בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

פסטיבל ת"א דאנס 2009

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

פסטיבל ת"א דאנס 2009


"תל אביב דאנס 2009"

פסטיבל המחול הבינלאומי הגדול בישראל:

זרקור למחול מהמזרח הרחוק ובמרכזו פרוייקט מחול מיוחד מסין, יירי קיליאן ומייקל שומאכר ביצירה משותפת,
מחול מקוריאה ומטייוואן,
 מחול עכשווי אפריקאי,
 בכורה ישראלית לברק מרשל,
פלמנקו עם רקדניות  מיפן,ספרד וישראל,
להקת המחול הלאומית של ספרד,
להקת "הבארד סטריט" משיקגו,
להקתה של טניה לייטקה מאוסטרליה ביצירתה האחרונה לפני מותה הטראגי
להקת המחול סינפואגו מספרד ועוד

16 אוק'- 17 נוב' 2009

 מרכז סוזן דלל ובית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה

"תל אביב דאנס 2009" – פסטיבל המחול הבינלאומי של תל אביב יתקיים זו השנה השלישית  בתאריכים 16 באוקטובר ועד ה- 13 בנובמבר בשני מרכזי התרבות החשובים : סוזן דלל ובית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה. הפסטיבל הוא יוזמה משותפת של מרכז סוזן דלל והאופרה הישראלית-המשכן לאמנויות הבמה ועיריית תל אביב-יפו האגף לתרבות ולאמנות.
השנה יועלו מספר מופעים מהפסטיבל גם במסגרת "חיפה דאנס" באולמות רפפרוט וקריגר.

יאיר ורדי מנכ"ל מרכז סוזן דלל וחנה מוניץ מנכ"ל האופרה הישראלית :"זו השנה השלישית לקיומו של פרויקט המחול הבינלאומי בעיר תל אביב-יפו. השנה בפסטיבל:16 להקות מ-9 מדינות כולל ישראל,למעלה מ-200 רקדנים ו-34 מופעים. הפעם הרחקנו גם למחול המסקרן מהמזרח הרחוק: סין (שתי להקות),קוריאה טייוואן ויפן לצד מדינות אחרות ובהן: ארה"ב, ספרד, ישראל, אוסטרליה הולנד וצרפת. הפסטיבל יציג הפקות מיוחדות לפסטיבל ויצירות המשקפות את עשיית המחול הבינלאומי כיום המושפע לעתים ממחול אתני וקלאסי."
פרוייקט מיוחד בפסטיבל יוקדש למחול מסין כמחווה מיוחדת של ממשלת סין והעיר בייג'ין ל-100 שנה לתל אביב ובמסגרת חודש תרבות סין בישראל. הפרוייקט יציג בסוזן דלל ובבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה  שתי להקות מהטובות בסין כיום.

במשכן תופיע להקת "אמנויות הבמה של האמנים המוגבלים" במופע "החלום שלי" לכוריאוגרפיה מאת גאו ינייזי. הלהקה הייחודית ש- 100 רקדניה המחוננים הם אמנים בעלי מוגבלויות בראיה, שמיעה או תנועה, מבצעת מופע מרהיב המשלב מחול, מוסיקה ושירה ומגדיר מחדש את גבול היכולת האנושית ליצור אמנות ברמה גבוהה וללא פשרות. הלהקה משלבת מוסיקה מערבית וסינית מסורתית ומחול המושפע מאלמנטים בודהיסטים, מסורתיים ומודרניים.
17-18 באוקטובר במשכן לאמנויות הבמה.

במרכז סוזן דלל תופיע "להקת המחול המודרני מביג'ין" בערב עם שתי יצירות מרפרטואר הלהקה: "שבועה" (גשם של חצות) לכוריאוגרפיה של גאו יאן ג'ין-דזה ו"מסע ללא גבולות" לכוריאוגרפיה של הו ליי. זו הזדמנות לקהל הישראלי להחשף למחול העכשווי של סין המודרנית.
23-22 באוקטובר מרכז סוזן דלל

מופעי הפסטיבל בסוזן דלל:

הולנד : "סוף נגיעה תחילה " - כוריאוגרפיה : יירי קיליאן/מייקל שומכר יצירה שהועלתה לראשונה בפברואר 2008 בהאג, הולנד, במסגרת פסטיבל המחול ההולנדי והיא פרי שיתוף פעולה בין הכוריאוגרף הנודע יירי קיליאן  שעבודותיו משלבות אלמנטים הומוריסטיים וחקירת הגוף האנושי וצורתו ובין  הרקדן והכוריאוגרף מייקל שומאכר (זוכה פרס "ברבור הזהב" ההולנדי 2008 לרקדן המצטיין) המתמחה באמנות האלתור במחול. עבודה לשישה רקדנים על רקע תפאורת המאה ה-19 בסיגנון מחזותיו הגרוטסקים של צ'כוב העוסקת בשאלת הפרדוכס בין החיים והמוות.
16 ו-17 באוקטובר מרכז סוזן דלל.

