בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

עונת המוסיקה 2009/10 באופרה הישראלית

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

עונת המוסיקה 2009/10 באופרה הישראלית

   
5 סדרות, 20 קונצרטים, 4 תזמורות,
6 מקהלות, 15 מנצחים, 60 סולנים,
למעלה מ-120יצירות כולל
הרקויאם של מוצרט, מיסה קריולה, כרמינה בורנה,
חלום ליל קיץ, וגם סרג'נט פפר
מרק מינקובסקי, ניל שיקוף, עומר מ. ולבר, דן אטינגר, דוד שטרן, אלכסנדר קורסנטייה, ועוד...

כמו בכל עונה האופרה הישראלית גאה להציג עונה של קונצרטים קלאסיים בסגנונות שונים עם מיטב התזמורת בארץ ובהשתתפות מקהלות סולנים ומנצחים מהארץ ומחו"ל. בעונה הקרובה יתקיימו חמש סדרות מוסיקה קלאסית שונות בבית האופרה, כאשר אל הסדרות הפופולאריות - הסדרה הליטורגית, הסדרה הסימפונית, מוסיקאים גדולים במשכן והסדרה הקלאסית הקלה תתווסף בעונה זו סדרה חדשה של קלאסי רוק.
סדרות המוסיקה הקלאסית של האופרה הישראלית מציגות בפני חובבי המוסיקה בארץ מגוון סגנונות מתוך מטרה לפרוס פסיפס מוסיקלי רחב ומרתק המתאים לכל טעם ותמיד בביצוע מיטב האמנים הישראלים והאורחים.


הסדרה הליטורגית
במסגרת הסדרה הליטורגית המתקיימת כבר שנים רבות בשיתוף פעולה עם התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור יתקיימו השנה שלושה קונצרטים במסגרתם תבוצענה ארבע יצירות חשובות מהרפרטואר הליטורגי בביצוע מנצחים, סולנים ומקהלות מהארץ ומחו"ל.
הסדרה תפתח בביצוע הסטבאט מאטר מאת רוסיני, אחת מהיצירות הליטורגיות האהובות ביותר שרוסיני כתב בסגנון אופראי למדי. בחלק הראשון של קונצרט זה תבוצע בפעם הראשונה בארץ הקנטטה אריאנה בנקסוס מאת היידן, הכתובה לזמרת מצו סופרן ולתזמורת. זהו הסיפור המיתולוגי על אריאדנה שנזנחה באי נקסוס המוכר יותר מהאופרה שהלחין ריכרד שטראוס. את הקנטטה תשיר זמרת המצו סופרן הישראלית רחל פרנקל (שזכתה במקום הראשון בתחרות האביב בזמרה לפי חודשים ספורים) ולביצוע הסטאבאט מאטר של רוסיני יצטרפו אליה אירה ברטמן, יוסף ארידן ונח בריגר. על התזמורת ומקהלת האופרה הישראלית ינצח דורון סלומון.
הקונצרט השני בסדרה יוקדש למורשתו של וולפגנג אמדאוס מוצרט ובמרכזו הרקויאם של אמדאוס, עליו ינצח עומר מ. ולבר, מנצח הבית של האופרה הישראלית, המנהל המוסיקלי של תזמורת סימפונט רעננה ועוזרו של דניאל ברנבוים, שבימים אלו מנצח על הפקות אופרה רבות ברחבי אירופה. הסולנים בקונצרט יהיו זמרי האופרה הישראלית הילה בג'יו, שירה רז, פליקס ליבשיץ וולדימיר בראון כאשר בחלק הראשון של הקונצרט תושמענה אריות קונצרטיות אף הן מאת מוצרט.
הקונצרט המסיים את הסדרה יוקדש למורשת הליטורגית הדרום אמריקאית ובו תבוצענה שתי יצירות - המיסה קריוליה מאת אריאל רמירז (יצירה שנכתבה כדי לחגוג את האישור שהתקבל מהוותיקן לבצע את המיסה בשפה הספרדית) והמיסה טנגו מאת בקלוב. בקונצרט זה בו הסולנים יהיו יותם כהן ושירה רז, ישתתף גם האנסמבל לפולקלור לטינו אמריקאי המנגן בכלים אותנטיים למסורות אלו. על הקונצרט תנצח המנצחת הישראלית ילידת אורוגוואי ג'יזל בן דור, המתמחה בביצוע מוסיקה דרום אמריקאית.

