל הזמנים שבו שפת המחזמר הפופולארי נוצרת בסגנון המוסיקה הקלאסית.

מאז הבכורה העולמית הועלה "סיפור הפרברים" בברודווי וב"ווסט אנד" אלפי פעמים. בשנת 1961 הפך לסרט שגרף עשרה פירסי אוסקר ובו צפו מיליוני אנשים ברחבי העולם. ההפקה המגיעה לתל אביב היא חלק מסיור עולמי המתקיים ברחבי אירופה וארצות הברית. הפקה זו מבויימת על ידי הבמאי ג'ואי מקנילי שרקד אצל ג'רום רובינס ואף שימש כעוזרו האישי. מקנילי אחראי על שיחזור הכוריאוגרפיה והבימוי המקוריים. המנצח על התזמורת הוא דונאלד צ'אן. צוות הזמרים-שחקנים-רקדנים שלוהק להפקה זו כולל את מיטב האמנים הצעירים הפועלים כיום על הבמות הגדולות בברודוויי בניו יורק ובווסט אנד בלונדון. את הזמרים תלווה תזמורת סימפונט רעננה מחוזקת בכמה מהנגנים המשתתפים בהופעות הסיור בכל רחבי העולם. ההופעות תתקיימנה בשפת המקור של המחזמר (אנגלית) בליווי כיתוביות בעברית המבוססות על התרגום הקלאסי של "סיפור הפרברים" לעברית מאת אהוד מנור.

"סיפור הפרברים" נחשב ליצירתו הגאונית והמושלמת ביותר של ברנשטיין, יצירה לבמה בה המלחין הקלאסי פוגש את איש התיאטרון היודע כיצד לשלב בין שני מדיומים אלו בצורה המושלמת ביותר. הסיפור המתרחש בניו יורק עת טוני ומריה מאבדים את אהבתם ואת התום שלהם כיוון שהחברה הגזענית בה הם חיים אינה מוכנה לאפשר להם ליהנות מאהבה עזה זו.
 
המחזמר שזור בקטעי מחול נפלאים כאשר ההווי הנוצר בקרב חבורות הצעירים בניו יורק מלווה בריקודים סוחפים וסוערים – ריקודי רחוב סוערים מחד וריקודי נשף מאופקים יותר מאידך. ברנשטיין הלחין מוסיקה מרתקת המאפיינת את כל אחת מהקבוצות וכל אחת מהדמויות במחזה – מהגיבורים הראשיים טוני ומריה ולגיבורים הנוספים ביניהם אניטה, אהובתו של ברנרדו שהוא ראש הכנופיה של הפורטוריקנים, ריף, ראש הכנופיה של הלבנים, צ'ינו, ארוסה הפורטוריקני של מריה ועוד דמויות נוספות.

ביותר ממובן אחד הגרסה הנוגעת ללב ביותר של רומיאו ויוליה היא "סיפור הפרברים". מחזה מוסיקלי זה הוא יצירת מופת שבה העלילה עוברת לניו יורק של מחצית המאה ועימות הדמים הוא בין משפחות לבנים לפורטוריקנים. אצל ברנשטיין סופה של היצירה שונה במקצת מהסוף המוכר. גיבוריו אינם מתאבדים. טוני (רומיאו) נרצח ומריה (יוליה) אינה מתה. היא נותרת בחיים בכדי לזעוק על מות אהובה ועל אובדן התמימות ובכדי להאשים את החברה אשר גרמה למותו של הגבר אותו אהבה. מריה היא הדמות החזקה יותר, היא היחידה שאולי תהיה מסוגלת לגרום לשינוי מסוים,דווקא בזכות יכולתה ישיר מבט והמציאות.

הביקורות על ההפקה המגיעה לישראל משבחות ומהללות:
"ההפקה הזו היא אחד ההישגים הענקיים של התיאטרון המוסיקלי במאה האחרונה וגורמת ללב לפרוץ בשירה" (הגרדיאן הבריטי)
"ההפקה הזו המציינת 50 שנה לסיפור הפרברים היא באמת נפלאה. סיפור הפרברים הוא לא רק ציון דרך בהיסטוריה של המיוסיקל. אף פעם לפני ואף פעם אחרי לא הצליחו מוסיקה, שיר ריקוד וסיפור להתמזג ליצירה מושלמת כל כך. אתמול בסיפור הפרברים האולם היה מלא באור. בלי סיפור הפרברים עולם המיוזיקלס היה מקום עני יותר". (שטוטגארט צייטונג, 26 ספטמבר 2007)

תאריכי המופעים:
יום ד'  2.9.09    שעה: 20:00
יום ה'  3.9.09    שעה: 20:00
יום ו'    4.9.09   שעות: 13:00, 21:00
מוצ"ש 5.9.09    שעות: 16:00, 21:00
יום א'  6.9.09    שעה: 20:00
יום ב'  7.9.09    שעה: 20:00
יום ג'  8.9.09    שעה: 20:00
יום ד'  9.9.09    שעה: 20:00
יום ה' 10.9.09   שעה: 20:00
יום ו'  11.9.09   שעה: 13:00, 21:00
מוצ"ש 12.9.09  שעה:16:00, 21:00
השירה באנגלית. תרגום מוקרן בעברית
משך המופע: כשעתיים וחצי
מחיר כרטיס: 175- 428 ₪

טל להזמנת כרטיסים: 03-6927777
בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א
ניתן לרכוש כרטיסים גם באתר האינטרנט:
www.israel-opera.co.il

עבור לתוכן העמוד