ספרד: "ברבורים שחורים" -להקת המחול  ג'ושוע סינפואגו. הלהקה מהמובילות והמוערכות בספרד משלבת בעבודתה תנועה ודימויים בשפת מחול מדוייקת ואנרגטית תבצע בישראל את "ברבורים שחורים",יצירת מחול עכשווית-קונספטואלית, החוקרת את עולם היצריות החייתית, הראשוניות חסרת העכבות.
19 ו- 20 באוקטובר מרכז סוזן דלל

אוסטרליה :  "בנייה" של טניה לייטקה . יצירתה האחרונה של הכוריאוגרפית האוסטרלית טניה ליטקה שנהרגה לפני שנתיים בגיל 29  בתאונת דרכים, יומיים לפני שעמדה להכנס לתפקיד מנהלת אמנותית של שלהקת המחול של סידני. היצירה זכתה בשני פרסי "הלפמן"  (רוברט הלפמן) לשנת 2007 ובשלושה פרסי המחול האוסטרלי ומציעה התבוננות חודרת ומסקרנת ברעיון הבנייה כשהכוריאוגרפיה מקבילה בין מעשה הבניה הפיזי לבין מלאכת בניית החיים.  
29 , 30 ו-31 באוקטובר ,מרכז סוזן דלל,2 בנובמבר באולם רפפורט בחיפה .

טיוואן: להקת שאנג צ'י-סון ערב של אחד היוצרים הבולטים היום בטייוואן, הכוריאוגרף  שאנג צ'י סון שעבודותיו הועלו במסגרת מופעי להקת המחול של סשה וולץ, בתיאטרון המחול נירנברג, בתיאטרון המחול קלאוד-גייט ובתיאטרון המחול של טורינו. צ'י סון הוא זוכה פרסים רבים ובהם:"פרס התיאטרון והספרות הבווארי" (2005), פרס הכוריאוגרפיה בפסטיבל מחול הסולו הבינלאומי ה-12 בשטוטגרט, פרס פסטיבל המחול הבינלאומי Side-by-Side  ועוד. שתי היצירות שתועלינה הן: "נו-ווא", דואט כוריאוגרפי בליווי מוסיקה חיה בפסנתר מאת המלחין פיי יו-שה ו"דיאלוג II" למוסיקה של ג'יורג' ליגטי השואב השראה מהמחזה "פסיכוזה:48" שנכתב על ידי המחזאית הבריטית שרה קיין כשנה בטרם שמה קץ לחייה.
24 --25 באוקטובר מרכז סוזן דלל

מקוריאה:ערב המשלב שלוש יצירות של זוכי פסטיבל המחול בסיאול 2008: "תחושה מודרנית" של לי אין-סו, חבר לשעבר בלהקת המחול של אמיו גרקו בהולנד, זוכה פרס השחקן המצטיין בפסטיבל המחול הקוריאני ה-13 (2004), מקום השני בתחרות המחול הבינלאומית השלישית בסיאול (2006), ופרס ראשון בפסטיבל הכוריאוגרפיה הבינלאומי בסיאול (2008), "אבולוציה" של הו קיונג-מי מנהלת להקת המחול "רד-סטפ" ורקדנית לשעבר בלהקת המחול "בוסן מטרופוליטן", זוכת הפרס הראשון בתחרות הכוריאוגרפים של אגודת המחקר למחול קוריאני, והפרס המיוחד בתחרות הלאומית הקוריאנית ה-32 לפנים חדשות במחול ו"חסר מנוחה" של ריו סוק-הון מנהל להקת המחול "THE BODY", זוכה פרס "אמן המחול לשנת 2001" בתחרות המחול המודרני הקוריאני ומדליית הכוריאוגרפיה בתחרות המחול הקלאסי והמודרני הבינלאומית של יפן (2002).
5 בנובמבר מרכז סוזן דלל

ישראל: להקת בת שבע: "הורה", "ממותות"  מאת אוהד נהרין
 הפסטיבל יציג במסגרתו שתי עבודות של אוהד נהרין ולהקת בת שבע: "הורה" עבודתו האחרונה זוכת השבחים של נהרין ל-11 רקדנים שתנועתם העשירה פוגשת פסקול מהפנט בעיבוד ובביצועו של המוסיקאי היפני איסאו טומיטה ו"ממותות" היצירה שנוצרה ב-2003 וזכתה להגדרה "יצירת מופת" (גבי אלדור). היצירה תועלה במיוחד לפסטיבל לאחר שבשנים האחרונות הועלתה במסגרות של הפסטיבלים החשובים בעולם.