סדרת מוסיקאים גדולים במשכן
סדרת מוסיקאים גדולים במשכן תביא השנה לבית האופרה את המנצח הנודע מרק מינקובסקי וכן שניים מזמרי האופרה המובילים בעולם כיום – הבס פאטה בורצ'ולדזה והטנור ניל שיקוף. מינקובסקי יגיע ארצה ביחד עם נגנים ראשיים מתוך האנסמבל שלו, המוסיקאים של הלובר, והם יחברו כאן אל אנסמבל סולני תל אביב ויבצעו תוכנית שהיא כולה מיצירות מוצרט. בהמשך הסדרה יתקיימו שני רסיטלים מאת כוכבי על מעולם האופרה – זמר הבס הגרוזיני פאטה בורצ'ולדזה (שיופיע בעונה הבאה בתפקיד מפיסטופלס באופרה פאוסט של גונו באופרה הישראלית) שיבצע אריות מאופרות של ורדי ושירים של מלחינים רוסיים כולל צ'ייקובסקי, רחמנינוב ומוסורגסקי וכן זמר הטנור האמריקאי ניל שיקוף שישוב ארצה כדי לשיר את תפקיד אלעזר באופרה היהודיה מאת הלוי באופרה הישראלית ויבצע רסיטל ובו אריות דואטים לטנור וסופרן ממיטב הרפרטואר האופראי האיטלקי והצרפתי.

הסדרה הקלאסית הקלה
בסדרה הקלאסית הקלה, תבצע התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור ארבעה קונצרטים של להיטים קליטים ואהובים מסגנונות שונים. קונצרט אחד בסרה יקודש למוסיקה לטינו אמריקאית ובו ינצח ירוחם שרובסקי על יצירות מאת פיאצולה ווילה לובוס. בקונצרט אחר ינצח עומר מ. ולבר על קלאסיקות אמריקאיות כולל יצירות מאת ברנשטיין (מחולות סימפוניים מתוך סיפור הפרברים), קופלנד (שירי עם) והקונצ'רטו לפסנתר של גרשווין. שני הקונצרטים הנוספים בסדרה יוקדשו לעולם האופרה. באחד ינצח ישי שטקלר, מנצח מקהלת האופרה הישראלית, על גאלה אופראית עם אריות אהובות מתוך אופרות כמו לה טרוויאטה, לה בוהם, טוסקה, שמשון ודלילה ועוד כאשר הסולנים בקונצרט יהיו הילה בג'יו, מירלה גרדינרו, מימה מילוא, איילה צימבלר ויוסף ארידן. בקונצרט שיחתום את הסדרה ינצח ליאון בוטשטיין, המנהל המוסיקלי של התזמורת, על הביצוע הראשון בארץ של האופרה בופה מאת היידן – הפרת האמונים שסוכלה בביצוע קונצרטי.
 
סדרת קלאסי רוק
האופרה הישראלית והתזמורת הקאמרית הישראלית יעלו בשנה הקרובה סדרה חדשה - קלאסי רוק, המוקדשת כולה לעיבודים סימפוניים לרפרטואר רוק מוכר ואהוב. הקונצרט הראשון בסדרה יוקדש לאלבום סרג'נט פפר של החיפושיות והסולנים בו יהיו להקת הסיקסטיז. הקונצרט השני יחזור על ההצלחה הגדולה של ביצוע החומה של פינק פלוייד עם הסולנים אוליב ולהקתה האובלינס והקונצרט השלישי יוקדש לאחד מיוצרי הרוק הישראלים. בכל אחד מהקונצרטים, שיעלו על במת בית האופרה בהעמדה, עיצוב תאורה וסאונד ייחודיים תופיע התזמורת הקאמרית הישראלית ועמה סולנים אורחים המתמחים בביצוע המוסיקה בתוכנית.

הסדרה הסימפונית
בסדרה הסימפונית של תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון, יתקיימו העונה שבעה קונצרטים בהם תנגן התזמורת ממיטב הרפרטואר הסימפוני המוכר והאהוב כולל הסימפוניה החמישית של בטהובן, הסימפוניה הרביעית של מהלר, הסימפוניה התשיעית (מן העולם החדש) של דבוז'ק, פטרושקה של סטרווינסקי, חלום ליל קיץ של מנדלסון, כרמינה בורנה ועוד אינספור יצירות סימפוניות אהובות. כמו כן יושמעו קונצ'רטי אהובים ומוכרים כולל הקונצ'רטו לצ'לו מאת דבוז'ק, הקונצ'רטו הראשון לכינור מאת מוצרט, הקונצ'רטו לפסנתר מאת שומן, הקונצ'רטו השלישי לפסנתר מאת רחמנינוב ועוד. דן אטינגר, המנהל המוסיקלי של התזמורת, ינצח על שלושה מהקונצרטים ובאחרים יובילו את התזמורת דוד שטרן, המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית, אילן וולקוב, תיאודור קוכאר והייקו מתיאס פרסטר. בין הסולנים שישתתפו בסדרה זו הכנר עברי גיטליס, הפסנתרן אלכסנדר קורסנטייה וצמד הנקשנים פרקדו.

עבור לתוכן העמוד