צרפת: להקת הדי מעלם – "פולחן האביב"
הכוריאוגרף הצרפתי ממוצא אלג'יראי ולהקתו המורכבת מרקדנים ממדינות מערב אפריקה, טוגו, סנגל, בנין, מאלי וניגריה - יעלה בישראל את היצירה "פולחן האביב". מעלם מעתיק את מיקומו של פולחן האביב לסביבה אורבנית שוקקת חיים באפריקה, אשר מהדהדת בהרמוניות הדיסוננטיות של סטרווינסקי ומשלבת קטעי מחול דינאמיים שזורים בהקרנות וידיאו סביבתיות.
2 ו-3 בנובמבר מרכז סוזן דלל,  5 בנובמבר אולם קריגר בחיפה.

"אנדלוסיה הנכספת",שיתוף פעולה יפני/ספרדי/ישראלי בניהולן האמנותי של הכוריאוגרפיות סילביה דוראן ויוקו קומט צוברה. מופע מיוחד לפסטיבל בהשתתפות רקדניות פלמנקו מיפן,ישראל וספרד ונגנים. בחלקו הראשון של המופע מחולות למוסיקה של המלחינים הספרדים הגדולים וריקודים ספרדיים מקסטיליה ואראגון ובחלק השני פלמנקו מהפולקלור של אנדלוסיה .
מוצ"ש 7 לנובמבר בשעה 21:00


בבית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה יועלו המופעים הבאים:

"רוסטר" בכורה עולמית לכוריאוגרפיה של ברק מרשל. לאחר הצלחת  "מונגר" בפסטיבל של שנה שעברה, חוזר מרשל עם "רוסטר" הפקה משותפת של סוזן דלל והאופרה הישראלית, בה הוא משתף זמרת אופרה ואת אמו הזמרת והרקדנית מרגלית עובד ו-12 רקדנים. זוהי יצירה באוירה אתנית יהודית ובמרכזה דמויות הנפגשות בכיכר העיר, כשסיפוריהן משתלבים למארג אחד, בהשפעת סיפורי מיתולוגיה וסיפורי אגן הים התיכון לצלילי פס קול של מקבצי מוסחקה מתרבויות רבות
 12 ו-13 בנובמבר בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה

"האברד סטריט דאנס" משיקגו הלהקה הידועה משיקגו לה רפרטואר בינלאומי עשיר ומגוון תעלה שלוש עבודות מהרפרטואר העשיר שלה: יצירה חדשה של ג'ים וינסנט, מנהלה האמנותי של הלהקה. "גנאווה" של הכוריאוגרף נאצ'ו דואטו ו"מחוץ לתמונה" של הכוריאוגרף: אלחנדרו קרודו . הלהקה על 22 רקדניה מבצעת מחול מודרני, עכשווי, תוסס ומלא דמיון.
 29-30 בנובמבר בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה ת"א

להקת הבלט הלאומי הספרדי : עם "האגדה" ו"אריות של חצר" של הכוריאוגרף ומנהל האמנותי של הלהקה חוזה אנטוניו מותיקי ויוצרי הפלמנקו כיום בספרד ובעולם. להקה חשובה זו  הינה מהלהקות הותיקות ביותר בספרד ולה מוניטין עשיר של שימור מסורת הפלמנקו לצד סיגנונות מחול עכשוויים אחרים.
5-6 נובמבר בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה

במסגרת הפסטיבל תערכנה סדנאות וכתות אמן בניהולם של היוצרים והרקדנים מחו"ל בהשתתפות סטודנטים למחול מרחבי הארץ.

 פסטיבל "תל אביב דאנס" 2009 מתקיים ביוזמת ובתמיכת עיריית תל אביב-יפו- האגף לתרבות ולאמנות, מרכז סוזן דלל , האופרה הישראלית-המשכן לאמנויות הבמה, נציבות האיחוד האירופי בישראל, שגרירות סין בישראל, תשלובת ישראכרט ,משרד החוץ ,חברת התעופה הלאומית אל על , רות וד"ר בעז ברק, המכון הצרפתי בתל אביב, שגרירות ספרד, שגרירות הולנד בישראל, ממשלת אוסטרליה, חברת כלל ביטוח, תחרות הכוריאוגרפיה בקוריאה, נספחות התרבות של ממשלת סין בישראל , עיריית חיפה , אתו"ס -חיפה.

עבור לתוכן העמוד